Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Światowa premiera trolejbusu VISEON LT20 (2)

infobus
06.07.2011 20:17
Ostatnio opisywaliśmy parametry techniczne nowego trolejbusu VISEON LT20, teraz przyjrzymy się bliżej jego stylistyce. A jest tutaj parę designerskich fajerwerków zgodnie z hasłem niemieckiego producenta: „trolejbusy nie muszą być nudne”. A zdaniem VISON-a może być wręcz przeciwnie. Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na sylwetkę najnowszego trolejbusu o długości 19,5-metra. M.in. po raz pierwszy zastosowano w nim koncepcję „wydłużonego nosa”. Przednia ściana pojazdu została wysunięta do przodu, co nadaje dynamiczny charakter całemu nadwoziu. Tutaj mamy też wielką przednią szybę kierowcy, klasyczny uśmiech VISEON-a oraz bardzo dynamiczny kształt przednich reflektorów (w kształcie litery V zintegrowanych ze światłami do jazdy dziennej). Kontynuacją dynamicznego charakteru są rosnące od przodu imponująco duże, boczne szyby, które kończą się ładnym skosem na tylnej ścianie. Także układ tylnych reflektorów (zintegrowanych z światłami do jazdy w dzień) nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z futurystyczną konstrukcją. Generalnie kształt LT20 przypomina stylistykę nowoczesnych pociągów dużych prędkości. To celowe zagranie niemieckich projektantów, którzy chcą wypromować VISEONA „na szelkach”, jako szybkiego miejskiego tramwaju na kołach, z którym mają się nam kojarzyć takie cechy jak: dynamika, mobilność i nowoczesność.
Opływowy „nos”pojazdu zapoczątkowuje linię nadwozia, która zachodzi mocno na dach i umiejętnie skrywa licznie zamontowane tutaj urządzenia trakcyjne. Tym samym konstrukcja zachowuje harmonijne proporcje. Ta koncepcja jest kontynuowana także w stylistce tyłu trolejbusu. Delikatne krzywizny tylnej szyby, reflektory w kształcie litery V zapewniają dodatkowe rozpoznawalność VISEON-a LT. Dodajmy, że przednie i tylne światła (oprócz świateł drogowych) są wykonane w energooszczędnej, trwałej i taniej w utrzymaniu technologii LED.
VISEON LT20VISEON LT20VISEON LT20VISEON LT20
Wraz z rozwojem nowych autobusów serii LT20, inżynierów VISEON stworzyli zupełnie nowy pojazd od podłogi do dachu. Zastosowano tutaj m.in. rozwiązania, które stanowią podstawę dla autokarowej serii C. W rezultacie, wiele elementów stosowanych w modelach VISEON C10 (autokar klasy midi) i LDD 14 (międzymiastowy autobus piętrowy), takie jak: boczne szyby, komory pokrywy silnika, przedni panel lub deska rozdzielcza pojawiają się również w LT20. Mimo tak zaawansowanej modularności możemy mówić o zupełnie nowej konstrukcji miejskiej, która mimo ogromnego nakładu czasu uwzględnia specyficzne wymagania panujące w komunikacji miejskiej. Przykładem może być nowa konstrukcja dachu, który pozwala na zabudowanie klimatyzacji i zmienioną koncepcję oświetlenia wnętrza.
Podobnie jak wszystkie autobusy VISEON, także i VISEON LT20 posiada samonośną konstrukcję na ramie kratownicowej. Zdaniem producenta lekkość zastosowanych profili poprzecznych wynika z zastosowanej technologii spawania laserowego. Taka konstrukcja gwarantuje dużą nośność przy jednoczesnej niskiej masie własnej. To ma swoje znaczenie właśnie przy trolejbusach, gdzie znaczna część osprzętu jest umieszczona na dachu. Rama ze stalowych profili jest solidnie i trwale zabezpieczone przed korozją dzięki technologii zanurzeniowego malowania katodowego (KTL). W rezultacie VISEON daje sześć lat gwarancji na perforację nadwozia. Nie do końca wiemy, z jakiej wanny do kataforezy korzysta niemiecka firma. Z tego co wiemy zakłady w Plauen nie mają takiej infrastruktury. Być może producent korzysta z usług zewnętrznej firmy, jak kiedyś MAN wysyłał swoje konstrukcje do fabryki BASF.
