Solbus bliski kolenej wygranej w Warszawie
Dzisiaj miało miejsce otwarcie ofert w przetargu na zakup 35 szt. niskopodłogowych autobusów przegubowych napędzanych metanem wraz z infrastrukturą do ich tankowania oraz dostawami paliwa na okres 10 lat. Jedyną ofertę złożyła firma Lider Trading, przedstawiciel FA Solbus, która zaproponowało MZA pojazdy na skroplony gaz ziemny (LNG). Teraz komisja przetargowa MZA sprawdza, czy oferta spełnia postawione wymogi i zapewne niebawem ogłosi oficjalny wyniki przetargu. Złożona propozycja jest bardzo atrakcyjna, gdyż opiewa na łączną sumę 114,2 mln PLN, czyli kilkadziesiąt milionów mniej niż przewidywano. Według MZA szacunkowa wartość kontraktu oscylowała na poziomie 151,2 mln PLN brutto, w tym 63,9 mln PLN brutto zarezerwowano na zakup samych autobusów, a 87,3 mln PLN brutto na zakup paliwa infrastruktury. Oferta Solbusa zmieściła się w kwocie przeznaczonej na autobusy, co by oznaczało, że jednostkowa cena przegubowego autobusy LNG wynosi ok. 1,8 mln brutto. Natomiast znaczące różnice pojawiły się w części paliwowo-infrastrukturalnej, co może przynieść zamawiającemu znaczące oszczędności. Podsumowując: Lider Trading zaoferował Warszawie autobusy Solbus Solcity 18 LNG, stację do tankowania skroplonego gazu zimnego oraz dostawy tego paliwa w ciągu najbliższych 10 lat. Za te dwa ostatnie elementy będzie odpowiedzialna spółka Gazprom-Germania GmbH.
Przypomnijmy, że sam przetarg został ogłoszony przez MZA Warszawa 11 czerwca br., a zamknięcie przyjmowania ofert nastąpiło dopiero dzisiaj – po siedmiokrotnym przesuwania terminu, co wynikało z licznych zapytań zainteresowanych firm. Jeżeli złożona oferta zostanie uznana przez MZA za ważną to Lider Trading bez problemu wygra cały przetarg. Nie ma tutaj innych oferentów, którzy mogliby odwołać się od takiej decyzji, a kwota zarezerwowana na sfinansowanie zamówienia nie została przekroczona. W tej sytuacji jest duża szansa na to, że pierwsze gazowe autobusy w stolicy Polski pojawią się w okolicy 15 stycznia 2015 r. Wówczas też w zajezdni przy Ostrobramskiej powinna już działać instalacja do tankowania gazu LNG.
Jeżeli komisja przetargowa MZA Warszawa potwierdzi wygraną Lider Trading to będzie już czwarty kontrakt pod rząd wygrany przez producenta z Solca Kujawskiego w stolicy. Jego współpraca z MZA rozpoczęła się w 2011 r. od wygrania jednego zadania na dostawę 20 szt. autobusów klasy MIDI –Solcity 10 LF. W 2012 r. firma wygrał kolejne zadanie –tym razem na zakup 25 szt. autobusów klasy MAXI –Solcity 12 LF. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w tym roku –Solbus dostarczył 20 szt. autobusów klasy MIDI Solcity 10 LF oraz wygrał rekordowy dla siebie kontrakt na dostawę 47 szt. autobusów przegubowych klasy MEGA – Solcity Solcity 18 LF (z dostawą od lutego 2014 r.) Teraz ma wielkie szanse dołożyć do tego jeszcze 35 szt. gazowych autobusów klasy MEGA –Solbus Solcity 18 LF LNG (z terminem dostawy od stycznia 2015 r.) Łącznie daje to sumę 147 pojazdów! I wszystkie te sukcesy firma osiągnęła będąc w stanie upadłości układowej i działając poprzez swojego przedstawiciela handlowego – firmę Lider Trading.
Zakup gazowych egzemplarzy przez MZA Warszawa będzie wręcz rewolucyjnym posunięciem największego, miejskiego przewoźnika w naszym kraju. Do tej pory spółka parę razy przymierzała się do zakupu autobusów na gaz –m.in. w zeszłym roku MZA testowały autobus Solbus Solcity 12 na LNG – ale dopiero w tym roku postawiła kropkę nad „i”. Przypomnijmy, że pierwsze autobusy LNG są już normalnie eksploatowane w Polsce. Pierwszym takim miejscem (i to w skali całej Europy) jest Olsztyn. Jeździ tam łącznie 11 szt. niskopodłogowych autobusów Solbus Solcity 12 LF LNG w barwach konsorcjum firm KDD Dariusz Gackowski z Niemcza i Blue Line z Łańcuta. Pojazdy tankowane są na terenie zajezdni PKS Olsztyn z mobilnej cysterny ze skroplonym gazem ziemnym, dostarczonej przez firmę Gazprom Germania. Warszawa najprawdopodobniej będzie kolejnym miastem po Olsztynie, gdzie na regularne linie ruszą autobusy LNG. A potencjalne zalety tego paliwa są całkiem obiecujące. Wyniki zeszłorocznych testów pokazują, że autobusy na LNG spalają do 10% mniej kilogramów LNG niż takie same konstrukcje z silnikami Diesla litrów oleju napędowego przy jednoczesnym niższym koszcie zakupu paliwa. To zdaniem Solbusa może ograniczyć wydatki na paliwo w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej nawet o 35%. Kolejne plusy: to mniejsze i lżejsze zbiorniki paliwa, ich integracja z strukturą autobusu bez konieczności stosowania zabudowy butli na dachu oraz dobre właściwości jezdne, gdzie m.in. dynamiczne przyśpieszenie zapewnia gazowy silnik Cummins o mocy 320 KM.