Sprzedaż Solarisa w I połowie 2004 r.
Firma Solaris Bus & Coach po pierwszej połowie roku osiągnęła poziom dostaw porównywalny z wynikami odnotowanymi za cały 2003 r. Na chwilę obecną wiadomo, że bramy fabryki opuści około 110 autobusów miejskich i turystycznych, a nie zostały jeszcze rozstrzygnięte przetargi w następujących przedsiębiorstwach: MPK Poznań (7 sztuk autobusów niskopodłogowych 12-metrowych i 2 sztuki 18-metrowych), SPPK Police (2 sztuki autobusów niskopodłogowych 12-metrowych i 3 sztuki 18-metrowych) oraz MPK Radom (4 sztuki 12-metrowych niskopodłogowców i 5 sztuk autobusów o pojemności minimum 80 pasażerów). Producent z Bolechowa ma duże szanse wygrać te zamówienia i tym samym na zakończenie br. znacznie przekroczyć poziom sprzedanych pojazdów w porównaniu z 2003 r., kiedy dostarczono ogółem 106 autobusów, w tym 97 miejskich.
W miesiącu czerwcu do klientów w Polsce trafiły następujące autobusy:
Kolejny Solaris Urbino 12 dostarczony do MPK Włocławek, który w odróżnieniu od poprzednich ośmiu sztuk został wyposażony w silnik DAF PE 183C osiągający moc 183kW (248 KM), skrzynie biegów Voith D864.3 oraz czujniki cofania polskiej produkcji. Do końca roku Włocławek nabędzie w sumie 4 sztuki Urbino 12 i 3 sztuki Urbino 10.
Następne trzy Solarisy Urbino 10 pojawiły się na Śląsku. Nabywcą dwóch z nich zastał MZK Żywiec. Wyposażone zostały w silniki MAN D 0836 LOH 03, o mocy 162 kW (220 KM) i skrzynie biegów Voith D854.3. W odróżnieniu od Urbino 10 z PKM Świerklaniec, w autobusach dla Żywca zamontowano podwójne ogumienie osi tylnej. Standardowo Solarisy dla polskich odbiorców są wyposażane w duże rozsuwane szyby w przedziale pasażerskim.System informacji pasażerskiej wraz z kasownikami dostarczyła firma R&G Mielec. Kolorystyka zewnętrzna obu Solarisów została przygotowana pod reklamy całopojazdowe. Są to pierwsze pojazdy niskopodłogowe w Żywcu. W ostatnich latach przewoźnik z Żywca nabył jedynie kilka używanych autobusów o częściowo niskiej podłodze marki DAB 15-1200 City. Jednostkowa cena Urbino 10 wyniosła 648 tys. zł netto. Zakup nowych autobusów nie byłby możliwy, gdyby nie dofinansowanie z Funduszu PHARE.
Identyczną kompletację posiada trzeci z Solarisów Urbino 10 dostarczony tym razem do PKM Jastrzębie Zdrój. Nie jest to pierwszy zakupiony w tym roku nowy autobus, gdyż w pierwszym kwartale do Jastrzębia dotarły kolejne dwa pojazdy MAN SL 223.
W najbliższym czasie Solarisy Urbino 12 trafią również do przedsiębiorstw komunikacyjnych z Ostrowa Wielkopolskiego (3 sztuki) oraz Kędzierzyna Koźla (1 sztuka). Ten ostatni nabędzie w tym roku również dwie sztuki minibusów Kapena Urbanino. Największy z oferowanych przez Solarisa model Urbino 18 jeszcze w tym roku trafi do firmy WIRAŻ BUS ze Swarzędza. Będzie to już drugi tego typu egzemplarz w tej firmie.
W czerwcu Solaris dostarczył kolejny ambulans do pobierania krwi zbudowany na bazie autokaru Vacanza 12. Popularny „krwiopijca” trafił tym razem do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Autobus zbudowany został na bazie 12-metrowej Vacanzy z wysokoprężnym sinikiem DAF XE 315 C o mocy 315 kW. Podobnie jak turystyczne Vacanza, również i ta wersja została wyposażona w manualną skrzynię biegów ZF 8S 180. By zapewnić komfort przy oddawaniu krwi zamontowano klimatyzację całego wnętrza. Ambulans został wyposażony w mini-gabinet lekarski z miejscem pracy lekarza, laboratorium, część ambulatoryjną ze stanowiskiem do rejestracji dawców i czterema stanowiskami do pobierania krwi oraz małą niszę kuchenną. Podobnie jak poprzedni Solaris Vacanza do pobierania krwi (dostarczony dla województwa śląskiego), bydgoski model posiada także elektrycznie wysuwane markizy kasetowe, tworzące dodatkowe zadaszenie na zewnątrz autobusu. Dla zapewnienia stałych dostaw prądu zamontowano również dodatkowy agregat.
Miejmy nadzieję, że tak wspaniale przygotowane jeżdżące centrum poboru krwi przyciągnie wielu chętnych, chcących uratować nie jedno ludzkie istnienie.