Śląskie ITD ma Mobilną Stację Diagnostyczną [FILM]
Od 25 stycznia Mobilna Stacja Diagnostyczna wspiera od stycznia śląskichinspektorów. Jest to trzecia – i najnowocześniejsza – mobilna stacjadiagnostyczna w kraju na wyposażeniu Inspekcji Transportu Drogowego.
Wygląda niepozornie, ale na jej wyposażeniu znajduje sięnajnowocześniejszy sprzęt, który pomoże inspektorom w walce z niesprawnymi,niebezpiecznymi i zatruwającymi środowisko naturalne pojazdami. Jestzautomatyzowana i ma niezależne źródło zasilania. Dzięki specjalnej konstrukcji– zastosowaniu siłowników unoszących stację, obrotnicy i stalowej ramie – możezostać ona rozstawiona na punktach kontrolnych o niewielkiej powierzchni.
Stacja umożliwia kontrolę stanu technicznego pojazdówpodlegających kontroli ITD – od taksówek, poprzez busy, autobusy aż po pojazdyi zespoły pojazdów o masie 40 ton.
W pojeździe wjeżdżającym na mobilną stację diagnostycznąsprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, a dzięki zastosowaniu tzw.szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Nawyposażeniu jest również dymomierz i analizator spalin. Dodatkowo,funkcjonalność stacji umożliwia wykorzystanie w trakcie kontroli także urządzeńdo pomiaru poziomu ekologiczności najnowszych pojazdów. Sprawdzana jest równieżpoprawność przeprowadzonej kalibracji tachografu.
W 15 minut
– Mobilna stacja diagnostyczna będzie wykorzystywana dokontroli pojazdów w różnych miejscach na całym Śląsku. Jest to uniwersalneurządzenie o niewielkich wymiarach, którego rozłożenie trwa tylko kwadrans.Jednym z największych atutów tej stacji jest możliwość szybkiego przygotowaniado pracy i przemieszczania – podkreśliła w trakcie pokazu atuty stacji AnnaSokołowska – Olesik, Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.
Automatyzacja procesu kontrolnego zastosowana w stacjiumożliwia przeprowadzenie czynności tylko przez jednego inspektora, który mamożliwość analizy poszczególnych wyników kontroli na bieżąco, a także ichelektroniczną archiwizację.
Skuteczność kontroli
Stacja, która będzie wspierała działania śląskichinspektorów, jest trzecią na wyposażeniu Inspekcji Transportu Drogowego.Pierwsza pracuje już od 2011 r. w Kujawsko-Pomorskim WITD. Kolejna trafiła w2015 r. do Wrocławia.
– Statystyki najlepiej dowodzą, że kontrole drogowe pojazdówz wykorzystaniem mobilnych stacji diagnostycznych są dużo skuteczniejsze.Urządzenia znajdujące się na ich wyposażeniu pozwalają na precyzyjnesprawdzenie wielu podzespołów odpowiadających za bezpieczeństwo w ruchudrogowym. Oddana dziś do użytku mobilna stacja diagnostyczna jest jedną ztrzech posiadanych przez ITD w całym kraju. Planujemy zakup podobnych dlawszystkich wojewódzkich Inspektoratów – powiedział podczas briefingu AlvinGajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Szef ITD podkreślił, że mobilne stacje diagnostyczneumożliwiają przeprowadzenie na drodze kontroli w stopniu porównywalnym dobadania na stacjonarnej stacji diagnostycznej. – Z wykorzystaniem mobilnychstacji diagnostycznych, w latach 2011-2018, przeprowadzono 8710 kontroli, którew 3610 (41,4%) przypadkach zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych– poinformował Alvin Gajadhur.
Skuteczność i efektywność kontroli z wykorzystaniem stacjijest wysoka. Przykładowo, w 2018 r. po kontrolach w stacjach diagnostycznychITD w 37% przypadków ze względu na fatalny stan techniczny pojazdów zatrzymanodowody rejestracyjne. Dla porównania, w tym samym roku, w trakcie tradycyjnychkontroli przeprowadzonych na terenie całego kraju – bez wykorzystania mobilnychstacji diagnostycznych – ze względu na zły stan techniczny pojazdów,zatrzymanie dowodów rejestracyjnych nastąpiło w 6,7% przypadków.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Oddana właśnie do użytku nowoczesna mobilna liniadiagnostyczna kosztowała niemal 1 milion 200 tys. złotych. Urządzenie wraz zprzewożącym je pojazdem zostało zakupione ze środków Wojewody Śląskiego oraz WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Jak działa? Zobaczcie sami:
{https://www.youtube.com/watch?v=opu3ennaeUg}
Na tym nie koniec!
Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zakupkolejnych – 16 nowoczesnych mobilnych jednostek diagnostycznych w ramachrealizowanego projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji TransportuDrogowego”.
Zakupiono już 64 zestawy do kontroli pojazdów i tachografów,które sukcesywnie będą przekazywane wojewódzkim inspektorom. Zestawy kontroleusprawnią pracę inspektorów i zwiększą m.in. wykrywalności urządzeń służącychdo fałszowania zapisów urządzeń rejestrujących.
Planowany jest też zakup 64samochodów typu furgon wraz ze specjalistycznym wyposażeniem.
Wzmocnieniepotencjału, poprzez m.in. zakup nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu,umożliwia podpisana przez GITD we wrześniu ubiegłego roku umowa nadofinansowanie unijne projektu w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.Wartość projektu to 62 mln zł., w tym 52 mln 700 tys. zł. to kwota unijnegodofinasowania. Pozostała część pochodzi z budżetu państwa.
„