Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Sto Mercedesów Citaro we Wrocławiu

infobus
13.10.2009 19:27

Zakończyła się realizacja kontraktu na dostawę stu autobusów niskopodłogowych Mercedes-Benz Citaro dla MPK Wrocław, w tym 58 w wersji solo i 42 szt. w wersji przegubowej. Ostatnia partia – 19 egz. Citaro i 14 egz. Citaro G dotarła do przewoźnika znacznie wcześniej niż przewidywał to termin zapisany w umowie –czyli 30 września br. –„Poprosiliśmy firmę EvoBus Polska o przyspieszenie dostaw, tak abyśmy mogli jeszcze pod koniec lata skorzystać z klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, która została zainstalowana we wszystkich autobusach Mercedes-Benz dostarczonych w tym roku –mówi Witold Turzański, prezes MPK Wrocław. –W efekcie otrzymaliśmy większość pojazdów już w sierpniu i mogliśmy przetestować nowe urządzenie. Nie mamy jeszcze dokładnych wyliczeń co do zwiększonego zużycia paliwa przy stosowaniu klimatyzacji. Natomiast nie będziemy tutaj stosować odgórnych granic jej włączania. O tym ma indywidualnie zadecydować kierowca autobusu. Dla nas komfort pasażera jest najważniejszy i będziemy tak często korzystać z klimatyzacji, jak to jest tylko potrzebne –podkreśla Witold Turzański. A jak sprawują się same Mercedesy po roku funkcjonowania we flocie MPK? –Nie mamy z nimi żadnych problemów. To solidnie wykonane i dopracowane w najmniejszym szczególe autobusy. Kierowcy je polubili i przede wszystkim podkreślają ich podatność obsługową oraz bardzo dobrą ergonomię stanowiska pracy. Od pasażerów również słyszymy same superlatywy –wylicza prezes MPK Wrocław. –Mamy nadzieje, ze będzie nam wiernie służył przez następne lata”.
To doskonałe rekomendacje dla Mercedesa, szczególnie w kontekście zbliżającego się kolejnego przetargu na dostawę autobusów dla Wrocławia. MPK chce rocznie wymieniać ok. 10% taboru. W ciągu trzech ostatnich lat dostawy nowych Mercedesów plasowały się właśnie mniej więcej na tym poziomie. To oznacza, że w przyszłym roku MPK ogłosi kolejne zamówienie. Jak deklaruje Witold Turzański będzie to również poziom 90-100 autobusów z rozbiciem dostaw na trzy lata. Zdaniem przewoźnika optymalny termin dostaw to sierpień / wrzesień. Aby tak się stało –uwzględniając ewentualne protesty –należałoby ogłosić przetarg w styczniu / lutym. Jak na razie wiemy tylko, że nowe pojazdy będą klimatyzowane i w zakresie wymaganych gabarytów nie nastąpi żadna rewolucja. –„Będziemy nadal zamawiać autobusy klasy maxi –12-metrowe oraz przegubowe –18-metrowe, klasy mega. Oczywiście myślimy o systemie BRT we Wrocławiu i pod tym kątem testowaliśmy i będziemy testować kolejne pojazdy, ale tutaj czekamy na krok Urzędu Miasta, który musi wcześniej przygotować odpowiednią infrastrukturę. Jak będzie gotowa –pomyślimy o odpowiednim taborze’–zaznacza Witold Turzański. 