Jak już wspomnieliśmy LT20 jest pierwszym członkiem nowej miejskiej rodziny VISON-a, dlatego jego konstrukcja ma strukturę modułową. To w przyszłości pozwoli wprowadzić do oferty pojazdy o rozmaitych długościach. W zasadzie najważniejszym wówczas zadaniem projektantów jest ustalenie układu drzwi. Prototypowy model LT20 przedstawiony w Solingen został wykonany jako autobus przegubowy-pchacz z przegubem firmy Hemscheidt (typ SKD 420) i trzema podwójnymi drzwiami o szerokości 1200 mm (z czego dwoje z nich są w przedniej części, a trzecie –w tylnej części pojazdu). Jako alternatywę można zamówić układ 2-2-2-2 lub nawet 1-2-2-2-2. Standardowo przednie drzwi otwierają się do środka, podczas gdy pozostałe –na zewnętrz.
VISEON LT20VISEON LT20VISEON LT20VISEON LT20
Przestrzeń pasażerska LT 20 to zdaniem inżynierów VISON-a najwyższy standard komfortu w mieście. Wysokość podłogi nad ziemią we wszystkich wejściach wynosi 340 mm, co dodatkowo możemy obniżyć poprzez układ ECAS. Ogromna powierzchnia okien oraz kolorowe ściany i sufit nadają wnętrzu ciepłą i przyjazną atmosferę. LT20 posiada 44 miejsca siedzące (fotele firmy Vogel Stize) oraz 84 miejsca stojące. Na przeciwko II drzwi znajduje się miejsce na wózek inwalidzki, podczas gdy przestrzeń na przeciw III drzwi może być zarezerwowana dla wózków dziecięcych. Ponadto, trolejbusy przeznaczone dla Riyadh posiadają lekką ścianką oddzielającą przestrzeń dla kobiet z przodu pojazdu od reszty pojazdu.
Kolejna ważna informacja dla pasażerów –szczególnie tych z Arabii Saudyjskiej. W modelu LT VISEON wdrożył nową koncepcję wentylacji i oświetlenie wnętrza. W tym celu inżynierowie stworzyli m.in. nową konstrukcję podłogi, która jest bardziej płaska, co zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pojeździe. Dodatkowo kable i przewody zasilające zainstalowano w obszarze dachu, co zapewnia większą swobodę w przepływie powietrza wewnątrz pojazdu. W zaokrąglonym dachu VISEON-a LT wprowadzono cztery bardzo płaskie kanały powietrzne i to one równomiernie i bez przeciągów rozprowadzają powietrze po całej przestrzeni pasażerskiej (poprzez otwory z lewej i prawej dwóch „powietrznych”linii zlokalizowanych na suficie). Środek dachu składa się ze specjalnie opracowanej listwy świetlnej, która została już sprawdzona w piętrowych LDD14. Znajdujące się w środku diody LED, ułożone ukośnie, zapewniają jednolite i nieoślepiające oświetlenie wnętrza. Nowa koncepcja dachu zawiera także głośniki, które są bezpiecznie umieszczone pod profilami. Cechą szczególną dla pojazdów eksportowanych do Arabii Saudyjskiej są kurtyny powietrzne we wszystkich wejściach do trolejbusu. To zapobiega wymianie gorącego powietrza na zewnątrz pojazdu. System klimatyzacji składa się z trzech jednostek: przedniego klimatyzatora dla kierowcy o mocy 7 kW;środkowego o mocy 33 kW i tylnego także o 33 kW. Kompresor klimatyzacji jest napędzany elektrycznie, poprzez prąd trójfazowy (400 V).
VISEON LT20VISEON LT20VISEON LT20VISEON LT20