Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Sukcesy rosyjskiej grupy GAZ

infobus
18.04.2014 23:12
Grupa GAZ odnawia flotę autobusów w regionie Moskiewskim
Grupa GAZ dostarczy w latach 2014-2016 aż 1615 niskopodłogowych autobusów LiAZ do obsługi komunikacji miejskiej i podmiejskiej w rejonie Moskwy. Spełniające normy emisji Euro 4 i Euro 5 autobusy średniej i dużej pojemności będą zbudowane w oparciu o podzespoły ZF i MAN, a także z zastosowaniem nowej generacji silników wysokoprężnych serii YAMZ-530, dorównującej konkurencyjnym jednostkom uznanych światowych marek. Wyposażenie LiAZ-ów obejmie wydajną klimatyzację, monitoring wnętrza, zabezpieczenie przeciwpożarowe, cyfrowe tachografy, a także rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS. Zmodernizowane wnętrze, miejsce pracy kierowcy i stylistykę zewnętrzną zaprojektowano zgodnie z aktualnymi standardami, zapewniając komfort, estetykę i ergonomię. W zależności od wersji, autobusy będą zabierać na pokład od 75 do 114 pasażerów.
 LiAZ-529230LiAZ-529230 - miejsce pracy kierowcyLiAZ-529230 - wnętrze
Odnowa floty Mostransavto będzie prowadzona w kilku etapach. W tym roku ma być dostarczonych 455 LiAZ-ów (200 dwunastometrowych LiAZ-ów 529222 z silnikami MAN Euro 5 oraz 132 dwunastometrowe LiAZ-y 529260 i 123 10,5-metrowe LiAZ-y z silnikami YAMZ. 16 kwietnia do zajezdni w Zwienigorodzie dotarła pierwsza partia sześciu LiAZ-ów 529222. W 2015 roku mają przybyć natomiast 593 LiAZ-y, a w 2016 roku 567 sztuk. Grupa GAZ od lat aktywnie uczestniczy w odnowie moskiewskiego taboru, obecnie ponad połowa autobusów Mostransavto została wyprodukowana przez fabryki LiAZ i GołAZ. Realizacja dużego trzyletniego kontraktu dla Moskwy będzie możliwa dzięki wdrożeniu w ostatnich latach najnowszych technologii w Likińskiej Fabryce Autobusów –LiAZ jako pierwszy w Rosji wyprodukował autobusy napędzane LNG, hybrydowe, elektryczne, spełniające normy Euro 5 i wyższe. Poza Moskwą nowe LiAZy kursują po ulicach Sankt Petersburga i innych rosyjskich miast, obsługiwały też Olimpiadę i Paraolimpiadę Soczi 2014.
 
Rusza produkcja nowych autobusów GAZ Gazelle Next
GAZ А64R42 Gazelle Next
Grupa GAZ na początku roku wyprodukowała przedseryjną pulę 19-miejscowych mikrobusów opartych o podwozie nowej generacji samochodu dostawczego Gazelle Next. 70 autobusów przewozi pasażerów już od kilku miesięcy, część z nich uczestniczyła w obsłudze Olimpiady i Paraolimpiady w Soczi. Seryjna produkcja, która ruszyła 24 marca, wymagała odpowiedniego przygotowania fabryki. Wprowadzono nowoczesne zautomatyzowane linie montażowe, zmodernizowano lakiernię, wdrożono nowe punkty kontroli jakości. Nowoczesny wysoce precyzyjny sprzęt do spawania powłok dostarczyła grupa LG. Jak twierdzi Pavel Sereda, dyrektor sekcji rozwoju lekkich pojazdów użytkowych Grupy GAZ, zakontraktowano już całość produkcji Gazelle Next w pierwszej połowie roku. „Fabryka GAZ oferuje obecnie modele 19-miejscowe, które poza wykorzystaniem w regularnych przewozach mogą służyć także jako autobusy szkolne lub do przewozu osób niepełnosprawnych. Pracujemy także nad wdrożeniem wersji 27-miejscowej”, dodaje Sereda. GAZ planuje sprzedać w 2014 roku około 3 tysięcy minibusów Gazelle Next. Sereda podkreśla jednak, że to ostrożne szacunki: „zakres uwzględnia etap uruchamiania produkcji i wynosi około 3 tysięcy sztuk, ale naturalnie w przypadku większej liczby zamówień może się zwiększyć”. Gorkowska Fabryka Samochodów z Niżnego Nowogrodu (dawniej Gorki) może wyprodukować w ciągu roku maksymalnie 5 tysięcy sztuk autobusu Gazelle Next.
