Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Solbus wraca do LNG

infobus
09.05.2012 19:43
Po dwuletniej przerwie Solbus ponownie wraca do technologii zasalania LPG. Tym razem z silniejszym partnerem w postaci Gazpromu. To co nie wyszło w Krakowie teraz jest testowane przez Toruń, Gdynię i Olsztyn, a 17 maja także przez MZA Warszawa. Jednym z pierwszych miejsc na mapie tegorocznego gazowego tournée Solbusa była Gdynia, a dokładniej PKM doskonale znane ze swojego pozytywnego nastawienia do gazowych autobusów. Nad morzem dwa autobusy Solbus SM12 LNG w barwach MPK Wałbrzych przebywały w dniach od 24 do 30 kwietnia. Jak informuje PKM –celem testów było poznanie nowej technologii magazynowania i tankowania skroplonego gazu ziemnego, odmiennej od stosowanej obecnie technologii sprężania gazu ziemnego (CNG). LNG to paliwo w postaci ciekłej o temperaturze poniżej -162 stopni Celsjusza. Podczas skraplania objętość gazu redukuje się 630 razy, dzięki czemu „gęstość energii”skroplonego gazu ziemnego wzrasta. Jedna czwarta gazu ziemnego, którym handluje się na skalę światową jest transportowana właśnie w tym stanie. Gaz ziemny (LNG) z uwagi na niską temperaturę wymaga zbiornika kriogenicznego. Zdaniem PKM-u do podstawowych zalet wykorzystania LNG należą:
– elastyczność dostaw,
– ekonomia –koszty transportu i magazynowania LNG są niższe niż gazu ziemnego,
– ekologia –skroplony gaz ziemny jest dodatkowo oczyszczany –jego skład to 95% metanu,
– bezpieczeństwo- w przypadku kontaktu z powietrzem LNG odparowuje i rozrzedza się w powietrzu. Jest więc znacznie mniej szkodliwym i niebezpiecznym paliwem niż np. ropa naftowa, benzyna, czy LPG.
Solbus SM 12 LNG podczas testów w Gdyni
Dodajmy, że gazowe autobusy podczas gdyńskich testów tankowane były codziennie ze specjalnej cysterny, którą dostarczyła firma Gazprom Germania. I właśnie – o ile same autobusy Solbusa są już dość dobrze nam znane, o tyle największym novum prezentacji była postać nowego partnera odpowiadającego za zasilanie pojazdów LNG – firmy Gazprom Germania GmbH. Spółka ma swoją siedzibę w Berlinie. To firma-córka należąca do rosyjskiej firmy Gazprom, największego światowego producenta gazu ziemnego. Spółka istnieje od 1990 roku i obecnie posiada 40 filii prowadzących działalność w ponad 20 krajach w Europie i Azji Centralnej. Obszar działalności firmy obejmuje produkcję, magazynowanie oraz handel gazem ziemnym. We współpracy z partnerami strategicznymi firma Gazprom prowadzi liczne działania, których celem jest pokazanie zalet gazu ziemnego jako przyjaznego środowisku źródła energii o zróżnicowanym zastosowaniu. Jednocześnie firma dokonuje wielu inwestycji w infrastrukturę paliwową, które w przyszłości pozwolą pojazdom napędzanym gazem CNG oraz LNG stać się częścią europejskiego systemu transportowego.  A współpraca z Solbusem jest jednym z tego typu przykładów. Dla polskich klientów obecność tak doskonale znanego gracza na rynku gazowym na pewno będzie się dobrze kojarzyła, dlatego szanse na powodzenie tego drugiego podejścia Solbusa do LNG należy ocenić znacznie wyżej niż podczas krakowskiej przygody z ITS. To jeden z elementów sukcesu –umieć się uczyć na własnych błędach.
Solbus SM 12 LNG podczas testów w Gdyni
Przypomnijmy, że pierwszy autobus Solbus Solcity 12 LNG napędzany skroplonym metanem został zaprezentowany na targach Transexpo w 2009 roku. Już na przełomie lat 2009 i 2010 trzydzieści jeden Solbusów na LNG miało pojawić się na ulicach Krakowa. Niestety przedłużające się procedury dopuszczające do ruchu te nowatorskie pojazdy spowodowały, że kontrakt nie doszedł do skutku. Teraz Solbus rozpoczął program testowy z udziałem dwóch autobusów demonstracyjnych w 2010 roku. Autobusy te były eksploatowane na regularnych liniach komunikacyjnych między innymi w Ostrowie Wielkopolskim oraz przez kilka miesięcy w Wałbrzychu. Prowadzone testy potwierdziły niezawodność eksploatacyjną autobusów, i ich pełne bezpieczeństwo dla użytkowników. Jednakże autobusy były tankowane z prowizorycznego zbiornika kriogenicznego bez możliwości mierzenia ilości wydanego paliwa. Obecnie Solbus wznawia program badawczy przy współudziale koncernu gazowego Gazprom, który sfinansował mobilną stację tankowania autobusów wyposażoną w urządzenie mierzące zużycie paliwa. Obecny program testowy zaplanowano na 6 tygodni. Gazowe Solbusy odwiedzą Toruń, Gdynię, Olsztyn, Warszawę oraz w Katowice.
