Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Sukces prywatyzacji sześciu mazowieckich PKS-ów

infobus
30.06.2010 09:32
24 czerwca 2010 r. w siedzibie MSP została podpisana umowa prywatyzacyjna na sześć mazowieckich PKS-ów. Zgodnie z nią Mobilis Sp. z o.o. stał się właścicielem (85% udziałów) PKS-ów w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Płocku, Przasnyszu i Ostrołęce. Łączna kwota transakcji opiewa na ponad 77 mln zł. W wyniku tej umowy powstaje silna grupa przewozowa, zarządzana przez inwestora branżowego, której celem jest wprowadzenie nowej jakości na rynku autobusowym przewozów pasażerskich w regionie Mazowsza. Umowa została zawarta pomiędzy stroną rządową reprezentowaną przez Podsekretarza Stanu Mikołaja Budzanowskiego, odpowiedzialnego w resorcie m.in. za sektor transportowy, a spółką Mobilis Sp. z o.o. Jest to konstruktywne porozumienie z władzami oraz związkami zawodowymi PKS-ów, wypracowane w drodze wieloetapowych i długotrwałych negocjacji. Ważnym postanowieniem umowy jest zobowiązanie inwestycyjne firmy Mobilis na ponad 65 mln złotych. Inwestor zakłada zwiększenie tych nakładów do blisko 100 mln zł, uzależnia to jednak od przyszłej sytuacji spółek. Dzięki nowemu inwestorowi mazowieckie PKS-y w ciągu najbliższych 3 lat będą mogły liczyć na modernizację taboru i infrastruktury (w tym dostosowanie floty do unijnych standardów ekologicznych). Ponadto, transakcja ta oznacza dla nich znacząco większe bezpieczeństwo działalności oraz możliwości rozwoju na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług transportowych.
Od początku trwania procesu prywatyzacji priorytetem MSP, jak i inwestora, było zabezpieczenie socjalne blisko dwóch tysięcy pracowników spółek PKS. W tym celu, podpisano pakiet socjalny, w którym zawarto 5-letnie gwarancje zatrudnienia, zobowiązanie wypłaty 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze w sytuacji, kiedy w okresie trwania gwarancji zatrudnienia pracownik zostanie zwolniony, a przypadku zwolnienia za porozumieniem stron: prawo do 8 miesięcznej odprawy oraz przekwalifikowanie na koszt spółki.
Firma Mobilis podjęła również obowiązek informowania załogi o wszelkich podejmowanych działaniach, które z punktu widzenia zatrudnionych i spółki będą decyzjami o znaczeniu strategicznym. W ocenie Ministra Mikołaja Budzanowskiego tak szeroko zakrojony pakiet socjalny oraz zobowiązania inwestycyjne firmy Mobilis Sp. z o.o. są sukcesem prywatyzacji mazowieckich PKS-ów i realnym gwarantem ich szybkiego rozwoju.
„Cieszymy się, że Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało Mobilis Sp. zo.o. na inwestora dla Spółek PKS z północnego Mazowsza. Wiążemy z tą inwestycją dalekosiężne plany rozwoju i jesteśmy przekonani, że możemy stworzyć silną grupę przewozową, wyznaczającą nowy standard usług na polskim rynku przewozów pasażerskich. Istotne w tym zakresie będzie doświadczenie i wsparcie naszego właściciela –Egged –który jest największą firmą transportu autobusowego w Izraelu i piątym największym przewoźnikiem autobusowym na świecie”- powiedział Eugeniusz Szymonik, Prezes Zarządu Mobilis Sp. z o.o. „Naszym celem, oprócz wzmocnienia potencjału, pozycji rynkowej oraz efektywności przejętych PKS, będzie także zapewnienia stabilności i rozwoju zawodowego pracowników spółki. Dlatego bardzo cieszymy się, że w ramach negocjacji ze Skarbem Państwa doszliśmy do porozumienia społecznego dzięki któremu podpisaliśmy uzgodniony pakiet socjalny”- dodał Eugeniusz Szymonik.