GAZ Gazelle Next podczas obsługi Olimpiady w SocziGAZ Gazelle Next podczas obsługi Olimpiady w SocziGAZ Gazelle Next podczas obsługi Olimpiady w Soczi
19-miejscowy autobus jest oferowany obecnie w wersji miejskiej GAZ А64R42 Gazelle Next i  podmiejskiej GAZ А63R42 Gazelle Next. Docelowo ma być także turystyczna. Autobus to trzecia odmiana rodziny lekkich samochodów użytkowych GAZ Gazelle Next, wprowadzonej do produkcji w kwietniu 2013 roku. Pierwszą była wersja ciężarowa pod zabudowę, certyfikowana już we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Produkcja drugiej, z kabiną załogową, ruszyła miesiąc przed wersją do przewozu osób. Cała paleta odmian bazujących na tej konstrukcji ma objąć pojazdy użytkowe Gazelle, Sobol i Wałdaj o DMC od 2,8 do 5 ton. Cena dostawczej Gazelli Next w Rosji zaczyna się od ok. 28 tys. dolarów i jest niższa o 30 do 60% od cen samochodów konkurencyjnych marek.
Nowa konstrukcja nadwozia autobusu Gazelle Next zapewnia komfort dzięki szerokiemu i przestronnemu wnętrzu o wysokości 190 cm, umożliwiającemu większości pasażerów wygodną podróż także w pozycji stojącej. Duża powierzchnia bocznych okien zapewnia dobrą widoczną i doświetlenie przestrzeni pasażerskiej, skorzystano także z atermicznych szyb chroniących przed nagrzewaniem wnętrza w słoneczne dni. Autobus wyposażono w szerokie i wygodne fotele, sterowane elektromechanicznie drzwi i niskie stopnie wejściowe. Dwa dodatkowe grzejniki umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Boczne panele nadwoziowe dodatkowo wygłuszono specjalnymi okładzinami.
Technologicznie nowy autobus bazujący na zunifikowanym podwoziu samochodu użytkowego zaprojektowano ze specjalnym naciskiem na komfort, bezpieczeństwo czynne i bierne, niezawodność i funkcjonalność. Nowa skrzynia biegów zapewnia znacznie lepsze osiągi i jest przystosowana do pracy z momentem obrotowym do 330 Nm. Silnik Cummins ISF2.8e4R129 o pojemności 2,8 l i mocy 120 KM jest dobrany do pracy z częstym zatrzymywaniem, ruszaniem, powolnym poruszaniem i postojami w korkach, w połączeniu z prostymi pionowymi bocznymi ścianami i lusterkami bocznymi o dużej powierzchni, zapewnia sprawne manewrowanie w gęstym miejskim ruchu ulicznym. Wzmocniona oś tylna i tylne zawieszenie znoszą trudne warunki eksploatacyjne, co jest z kolei szczególnie przydatne w komunikacji podmiejskiej. Zastosowano niezależne zawieszenie przednie. Odporność na korozję uzyskano dzięki zastosowaniu cynkowanej stali i włókna szklanego.
Ukraiński autobus oparty o podwozie GAZ-3274 poprzedniej generacji
W ofercie pozostaje poprzednia generacja, GAZ Gazelle / Sobol / Wałdaj, produkowana z licznymi modernizacjami od 1994 roku. W segmencie autobusowym GAZ oferuje ją jedynie jako mikrobus w oparciu o seryjny furgon, jednak bogatszą ofertę odmian nadwoziowych zapewniają liczne małe zakłady zabudowujące podwozia. Pierwsza generacja „gazeli”, łudząco podobna do starego Forda Transita, jest jednym z najpopularniejszych mikrobusów w krajach byłego Związku Radzieckiego, znana jest również w Polsce w wersji z silnikami Andorii. Nie odznacza się jednak ani trwałością, ani komfortem. Do uruchomienia nowej generacji Grupa GAZ przygotowywała się długo i zainwestowała dużo w najnowocześniejsze technologie, jest zatem szansa, że autobus GAZ Gazelle Next zdobędzie uznanie także na rynkach europejskich.