Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Smartfon zastąpi bilet w transporcie publicznym

infobus
21.07.2012 19:55
Firma telekomunikacyjna Everything Everywhere oraz liczący się na rynku brytyjskim przewoźnik Stagecoach Group podjęły się współpracy w celu utworzenia testowej wersji standaryzowanego systemu płatności bezprzewodowej wykorzystującego smartfony.
Celem systemu jest zmiana sposobu zapłaty za przejazdy transportem publicznym. Pierwsza wersja jest obecnie testowana w sieci autobusowej w Cambridgeshire. Wybrani pasażerowie mogą zamawiać, przechowywać i kasować bilety w swoich telefonach komórkowych. Everything Everywhere dostarczyło każdemu uczestnikowi testów smartfon z funkcją Quick Tap, za pośrednictwem swojej marki Orange. Quick Tap w wolnym tłumaczeniu to szybkie stuknięcie i jest to nazwa handlowa usługi Orange NFC (Near-Field Communications). Poza wspomnianą funkcją, każdy telefon posiada specjalny program, zapewniający kompatybilność z czytnikami kart w autobusach. Użytkownicy testowej wersji systemu mogą podróżować w Cambridgeshire, korzystać z parkingu Park &Ride oraz z Guided Busway – drogi dla autobusów z automatycznym prowadzeniem.
Wersja próbna systemu wykorzystuje technologię preferowaną przez Wydział Transportu ITSO (Integrated Transport Smartcard Organisation). W trakcie testów zostanie oceniona dogodność usługi Quick Tap dla klientów oraz efektywność techniczna i organizacyjna. System jest zgodny z rządową wizją zapewnienia infrastruktury dla systemów transportu publicznego, celem wprowadzenia płatności za pośrednictwem smartfona od grudnia 2014 roku.
– Rozpoczęliśmy ruch w kierunku zmiany sposobu wykonywania płatności i prowadzenia sprzedaży – powiedział Gerry McQuade, dyrektor ds. marketingu w firmie Everything Everywhere.  – Kolejny krok to zapewnienie klientom łatwej i dogodnej usługi, aby poprawić sposób postrzegania transportu publicznego. Jako największa brytyjska spółka telekomunikacyjna, jesteśmy dumni ze współpracy ze Stagecoach’em mającej na celu wprowadzenie systemu płatności w transporcie publicznym w XXI wiek. Rozpoczniemy trend wybiegający w przyszłość, w której tradycyjne papierowe bilety i karty staną się reliktem przeszłości –dodał McQuade.
– To ekscytująca wersja próbna systemu –powiedział dyrektor finansowy Stagecoach Group, Martin Griffiths. – Wierzymy że to pierwszy tego rodzaju system w Zjednoczonym Królestwie, a także cieszymy się że pracujemy z Everything Everywhere by poznać sposób użytkowania tej nowej technologii. Smartfony grają coraz ważniejszą rolę we wspieraniu ludzi w zarządzaniu ich czasem i są użytkowane w wielu sferach życia. Wierzymy, że ta technologia może sprawić, iż transport publiczny będzie łatwiejszy w użytkowaniu i dogodniejszy dla użytkownika. Kiedy testy wersji próbnej będą zakończone, wykonamy przegląd wniosków i ocenimy potencjał dalszego rozwoju systemu dla naszych pasażerów –uzupełnił Griffiths.
Przy bezdotykowych płatnościach realizowanych za pomocą telefonów, bezpieczeństwo danych klientów w usłudze Quick Tap będzie najwyższym priorytetem. Opracowano w tym celu specjalne rozwiązanie, które poddano rygorystycznym testom, aby upewnić się, że szczegółowe dane biletów oraz klientów będą chronione i bezpieczne.
Nowe rozwiązania związane ze smartfonami wprowadzono również w Paryżu. Aplikacja Urban Pulse została stworzona dla pasażerów firmy Veolia Transdev. Program umożliwia dostęp do pełnego zakresu informacji  o transporcie publicznym w rejonie Paryża i ma rozpocząć „nową erę płynnej, pozbawionej granic mobilności”. Urban Pulse wprowadzono do użytkowania w marcu 2012 roku. Program łączy w sobie funkcje społecznościowe, informacyjne, rozrywkowe oraz specjalne oferty. W jednej aplikacji odnaleźć można informacje o autobusach, metrze, ekspresowym metrze, autobusach nocnych, lekkiej kolei, carsharingu, bike-sharingu, parkingach wielopoziomowych i statkach rzecznych. Ważną funkcją jest wyszukiwarka połączeń wykorzystująca różne środki transportu. Dzięki wykorzystaniu geotaggingu, użytkownik od razu po zlokalizowaniu może zapoznać się ze wszystkimi pobliskimi środkami transportu.
Funkcje programu są następujące:
  • multimodalna wyszukiwarka połączeń z planowaniem podróży
  • informacje o przebiegu tras
  • informacje o godzinach odjazdów –rozkładowe i w czasie rzeczywistym
  • dostępność samochodów w ramach car-sharingu i rowerów w bike-sharingu, lokalizacja wypożyczalni rowerów
  • zapełnienie na statkach rzecznych
  • lokalizacja postojów taksówek i numery telefonów
  • godziny otwarcia parkingów wielopoziomowych i wysokości opłat
Wszystkie te usługi dostępne są bezpłatnie, ze względu partnerską współpracę z wieloma przedsiębiorstwami i instytucjami, m. in. z zarządem transportu STIF. Zakres informacji będzie stopniowo powiększany w miarę udostępniania kolejnych danych od przewoźników, zarządów transportu i użytkowników usług.
Poprzez dodanie transportu do usług lokalnych i rozrywkowych, Urban Pulse wzmacnia więzi pomiędzy dostawcami usług, użytkownikami i ich miejscami zamieszkania. Aplikacja pomaga w promowaniu wydarzeń miejskich i wystaw, a dodatkowo wyświetla informacje o promocjach w sklepach i ułatwia umawianie się ze znajomymi i przyjaciółmi, by wspólnie uczestniczyć w grach online i innych „aktywnościach offline”.
Urban Pulse będzie stopniowo rozszerzany na kolejne duże miasta Francji, Europy i Ameryki Północnej. Poza rejonem Paryża, jest już dostępny w miastach takich jak: Chambéry, Strasbourg, Rennes, New Orleans. Wkrótce dołączą do nich kolejne: Nowy Jork, Boston i Avignon.