Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Solaris podsumował rok 2012

infobus
06.02.2013 14:13
Na corocznej, warszawskiej konferencji prasowej, Solaris podsumował miniony, 2012 roku. Po raz dziesiąty z rzędu, co już nie powinno dziwić, producent z Bolechowa jest liderem polskiego rynku autobusowego. Zwiększył także swoje udziały na rynkach zagranicznych i sprzedał pierwsze autobusy elektryczne. W 2012 roku zostało sprzedanych łącznie 1006 autobusów i trolejbusów z charakterystycznym jamnikiem, z czego 263 trafiło do polskich odbiorców. Udziały Solarisa w krajowym rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w roku 2012 wyniosły 46,6% i są większe od uzyskanych przez najbliższego konkurenta o ponad 30 punktów procentowych. To właśnie miejskie autobusy niskopodłogowe stanowiły większość zamówień –poinformował Wiesław Cieśla z Zarządu Solarisa. Było ich aż 897. W 2012 roku powstało też 64 Trollino i 45 InterUrbino. Do największych zamówień zrealizowanych w Polsce przez firmę Solaris należały m.in. dostawy trzydziestu pięciu sztuk Urbino do Białegostoku oraz trzydziestu niskopodłogowców dla MPK w Krakowie i dwudziestu dla MZA w Warszawie. Rok 2012 był, zdaniem Wiesława Cieśli powrotem do normalności, dlatego nie udało powtórzyć się wyniku z roku 2011. Wówczas to przypadł szczyt zakupowy, z uwagi na zbliżające się EURO 2012 i kończące się projekty unijne. Obecnie wróciliśmy do średniej, która wynosi około 570 autobusów rocznie. Inna sprawa, że to za mało, aby tabor polskich przewoźników znajdował się na przyzwoitym poziomie. Zakładając, że żywotność autobusu wynosi 10-12 lat, w Polsce rocznie powinno być wymienianych około 1000 autobusów.  
Solaris InterUrbino
Jak łatwo policzyć poza granice Polski sprzedanych zostało 743 autobusów i trolejbusów (wzrost o 8,2% w porównaniu do 2011 roku). Na większości rynków firma zwiększyła swoje udziały. Najbardziej spektakularne wzrosty nastąpiły w Czechach i Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada Solaris w minionym roku sprzedał rekordową liczbę 268 pojazdów (dla porównania w roku 2011 – 248 sztuk, wzrost o 8,1%). To pozwoliło polskiej firmie na zwiększenie udziałów w niemieckim rynku autobusowym z 10% do 13%. Tym samym Solaris kolejny rok z rzędu był największym zagranicznym dostawcą autobusów w tym kraju i jednocześnie trzecim producentem w klasyfikacji generalnej. Z kolei w Czechach Solaris ze sprzedażą 81 autobusów i trolejbusów zajął również trzecie miejsce z udziałem 26% w rynku. W porównaniu z rokiem 2011 jest to wzrost udziałów rynkowych aż o 19 punktów procentowych.
W minionym roku spółka z podpoznańskiego Bolechowa pozyskała klientów z krajów,
w których do tej pory pojazdy marki Solaris nie były obecne. Sprzedaliśmy pierwsze autobusy do Finlandii –powiedział Wiesław Cieśla. Przewoźnik z miejscowości Tampere zakupił dwa hybrydowe Solarisy Urbino 12,9. Udało się również podbić Belgię, gdzie dostarczony zostanie hybrydowy Solaris Urbino 18.
Do największych ubiegłorocznych kontraktów zagranicznych pozyskanych przez firmę Solaris należały zamówienia dla: Burgas (67 autobusów, Bułgaria), Avignon (43 autobusy, Francja) czy Pragi (40 autobusów, Czechy).
Premiery produktowe w roku 2012
To był również ciekawy rok, jeśli weźmiemy pod uwagę premiery Solarisa, który zaprezentował aż trzy nowe produkty. Wszystkie trafiły do oferty sprzedażowej. Niewątpliwie najbardziej innowacyjną z nowości jest dwunastometrowa, w pełni niskopodłogowa wersja autobusu elektrycznego.
Solaris Urbino 12 electric
Solaris Urbino 12 electric to pojazd napędzany energią elektryczna zgromadzoną w bateriach. Co ciekawe mogą one być ładowane na cztery różne sposoby: poprzez złącze typu plug-in, za pomocą ładowania indukcyjnego, wykorzystując szybką wymianę baterii lub z zastosowaniem istniejącej w danym mieście trakcji tramwajowej.
W 2012 roku firma Solaris sprzedała pierwsze dwa autobusy elektryczne. Jeden z nich to wersja dwunastometrowa, która w drugiej połowie tego roku zostanie dostarczona do przewoźnika z Brunszwiku w Niemczech. Autobus ten będzie wyposażony w system ładowania indukcyjnego, a stacje ładowania będą zamontowane w infrastrukturze przystankowej pod powierzchnią jezdni. Drugi sprzedany autobus elektryczny to wersja 8,9 LE, która zostanie dostarczone w roku 2013 do Klagenfurtu w Austrii. Są to na razie początki. Producent zdaje sobie sprawę z tego, że technologia autobusów elektrycznych wymaga wysiłku i czasu zanim na dobre wkroczy do seryjnej produkcji.  
Solaris Urbino 18,75
Kolejnymi nowościami produktowymi, których premiera odbyła się w ubiegłym roku są: Solaris Urbino o długości 18,75 metra oraz nowa wersja międzymiastowego Solarisa InterUrbino. Z tym ostatnim produktem Solaris chce wejść m.in. na rynek francuski. Myślimy o sprzedawaniu InterUrbino jako gimbusów –powiedziała Małgorzata Olszewska, członek Zarządu Solaris Bus&Coach. W portfolio Solarisa są również autobusy zasilane CNG. Jak mówi Wiesław Cieśla, producent nadal chce inwestować w to paliwo. Myśli także o innych alternatywnych paliwach. CNG to nie jest technologia preferowana w Polsce –zaznacza Wiesław Cieśla. Tam gdzie jest to możliwe jesteśmy obecni –odpowiada na pytanie dotyczące programu Gazela, a więc autobusów hybrydowych, zasilanych CNG. Przyglądamy się i niewykluczone, że weźmiemy w tym udział –dodaje Cieśla. Zdaniem pełnomocnika Zarządu Solarisa LNG też nie jest problemem, trzeba jedynie rozwiązać problem magazynowania paliwa.        
Plany na rok 2013
Portfel zamówień na rok 2013 wygląda obiecująco –twierdzą przedstawiciele Solarisa. Ten rok przyniesie wiele wyzwań dla branży, jak chociażby wdrożenie do produkcji pojazdów spełniających normę emisji spalin EURO6. Solaris jest jednak dobrze do tego przygotowany. Najbliższy okres to także dalsza praca nad popularyzacją autobusów z napędem elektrycznym i dalszy rozwój pojazdów szynowych. Zbliża się też czas prezentacji nowej generacji autobusów marki Solaris, który nastąpi na targach IAA w Hanowerze w roku 2014.