Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Solaris Bus & Coach w 2002 roku – podsumowanie działalności

infobus
09.02.2003 20:03

[[aktualnosci/22003/l_wyk1.gif|Dynamika eksportu Solaris Bus & Coach w latach 1999 – 2002|center]]Medal `Ad Perpetuam Rei Memoriam` dla Solaris Bus & Coach
„To był bardzo ważny, by nie powiedzieć przełomowy rok dla naszej firmy – powiedział prezes Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Krzysztof Olszewski. Po raz pierwszy udział eksportu w strukturze sprzedaży przekroczył 50%, wprowadziliśmy na rynek dwa nowe modele autobusów – Urbino 10 i Solarisa Valettę. Ponadto w osobie Kredyt Banku zyskaliśmy silnego partnera kapitałowego”. Zgodnie z zapowiedziami, Solaris Bus & Coach skoncentrował się w roku 2002 na rozwijaniu sprzedaży eksportowej, nie zaniedbując jednak odbiorców krajowych. Największym podpisanym kontraktem z polskim klientem była w minionym roku umowa na dostawę 54 autobusów Urbino 12 do Bielska-Białej (sześć pierwszych egzemplarzy przekazano jeszcze w grudniu). PKM Katowice zakupiło 15 takich autobusów. Zamówienia z innych miast nie przekraczały 10 sztuk, choć do kilku z nich Solarisy trafiły po raz pierwszy (Częstochowa, Tychy, Kołobrzeg, Sosnowiec, Suwałki). Ostatecznie na rynku krajowym, na którym można było zaobserwować dalszy spadek zamówień (15% w stosunku do roku 2001), Solaris Bus & Coach sprzedał 106 autobusów miejskich Urbino oraz 9 turystycznych Vacanz (pół roku po przekazaniu pierwszego egzemplarza).
Na osobne potraktowanie zasługuje dynamiczny rozwój eksportu bolechowskiej firmy. Cztery Solarisy Urbino trafiły m.in. do berlińskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej BVG (realizowane jest już kolejne zamówienie na dostawę 12 sztuk), szwajcarskiego Winterthur (10 sztuk) i węgierskiego Nyiregyhaza (8 sztuk). Dziesięć trolejbusów Trollino 12 przekazano do Tallina (Estonia), kolejne autobusy i trolejbusy zakupił też czeski partner Solarisa, Ostrawa. Kontynuowano realizację wieloletniej umowy z Rygą (148 autobusów do roku 2005). Firma może pochwalić się także kolejnymi podpisanymi kontraktami – w Szwecji, Niemczech, Wenezueli, we Włoszech czy na Malcie (nowy model autobusu Solaris Valetta, skonstruowany na zamówienie tamtejszych przewoźników). Te umowy realizowane będą już w roku 2003. Warto dodać, że Solaris stale rozbudowuje swoją międzynarodową sieć sprzedaży. Ogółem, Solaris Bus & Coach wysłał w minionym roku za granicę 126 autobusów miejskich i trolejbusów, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w stosunku do liczby 55 sztuk sprzedanych w roku 2001. Eksport osiągnął 52% udział w strukturze sprzedaży – może więc okazać się, iż zakładany na rok 2006 wskaźnik 70% zostanie zrealizowany znacznie szybciej.
Miło nam również donieść, iż rok 2003 rozpoczęty został bardzo miłym dla nas akcentem. Oto bowiem 4 stycznia br., w Auli Uniwesytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu miała miejsce uroczystość wręczenia przyznanych przez Wojewodę Poznańskiego medali „Ad Perpetuam Rei Memoriam”. Wśród wyróżnionych firm znalazł się też Solaris Bus & Coach. Jak czytamy w okolicznościowym certyfikacie, państwo Solange i Krzysztof Olszewscy „od wielu lat sławni są z poczynań gospodarczych, szczególnie z wystawienia przesławnej manufaktury autobusowej, której wyroby nie tylko w naszym kraju, ale w całym świecie powszechnie są znane i podziwiane”. Mając na uwadze działalność Państwa Olszewskich dla dobra mieszkańców Ziemi Wielkopolskiej, Wojewoda Poznański Andrzej Nowakowski uhonorował ich medalem „Na Wieczną Rzeczy Pamiątkę”.