Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Sosnowiec z e-Busem: Hybrydy i elektrobusy w drodze

infobus
24.02.2017 12:28

Sosnowiec jest jednym z 41 samorządów, który podpisał 20lutego list intencyjny ws. rozwoju elektromobilności w Polsce. To także elementstrategii śląskiego miasta w walce o czyste powietrze.

Listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawicieleMinisterstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, NarodowegoCentrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, w tym prezydent Sosnowca,Arkadiusz Chęciński.

Jednym z najważniejszych celów porozumienia jest zwiększenieliczby autobusów elektrycznych. Wśród postanowień jest także budowainfrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych, wspólnyudział w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących elektromobilności w Polsce,czy także włączenie się w konsultacje projektu ustawy o elektromobilności.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że PKM Sosnowiec już wtej chwili rozpisał przetarg na zakup trzech autobusów elektrycznych. Tooznacza, że miasto jest jednym z kilku, które już rozpoczęło działania w tymkierunku. Na tym nie koniec, bowiem do miasta powoli dostarczane są nowoczesneautobusy (w sumie 78), w tym 35 hybrydowych.

Transportowa walka ze smogiem

Promocja transportu publicznego jest także jedno z strategicznych działań,jakie Sosnowiec podejmie, aby walczyć ze smogiem. W skład tych działań wchodzi m.in:

  • Zakup 81 sztuk autobusów, w tym hybrydowych ielektrycznych, a także wykonanie instalacji fotowoltaicznej na budynkuadministracyjnym;

  • Miejska wypożyczalnia rowerów – do połowy grudnia 2017 firma Nextbike za ok. 1,7 mlnzłotych zbuduje dziewięć zadaszonych wypożyczalni, które dysponować będą 130rowerami (w tym 4 trójkołowymi i 4 typu tandem). W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będziepo 10 rowerów, w dwóch będzie po 30 sztuk. Oprócz centrów przy ul. 3 Majawypożyczalnie powstaną m.in. na ul. Andersa (rejon ronda Ludwik), Narutowicza(poziom 450), Wawel (w pobliżu Zespołu Szkół Muzycznych), Teatralnej (w pobliżukładki nad torami kolejowymi), Ostrogórskiej (skrzyżowanie z 1 Maja), al.Mireckiego (w pobliży Stadionu Lekkoatletycznego) i Piłsudskiego (Egzotarium).

  • Infrastruktura rowerowa – Rozpisany został przetarg na budowę 17 kilometrów ścieżekrowerowych.

  • Bezpłatna komunikacja – 31 stycznia 2017 r. posiedzeniuZarządu KZK GOP zostały uzgodnione zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacjipublicznej w czasie smogu. Rozwiązanie umożliwi osobom posiadającym dowódrejestracyjny swojego samochodu osobowego podróżowanie środkami komunikacjizbiorowej KZK GOP bezpłatnie w dniach, w których wystąpi wysoki poziom pyłuzawieszonego PM10.

  • Buspasy i centra przesiadkowe – Drugi etap Modernizacjiinfrastruktury i taboru autobusowo-tramwajowego zakłada m.in. budowę tzw.małych centrów przesiadkowych – miejsc, w których można zostawić samochód czyrower i w razie potrzeby przesiąść się na autobus lub tramwaj. Osią węzłów ma byćtrasa tzw. szybkiej linii tramwajowej. Umiejscowienie dwóch pierwszych centrów,wyposażonych w wypożyczalnie rowerowe to: ul. 3 Maja ? przy parkingu przykładce nad ulicą, stanowiącą zejście do ul. Cypriana Kamila Norwida, oraz przyparkingu przy wiadukcie „Parkowa”. Oba obiekty mają być zadaszonymi boksami na30 pojazdów oraz mają być wyposażone w bezprzewodowy internet. Mają one powstaćw ramach wykonania bus pasów w ciągu ulicy 3 Maja. Kolejne centra mają powstaćtakże przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Narutowicza oraz Piłsudskiego i Grabowej.Projekt zakłada też przystosowanie dworca PKP Sosnowiec-Południowy i kładkiprzy ulicy Naftowej.