Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Solaris na IAA: czas na szeregową hybrydę plug-in

infobus
09.09.2010 19:15
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na tegorocznych targach w Hanowerze zobaczymy przegubowy autobus miejski Solaris Urbino 18 Hybrid  z szeregowym systemem hybrydowym firmy Vossloh Kiepe. To niezwykle ciekawy pojazd, gdzie silnik trakcyjny Vossloh Kiepe przenosi napęd na oś analogicznie jak w trolejbusach. Autobus nie ma więc klasycznej skrzyni biegów (jak w przypadku równoległego układu hybrydowego), a za źródło napędu służy mu silnik elektryczny o mocy 240 kW. Jest on zasilany poprzez baterie litowo-fosforowe (umiejscowione na dachu) oraz osiem modułów superkondensatorów (umieszczonych także na dachu), które dodatkowo zbierają energię podczas hamowania (proces rekuperacji). Baterie są także ładowane poprzez generator, który z kolei jest zasilany przez silnik spalinowy Cummins o pojemności 6,7-litra i mocy 285 KM. Taki układ szeregowy znamy już od wielu lat i niektórzy producenci w Europie, jak Mercedes-Benz czy Van-Hool oferują mniej podobne lub bardziej rozwiązania. Natomiast zupełną innowacją jest wprowadzenie do najnowszej wersji autobusu Solaris Urbino 18 Hybrid złącza typu plug-in, które umożliwia ładowania baterii z zewnętrznego źródła. To rewolucja, która nie tylko generuje pytania dt. eksploatacji samego pojazdu, ale także o infrastrukturę, w której pojazd jest eksploatowany. –„Autobus może więc działać w 'systemie zamkniętym’ bez konieczności ładowania z zewnątrz i wówczas baterie oraz superkapsy ładowane są w ramach procesu rekuperacji oraz z generatora spalinowego. Albo w „systemie otwartym”, gdzie baterie mogą być ładowane poprzez wtyczkę –w zależności od dostępności stacji ładowania i czynników ekonomicznych. W efekcie przewoźnik wybiera to, co jest dla niego tańsze – czy 'prąd ze ściany’ czy Diesel”–tłumaczy Mateusz Figaszewski, dyrektor PR w Solaris Bus &Coach.
Wizualizacja Solaris Urbino 18 Hybridz system szeregowym firmy Vossloh KiepeUrbino 12 Hybrid z układem równoległym EatonaUrbino 12 Hybrid z układem równoległym Eatona 
Generalnie z zewnątrz Solaris Urbino 18 Hybrid  z szeregowym układem napędowym różni się tylko specjalnymi osłonami, natomiast w środku jest zupełnie podobny do standardowych Urbino. Na pewno atrakcją dla wszystkich pasażerów będzie możliwość podejrzenia na zainstalowanych w środkach monitorach, jak jest aktualny status systemu hybrydowego. Czy pojazd pracuje tylko na silniku elektrycznym czy na obu, jaki jest poziom naładowania baterii, itp. W przypadku szeregowego układu hybrydowego i konstrukcji przegubowej pytanie: „czy silnik spalinowy teraz działa”jest jak najbardziej zasadne. Po prostu to rozwiązanie jest znacznie cichsze.
Warto podkreślić, ze Solaris cały czas oferuje także inne swoje rozwiązania hybrydowe. W środę, we Wrocławiu mogliśmy przetestować Urbino 18 Hybrid z układem Allisona z PKM Sosnowiec;na początku roku jeździliśmy Urbino 12 z układem równoległy Eatona, a całkiem niedawno niemiecka firma Vestische Straßenbahnen GmbH z Herten zamówiła pierwsze, dwa autobusy Urbino 18 Hybrid z równoległym systemem Voith (wartość kontraktu to 1 078 000 EUR netto), które zostaną dostarczone do czerwca 2011 r. Jeśli chodzi o hybrydę z systemem firmy Voith to więcej na ten temat usłyszymy na targach TRASNXEPO, a premiera tego pojazdu zapowiadana jest na listopad.
Podsumowując – po wprowadzeniu rozwiązania szeregowego Solaris będzie mógł poszczycić się najszerszą ofertą hybrydową w Europie. Nikt –żaden światowy koncern –nie oferuje zarówno autobusów w wersji z szeregowym, jak i równoległym układem hybrydowym (i to w trzech różnych wariantach). To jak najbardziej powód do dumy.
Urbino 18 Hybrid z układem równoległym AllisonUrbino 18 Hybrid z układem równoległym AllisonUrbino 18 Hybrid z układem równoległym AllisonUrbino 18 Hybrid z układem równoległym Allison
InterUrbino na start
Drugim pokazanym w Hanowerze autobusem Solarisa będzie międzymiastowy model InterUrbino 12. Od ubiegłorocznej jego premiery w Kielcach konstrukcja ta przeszła szereg testów. Dwa egzemplarze Interurbino pokonały m.in. terenowy tor Tatry w Koprivnicy, a w ośrodku badawczym DAF-a w Eindhoven wszechstronnie przebadano ich układ napędowy i właściwości jezdne. Ponadto pojazdy zdały egzamin „termiczny”–jeden w pełnym słońcu na torze pod Barceloną, a drugi na kole podbiegunowym w okolicach Rovaniemi (tam gdzie podobno mieszka Św. Mikołaj). W wyniku zabranych doświadczeń do produkcji seryjnej wprowadzonych zostało kilka zmian konstrukcyjnych. I teraz najważniejsza informacja – produkcja seryjna Interurbino już ruszyła! We wrześniu zrealizowany zostanie pierwszy kontrakt dla francuskiego klienta. Obejmuje on partię dwudziestu (!) autobusów InterUrbino w wersji szkolnej (m.in. podwójne drugie drzwi), które będą wozić dzieci z okolic Auxerre. A wszystko to dzięki zamówieniu grupy transportowej Reunir. Dwadzieścia egzemplarzy to pierwsze tak duże zamówienie na InterUrbino. Wyposażenie autobusów zostało zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby od poniedziałku do piątku pojazdy pełniły rolę „gimbusów”, a w weekendy mogły być wykorzystywane do turystycznych wycieczek. Stąd w pojazdach znalazły się m.in. półki bagażowe ulokowane nad głowami pasażerów, jak i tradycyjne luki bagażowe pod podłogą. Dodatkowo w jednym z InterUrbino zamontowano w drugich, podwójnych drzwiach specjalną rampę elektryczną umożliwiająca podróżowanie osobom na wózkach inwalidzkich. To się nazywa dobry początek!
Solaris InterUrbino 12Solaris InterUrbino 12Solaris InterUrbino 12Solaris InterUrbino 12
I na koniec ogólna informacja o polskiej reprezentacji na tegorocznych targach w Hanowerze. Wygląda to dość słabo w porównaniu z wystawą sprzed dwóch lat. Nie będzie CMS-Auto, AMZ Kutno, Autosana czy Solbusa. Nie widzieliśmy także w katalogu wielokrotnego bywalca na tych targach firmy Astromal. Na pewno zaś nasze barwy będzie reprezentował Solaris Bus &Coach oraz poznański producent siedzeń Ster. Do zobaczenia!