Śląskie autobusy z alko blokadami. Po PKM Gliwicach – PKM Katowice
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, tak jak PKM Gliwice chce wyposażyć swoje autobusy w blokady alkoholowe.
W przypadku Gliwic przetarg opiewał na 99 alkolocków, zaś Katowice chcą mieć ich 160. Urządzenia mają być zamontowane w autobusach PKM Katowice do końca roku. Tak masowe wprowadzenie blokad to jeden z wymogów Zarządu Transportu Metropolitalnego..
Zakres zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest doposażenie 160 autobusów należących do PKM Katowice w system blokady alkoholowej wraz z jego montażem (tj. zamontowanie urządzenia, podpięcie w instalację pojazdu oraz uruchomienie). Przedmiot zamówienia został podzielony na dwie części (zadania):
- zadanie nr 1: doposażenie 40 sztuk autobusów marki MAN w system blokady alkoholowej wraz z jego montażem (tj. zamontowanie urządzenia, podpięcie w instalację pojazdu oraz uruchomienie),
- zadanie nr 2: doposażenie 120 sztuk autobusów marki Solaris w system blokady alkoholowej wraz z jego montażem (tj. zamontowanie urządzenia, podpięcie w instalację pojazdu oraz uruchomienie).
Dodatkowo, wykonawca zobowiązany będzie do dostarczenia jednego rezerwowego alkomatu (osobno dla każdego zadania) oraz do dostarczenia 10 dodatkowych ustników na pojazd.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Charakterystyka urządzeń
Blokady alkoholowe mają działać w ten sposób, że każde uruchomienie silnika autobusu (z wyłączeniem przerw pomiędzy poszczególnymi uruchomieniami silnika, trwającymi krócej niż 15 minut z możliwością zmiany czasu przez upoważnionych pracowników zamawiającego) musi być poprzedzone wykonaniem testu kontroli trzeźwości. Wyłączenie i ponowne włączenie wyłącznika głównego prądu musi skutkować koniecznością wykonania testu niezależnie od czasu od ostatniego uruchomienia pojazdu. System będzie wyposażony w funkcję logowania kierowców, będzie się aktywować na nowo gdy nastąpi zmiana kierowcy. Gdy przeprowadzony test wykaże zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu, silnik autobusu nie może zostać uruchomiony, a sytuacja ta ma być sygnalizowana na pulpicie kierowcy odpowiednim komunikatem. Kontrola trzeźwości kierowcy odbywać się musi poprzez zainstalowanie w kabinie kierowcy urządzenia (alkomat), a proces kontroli polegać będzie na wdmuchaniu przez kierującego odpowiedniej ilości powietrza. Wdmuchanie powietrza do alkomatu musi być równomierne z naturalną dla człowieka intensywnością tak, aby uniemożliwiło to próbę oszukania alkomatu poprzez podanie powietrza ze źródeł zewnętrznych, np. z pompki, balonu lub sprężonego powietrza z pojemnika. Alkomat musi być wyposażony w ustniki jednorazowe (ogólnodostępne).
Warunki przetargu
PKM Katowice czeka na oferty od wykonawcy do dnia 26 września. Oceniane będą dwa kryteria: cena (60%), okres gwarancji (40%).