Solbus SM 12 LNG podczas testów w Gdyni
Paliwem w testowanych pojazdach jest LNG (od ang. Liquified Natural Gas), czyli skroplonym metan. Niektórzy mogą mylić skrót LNG z LPG, lecz warto pamiętać że LNG ma inny skład chemiczny i jest bardziej przyjazne dla środowiska od popularnego autogazu. Silniki pojazdów na gaz ziemny nie emitują praktycznie żadnych cząstek stałych i śladowe w porównaniu z silnikami diesla ilości szkodliwych dla zdrowia substancji. Jednostki napędowe Solbusów na LNG spełniają najsurowszą obwiązującą normę emisji spalin EEV. Układ paliwowy tych jedynych w Europie autobusów LNG został opracowany przez Solbusa przy współpracy ze światowym liderem w technologiach kriogenicznych, amerykańską firmą Chart Ferox i największym na świecie producentem silników do pojazdów użytkowych, koncernem Cummins. Zbiornikiem paliwa w tych autobusach jest metalowy „supertermos”otoczony doskonałą izolację termiczną, stosowaną min. w promach kosmicznych. Jego pojemność to tylko 367 litrów, podczas gdy w autobusach CNG butle z gazem sprężonym mają pojemność ok. 1200 litrów. Dzięki temu że pojemność zbiornik na LNG jest ok. 3 razy mniejsza, autobus LNG jest lżejszy o pół tony od wersji CNG. Ponadto zbiornik na skroplony gaz nie musi być montowany na dachu autobusu. Dzięki temu Solbus na LNG ma wysokość identyczną jak klasyczne autobusy z silnikami diesla i mieści się pod niskim wiaduktami nieprzejezdnymi dla autobusów CNG.
Solbus SM 12 LNG podczas testów w Gdyni
Autobusy na LNG łączą ekologię z ekonomią. Nie zatruwają miasta, a przy okazji przewoźnik nie musi podnosić cen biletów w związku z podwyżkami cen ropy naftowej, bo jazda na LNG pozwala oszczędzić nawet 1/3 kosztów paliwa. Ich producent wierzy, że przyszłości na polskich stacjach paliw, obok znanych oznaczeń „ON”i „PB-95”zobaczymy także 3 literki – „LNG”. Jest na to szansa, gdyż już w 2014 roku zostanie otwarty terminal LNG w Świnoujściu. Na razie LNG można tankować w Europie w Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie jest stosowane głównie do napędu ciężarówek. Poniżej parametry techniczne autobusów biorących udział w tegorocznym gazowym tournée:
Rok produkcji: 2010
Przebieg: ok. 55 000
Pojemność pasażerska: 110 + kierowca
Ilość miejsc siedzących: 30 + 1
Układ drzwi: 2-2-2
Silnik: Cummins ISLG320 o mocy 234,8 kW zgodny z normą EEV
zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG)
Skrzynia biegów: automatyczna Voith D854.5
Zbiornik paliwa: produkcji firmy Chart Ferrox pojemność netto 330 litrów
Zasięg bez tankownia: ok. 400 km w warunkach miejskich
Klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej: Webasto Spheros
System centralnego smarowania
System informacji pasażerskiej obejmuje komputer pokładowy (R&G) oraz tablice informacyjne.
Solbus SM 12 LNG podczas testów w Gdyni
Nie tylko Cummins
I na koniec warto dodać, że podczas targów “Bedrijfsauto 2012”w centrum wystawienniczym RAI w Amsterdamie, Iveco pokazało nowy pojazd Stralis LNG. Pojazd przedstawiony na wystawie jest dwuosiowym ciągnikiem z naczepą, wyposażonym w zasilany gazem ziemnym silnik Cursor 8 o mocy znamionowej 330 KM, ręczną skrzynię biegów, montowany fabrycznie zwalniacz hydrauliczny i układ EBS. Pojazd zaprojektowany został do zastosowań w zakresie od 18 do 40 ton. Zdaniem włoskiego producenta oprócz znaczących korzyści w postaci zmniejszenia szkodliwych emisji, które już gwarantuje technologia CNG (Compressed Natural Gas), technologia LNG umożliwia także zmniejszenie ciężaru pojazdu bez ładunku, co prowadzi do zwiększenia ładowności. W przypadku dystrybucji regionalnej, oszacowano, że możliwe jest uzyskanie oszczędności do 10.000 euro, w porównaniu z tradycyjnym pojazdem napędzanym silnikiem Diesla, na dystansie około 40.000km rocznie. W przypadku wywozu śmieci i surowców wtórnych, oszacowano, że można uzyskać oszczędności do 20.000 euro rocznie. –„Technologia zasilania pojazdu gazem ziemnym stanowi priorytet w działalności Iveco”powiedział Alessandro Mortali, Senior Vice President Heavy Range w firmie Iveco. „Jesteśmy jednym z niewielu przewidujących producentów, którzy rozumieją znaczenie metanu jako źródła alternatywnej energii”.
Modele pojazdów Iveco LNG będą wkrótce dostępne w wersjach o 2 i 3 osiach sztywnych, przeznaczonych do zadań miejskich i poza miejskich, z 16-biegową ręczną skrzynią biegów i zwalniaczem hydraulicznym. Ewentualnie, pojazdy mogą być oferowane z automatyczną 6-biegową skrzynią biegów z hydraulicznym przemiennikiem momentu obrotowego i zintegrowanym zwalniaczem. Silnik Cursor 8 na gaz ziemny spełnia normy EURO VI w zakresie granicznych wartości emisji, które wejdą w życie w 2014 r.
Solbus SM 12 LNG podczas testów w Gdyni