Specjalne autobusy Zeszuty w akcji
Trwa dobra passa specjalnych autobusów Mercedes-Benz Travego, zabudowywanych wspólnie z radomską firmą Zeszuta. Pod koniec sierpnia do coraz dłużej listy ich odbiorców dołączyło Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie. O tym kontrakcie szczegółowo pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie, a to ze względu na jego wręcz drobiazgową specyfikację techniczną. Teraz już wiemy, że 12-metrowy autokar (najpewniej będzie to Mercedes-Benz Travego dostarczony przez firmę EvoBus Polska) zostanie zabudowany przez firmę Zeszuta Sp. z o. o. Parametry techniczne ambulans będą wręcz identyczne do kupowanych wcześniej pojazdów przez Ministerstwo Zdrowia czy Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. O tych autobusach można przeczytać m.in. tutaj.
Dodajmy, że „wojskowy mobilny krwiopijca”będzie to już łącznie dziewiąty Travego przebudowane przez firmę Zeszuta na ambulans do poboru krwi. To niespodziewany zwrot akcji na rynku, który jeszcze do początku 2009 r. był opanowany przez firmę Solaris Bus &Coach, która dostarczała pojazdy na bazie modelu Solaris Vacanza (zarówno w wersji dwu- jak i trzyosiowej). Teraz nastała pora Zeszuty i Mercedesa. A wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy radomska spółka wykonała trzy zabudowy dla Ministerstwa Zdrowia (trafiły do Radomia, Słupska i Kalisza). Kolejny egzemplarz zakupiło Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. Łącznie cztery egzemplarze, a dodatkowo PZU odebrało autobus konferencyjny, jako mobilne biuro ubezpieczyciela (także na bazie Travego, ale już wersji 3-osiowej). Życie O tym niezwykłym autobusie pisaliśmy tutaj. W 2010 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dwa przetargi na dostawy nowych ambulansów (łącznie na 4 szt.), gdzie startowała tylko firma Zeszuta. Nowe „pijawki”pojadą do Zielonej Góry, Krakowa, Olsztyna i Lublina. Teraz do tej listy należy doliczyć Wojskowe Centrum Krwiodawstwa, które zamówiło jeden egzemplarz. Łącznie daje to sumę aż 9 ambulansów, w tym 5 szt. w tym roku oraz 4 szt. w zeszłym roku. Naprawdę niezłe tempo. A trzeba dodać, że to jedne z najdroższych specjalnych autobusów dostępnych na rynku. Przykładowo kontrakt z Wojskowym Centrum jest wart ponad 2 mln zł netto.
I na koniec przypomnijmy, że nie koniec specjalnych zabudów Mercedesów w Polsce. W tym roku firma AMZ Kutno wykonała bardzo ciekawy pojazd na bazie autokaru Mercedes-Benz Tourino. To autobus do intensywnej opieki medycznej, dostosowany do transportu pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym. To pierwsza tego typu zabudowa w Polsce, zrealizowana dla belgijskiej firmy Falck (największej prywatnej firmy ratowniczej w Europie). Główny cel pojazdu to zapewnienie transportu pacjenta na łóżku szpitalnym lub alternatywnie zestawu z inkubatorem do transportu niemowląt. Stąd pełne wyposażenie autobusu w przeróżną aparaturę medyczną. Największym wyzwaniem przy jego zabudowie był montaż windy hydraulicznej, która na czas przejazdu jest ukryta w lukach bagażowych. Tutaj trzeba było także zmodyfikować prawą ścianę pojazdu i wykonać drzwi skrzydłowe umożliwiające wprowadzenie pacjenta na łóżku szpitalnym z windy do pojazdu. Udało się to naprawdę znakomicie, co po raz kolejny potwierdziło wysokie umiejętności polskich firm oraz doskonałe predyspozycje autobusów Mercedesa do pełnienia roli pojazdów specjalnych.