Solaris alternatywie na zimę
Polski producent rozpoczął zimowy sezon testami elektrobusa na hamburskim lotnisku oraz dostawą pierwszych hybryd do Finlandii. Aktualnie w Tampere temperatura wynosi -10 stopni, a w nocy spada poniżej – 20. Alternatywne „jamniki”jednak radzą sobie z mrozem doskonale. A wszystko zaczęło się na wiosnę –w marcu 2012 firma wygrała przetarg i zdobyła zamówienia na produkcję i dostarczenie pierwszych dwóch autobusów spod znaku zielonego jamnika. W ostatnich dniach Solarisy dotarły do Tampere. Pierwszymi pojazdami marki Solaris na rynku fińskim są dwa hybrydowe Urbino o długości 12,9 metra. Ekologiczne pojazdy zużywające do 30% paliwa mniej w porównaniu z tradycyjnymi autobusami zostały wyróżnione we flocie autobusów w Tampere poprzez specjalne oklejenie. Aby wyłonić najciekawszą propozycję graficzną, przewoźnik ogłosił konkurs wśród mieszkańców Tampere. Zwycięzcą został Timo Huusko, który w swoim projekcie, nazwanym BlueBlob wykorzystał symbolikę błękitnych kropli i czystych ulic miasta. -„Finlandia była ostatnim nordyckim krajem, w którym nie było jeszcze Solarisów. Bardzo cieszymy się, że udało nam się to zmienić. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk na przyszłość i że fińscy pasażerowie komunikacji miejskiej polubią Solarisy tak samo jak Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy”–mówi Małgorzata Olszewska, Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu w firmie Solaris.”
Tampere położone w południowej Finlandii jest jednym z największych ośrodków przemysłowych tego kraju, będąc z tego powodu nazywanym „Manchesterem Finlandii”. Komunikacja miejska w aglomeracji, która liczy ponad 300 tysięcy mieszkańców, jest obsługiwana przez firmę TKL. Na 30 liniach autobusowych, wykorzystuje ona flotę 135 autobusów. Wśród nich są pierwsze w tym kraju Solarisy Urbino. Finlandia jest jednym z 26 państw, gdzie po drogach poruszają się pojazdy produkowane przez firmę Solaris.
Hamburg testuje elektrycznego jamnika
Urbino 8,9 LE electric, odbywający „testowe tournée“po całych Niemczech, zawitał do Hamburga. Na miejscowym lotnisku elektryczny Solaris potwierdził swoje zalety w obsłudze naziemnej przewożąc pasażerów z terminalu do samolotu. Doświadczenie zyskane podczas testów pojazdu przez Special Transport and Ramp Services GmbH &Co. KG (STARS), spółkę córkę Lotniska Hamburg (Hamburg Airport), polski producent wykorzysta by jeszcze lepiej dopasować swój produkt do potrzeb przewoźników działających na lotniskach. Ochrona środowiska to jeden z niezaprzeczalnych filarów Lotniska Hamburg, wokół którego koncentruje się działalność firmy. Od lat w jego flocie znajdują się autobusy napędzane gazem, zarówno CNG), jak LPG, w tym 6 Solarisów Urbino 12 CNG używanych na płycie lotniska oraz na liniach z parkingów do terminali. Testując Solarisa Urbino electric sprawdza możliwość jego zastosowania w specyficznych warunkach hamburskiego portu lotniczego. -„Świadome podejście do energii jest dla nas niezwykle ważne. Przede wszystkim stawiamy na alternatywne źródła napędu: wodór, energię elektryczną i gaz. Zdaniem ekspertów taki zestaw gwarantuje niezawodną mobilność najbardziej sprzyjającą środowisku naturalnemu”- mówi Michael Eggenschwiler, prezes zarządu Hamburg Airport. A Jens Ludwigkeit, dyrektor zarządzający w Solaris Deutschland GmbH przedstawiając autobus powiedział: „Testując Solarisa Urbino electric, Lotnisko Hamburg i STARS, poddaje testom najnowocześniejszą technologię elektrycznego transportu pasażerskiego. Cieszymy się, że doświadczenie płynące z tej próby posłuży do dalszego rozwoju naszych przyjaznych środowisku pojazdów.”
Solaris Urbino electric swoją premierę świętował w 2011 roku. Testowany w Hamburgu autobus o długości 8,9 metra wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 120 kW. Nowatorska klimatyzacja z wbudowaną pompą ciepła CO2 zapewnia przyjemne ciepło w pojeździe przy minimalnym poborze energii. Solaris Urbino electric dostępny jest również w wersji 12-metrowej. W przygotowaniu znajduje się wersja przegubowa.