1_7602_7604_7603_760

Przypomnijmy, że Mercedesy Citaro wprowadziły do Wrocławia kilka nowinek technicznych. –„Przede wszystkim warto pochwalić się zastosowanymi silnikami spełniającymi już normę Euro 5, które w zdecydowanym stopniu ograniczają emisję szkodliwych substancji. To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców naszego miasta –zaznacza Witold Turzański. –Dla pasażerów mamy m.in. bardziej komfortowe fotele produkcji EvoBusa, nowy układ poręczy oraz dodatkowe półki na bagaż. Z myślą o osobach niepełnosprawnych wyposażyliśmy Mercedesy m.in. w system zewnętrznej i wewnętrznej głosowej informacji pasażerskiej. Dostawcą urządzeń i oprogramowania jest bydgoska firma Pixel. Teraz na każdym przystanku z zewnętrznego głośnika będzie słychać donośny głos informujący o linii autobusowej, obecnym przystanku i kierunku jazdy –np. autobus linii 145, przystanek dworzec, kierunek Sępolno –wyjaśnia prezes MPK.
Ponadto przy pierwszych drzwiach wszystkich wrocławskich Citaro zainstalowano ciekłokrystaliczny ekran, na którym widać nazwy przystanków, które pozostały do końca, a najbliższy przystanek jest zaznaczony na czerwono. Gdy autobus minie przystanek, jego nazwa znika z tablicy i widzimy tylko te przed nami. Pełny spis przystanków będzie widoczny podczas postoju pojazdu na pętli. Docelowo na ekranie mają się pojawić także budynki użyteczności publicznej zlokalizowane przy konkretnych przystankach. Wybiegając w przyszłość – na ekranie jest możliwość pokazywania także dalszych połączeń komunikacyjnych ze zbliżającego się przystanku –i co istotne także w wersji mobilnej informacji pasażerskiej, czyli z podaniem dokładnego czasu przyjazdu.
6_7607_7608_7609_760
Kolejna nowość –tylny rząd siedzeń w autobusach przegubowych został zastąpiony aluminiową półką na bagaż. Po pierwszych spotkaniach z wandalami –półka została wzmocniona dodatkowym profilem. Aby w pełni kontrolować sytuację w nowych pojazdach oraz zabezpieczyć je właśnie przed działaniem wandali zastosowano w nich monitoring. W autobusie przegubowym znajduje się 6 kamer –cztery z nich kontrolują wnętrze. Piąta rejestruje ruch z przodu pojazdu, a szósta z tyłu, która po wrzuceniu wstecznego biegu staje się automatycznie kamerą cofania z podglądem na monitorze kierowcy. W pojeździe 12-metrowym są łącznie cztery kamery. We wszystkich zastosowano tutaj także opcję parktronic, który dźwiękowo informuje kierowcę o zbliżaniu się do przeszkody.
Spełniając prośby kierowców we wrocławskich Citaro wprowadzono zamknięta pełną kabinę kierowcy, która ma po pierwsze podnieść komfort psychiczny kierowcy i lepiej zabezpieczyć go przed ewentualnym atakiem. Kabina została specjalnie zamówiona w fabryce w Mannheim i krótko mówiąc wizualnie odbiega od standardowych kabin montowanych w Citarach. Jednak to rozwiązanie nie ma pięknie wyglądać tylko ma być skuteczne w naszych krajowych warunkach. Ponadto przy zamkniętej kabinie będzie bardziej wydajnie pracować zastosowana tutaj klimatyzacja. W części pasażerskiej pojazdu zastosowano elektryczne wentylatory wydajności nawet 1,5 tys. m³powietrza na godzinę oraz uchylne okna. Jeżeli chodzi o klimatyzacje to 67 pierwszy egzemplarzy Citaro ma klimatyzator kierowcy Webasto CC4E. Natomiast tegoroczna transza 33 szt. ma pełną klimatyzację części pasażerskiej i są to urządzenia Webasto Aerosphere. Na zakończenie warto dodać, że ekologiczne rozwiązania w zakresie napędu (technologia BlueTec dla silników wysokoprężnych w oparciu o SCR) i zwiększajaca się liczba pojazdów z silnikami Euro 5 wymagały rozbudowania infrastruktury tankowania AdBlue. Dlatego w zajezdni na ul. Grabiszyńskiej pojawiły się już trzy specjalne dystrybutory mocznika firmy GreenChem, który poprzez satelitę informuje centralę o aktualnym poziomie płynu i automatycznie zamawia nową dostawą.
5._76010_76011_760