„Stołeczni prywatni przewoźnicy są dyskryminowani”
Przedstawiamy wywiad z Aleksandrą Michalczewską-Kucharską, dyrektorem zarządzającym w firmie ITS A.Michalczewski. Pani Aleksandra opowiedziała nam m.in. o najnowszych, wygranych przetargach na obsługę linii w Warszawie oraz o nierównym traktowaniu przewoźników.
InfoBus.pl: Proszę opowiedzieć o najnowszych przetargach, na obsługę linii w ramach sieci ZTM w Warszawie
Aleksandra Michalczewska-Kucharska:Pierwszy przetarg nieograniczony został ogłoszony 23 kwietnia, na dwadzieścia autobusów 12-metrowych,niestety został unieważniony, ponieważ nie zmieściliśmy się w kwocie przeznaczonej na zamówienie. Kolejny przetarg dotyczył również dwudziestu autobusów, tym razem jednak na autobusy 10-metrowe. Zamawiający zgodził się abyśmy wyjechali autobusami 12-metrowymi. Ten przetarg udało nam się wygrać, ze stawką 6,04 zł brutto. Wszedł on w życie od początku czerwca. Trzeci przetarg na dwadzieścia autobusów, 12-metrowych wygraliśmy stawką 6,21 zł brutto. Wchodzi on w życie od pierwszego września.
InfoBus.pl:Przetargi nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak Pani myśli, dlaczego?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Budżet który przeznaczył zamawiający był dosyć niski. Umowa jest tylko na rok. Nowych przewoźników nie byłoby stać, aby zakupić i wyposażyć autobusy na rok obowiązywania umowy.
InfoBus.pl:Jakim taborem obsłużycie wygrane przetargi?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Będą to te sameMAN-y którymi jeździmy w Warszawie. Zostaną zmodernizowane,założymy monitoring, wymienimy tapicerkę, przemalujemy je na nowe barwy.
InfoBus.pl:Firmie Mobilis skończyła się umowa na obsługę linii w Warszawie (autobusy 10. metrowe). Czy w takim razie to Państwo zaczniecie obsługiwać te linie?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Na razie ZTM, zlecił nam obsługę linii które mieliśmy do tej pory. Nie wiem co będzie od 1. września. Wtedy możliwe, że dostaniemy linie obsługiwane do tej pory przez Mobilis. To wszystko zmienia się dynamicznie.
InfoBus.pl:Aktualnie w wielu miastach ogłaszane są przetargi na linie –m.in. w Krakowie. Czy w którymś z nich bierzecie Państwo udział?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Tak, będziemy startować w przetargu w Krakowie, a również w inny miastach.
InfoBus.pl:Jak ocenia Pani liberalizację rynku komunikacji miejskiej w Polsce? ITS jako jedna z pierwszych firm prywatnych w Polsce skorzystała na otwarciu linii w Warszawie. Teraz wydaje się, że ten trend został zatrzymany i miasto wzmacnia bardziej MZA…
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Zjawisko oceniam negatywnie, miasto zadłużone po uszy pompuje pieniądze w nierentownego giganta zamiast szukać oszczędności w uwolnieniu części rynku. Zadłuża się dalej i rezygnuje z dużo tańszych usług prywatnych. Miejskie Zakłady Autobusowe jeżdżą po stawce ok.10zł. Cyfry mówią same za siebie. Podobno te kilometry z pierwszegounieważnionego przetargu, mają zostać przekazane MZA. Prywatni przewoźnicy są w stanie jeździć po dużo niższych stawkach.
InfoBus.pl:Państwa tabor składa się z autobusów marki MAN. Czemu wybraliście tę markę i czy lata eksploatacji pokazały, że był to słuszny wybór?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Jesteśmy zadowoleni. Nie mówię, że są niezawodne, mają już przejechane 800 –900 tysięcy kilometrów, alesą to dobre autobusy.
InfoBus.pl:W opinii wielu obserwatorów i miłośników komunikacji miejskiej autobusy MZA Warszawa, nawet te starsze, są w lepszej kondycji technicznej niż autobusy prywatnych przewoźników, takich jak Państwa firma, czy też Mobilis. Czy zgadza się Pani z takimi opiniami?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Nie, nie zgadzam się z taką opinią. Po pierwsze należy odróżnić nasze samochody od aut innych firm. Jako jedyni z prywatnych przewoźników w Warszawie zbudowaliśmy zajezdnię z pełnym zapleczem serwisowym, hala serwisowa posiada 9 stanowisk, magistrale do uzupełniania płynów, podnośniki kolumnowe, myjnie, posiadamy nowoczesną stację diagnostyczną. Obecnie zatrudniamy ponad 30 mechaników na 3 zmianach, korzystamy również z usług specjalistycznych serwisów zewnętrznych w zakresie obsługi ogumienia. Dlatego też uważam, że nasze autobusy są w dobrej formie i nie należy wszystkich prywatnych przewoźników wrzucać do jednego wora. Dbamy o wozy. Wykonujemy przeglądy co30 dni, podczas których autobus przechodzi pełną ścieżkę diagnostyczną. Wszystkie usterki są wychwytywane na bieżąco i naprawiane.
InfoBus.pl:Państwa firma działa na rynku już od wielu lat. Jak ocenia Pani uregulowania prawne dotyczące transportu pasażerskiego?
Aleksandra Michalczewska-Kucharska: Tak, jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która obsługiwała przewozy w regularnej komunikacji w Radomiu, odponad 20 lat zajmujemy się komunikacją miejską. Przepisy są istotne, należy jednakże zwrócić uwagę na praktykę. Zdumiewający jest fakt, że prywatni przewoźnicy są wręcz dyskryminowani. Nie możemy mówić o równym traktowaniu podmiotów na rynku. Dlaczego firmy przewozowe należące do samorządówregularnie otrzymują dopłaty do wozokilometra po kolejnych podwyżkach paliwa, mogą korzystać z biletów wolnej jazdy, a prywatne przedsiębiorstwa nie? Dlaczego mimo zdecydowanie wyższych kosztów, utrzymuje się miejskie spółki molochy z przerostami zatrudnienia i skwapliwie uchwala się kolejne budżety ratujące bankrutujących miejskich przewoźników? Natomiast prywatna firma wygrywa kontrakt na 10 lat i musi przewidzieć ceny paliwa, podatki, wzrost kosztów wynagrodzeń, ubezpieczeń, świadczy te same usługi, tej samej jakości, ale jeżeli kontrakt jest nierentowny miasto odpowiada, no teraz to jest wasz problem nie nasz, zabierzemy pieniądze z gwarancji dobrego wykonania kontraktu i zlecimy kilometry droższemu publicznemu przewoźnikowi, a jak macie problem ze sfinansowaniem przewozów to idźcie do sądu może zasądzi odszkodowanie. Czy to jest normalna sytuacja? Pytania pozostają bez odpowiedzi a rachunek ekonomiczny nie ma zastosowania w procesie podejmowania decyzji w miastach. Niestety taka sytuacja utrwala się i nie patrzymy optymistycznie na zmiany w organizacji komunikacji miejskiej. Jednakże chcemy się rozwijać i będziemy walczyć o swoją pozycję w kolejnych przetargach.
InfoBus.pl:Dziękuję za rozmowę.