Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Skalbmierz wybiera Solarisa: Ósmy Urbino 12 electric z Kangura 2.0

infobus
09.03.2022 12:00

7 marca świętokrzyski Skalbmierz wybrał ofertę Solarisa w przetargu na zakup autobusu elektrycznego do przewozu uczniów.

To kolejne rozstrzygnięte zamówienie z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach II edycji programu Kangur. Przed nami jeszcze cztery takie postępowania.

11 zwycięstwo

Zakup elektrycznych autobusów szkolnych w Polsce do 20 polskich gmin realizowany jest w ramach programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) – Kangur– Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”, ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Skalbmierz to już 11.kontrakt wygrany przez producenta z Bolechowa w ramach tego programu. W II edycji Kangura Solaris podpisał umowy w: Rusinowie, Rzeczycy, Działoszycach, Krasnopolu, Pałecznicy, Przedeczu i Troszynie. Natomiast w ramach pierwszego, pilotażowego Kangura 1.0, producent dostarczył szkolne elektrobusy do Bielan, Godzianowa i Gręboszowa.

W świętokrzyskiej gminie Solaris zaproponował sumę 2.496.900,00 PLN brutto za autobusem Urbino 12 electric z dedykowaną infrastrukturę ładowania. Z kolei budżet zamawiającego na ten cel wynosił 2 500 000 PLN brutto. W tej sytuacji propozycja została przyjęta i teraz czekamy już tylko na podpisanie umowy.

ELEKTRYCZNY GIMBUS

Gimbusy to potoczne określenie autobusów przeznaczonych do transportu dzieci i młodzieży do szkoły. W Polsce takie pojazdy najczęściej posiadają charakterystyczne żółte lub pomarańczowe barwy i to właśnie na kolor pomarańczowy pomalowany będzie autobus dla Skalbmierza. Na ścianie przedniej i tylnej autobusów zostaną umieszczone, specjalnie oświetlone, tablice informujące o przewozie dzieci. Dodatkowo z tyłu na dachu zamontowane zostaną pomarańczowe świetlne „koguty”, zapalające się automatycznie, gdy drzwi autobusu będą otwarte.

Przechodząc do wnętrza pojazdu, gimbus przewiezie każdorazowo 41 młodych pasażerów. Na komfort jazdy z pewnością wpłynie płynna praca silników elektrycznych, które nie generują hałasu i szkodliwych emisji. E-bus będzie posiadał wydajną klimatyzację. Najwyższy stopień bezpieczeństwa zapewnią pasy, w które doposażone zostaną wszystkie fotele na pokładzie. Siedzenia będą również wyposażone w gniazda USB, umożliwiające sprawne ładowanie sprzętu elektronicznego oraz składane podłokietniki, dodatkowo wspierające komfort i bezpieczeństwo podróżujących. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, pojazd będzie zaopatrzony w system monitoringu oraz system informacji pasażerskiej. Źródłem energii w gimbusie będą cztery baterie Solaris High Energy, o łącznej pojemności ponad 300 kWh, które doskonale sprawdzą się na trasach podmiejskich, zapewniając odpowiedni zasięg pojazdu.

KANGUR 2.0

Aktualnie cały czas trwa II edycja programu „Kangur”, gdzie wsparcie otrzymało 16 gmin. To: Skalbmierz, Pałecznica, Troszyn, Krasnopol, Daszyna, Przedecz, Śniadowo, Działoszyce, Rzeczyca, Wieniawa, Ojrzeń, Platerów, Zduny, Rusinów, Ożarów Mazowiecki oraz Jawornik Polski. Wszystkie otrzymają dofinansowania w postaci dotacji – łącznie to 34,2 mln zł, czyli 85% przyznanych środków. Dwanaście gmin skorzysta również z pożyczki z NFOŚiGW.

Uzyskane z Funduszu pieniądze beneficjenci przeznaczą na zakup 16 zeroemisyjnych, nowoczesnych i umożliwiających transport osób z niepełnosprawnościami autobusów oraz szkolenie kierowców. 15 gmin zainwestuje także w infrastrukturę ładowania pojazdów.

Swoje przetargi ogłosiły już gminy (+ zwycięska marka):

  • Pałecznica (Solaris)
  • Krasnopol (Solaris)
  • Przedecz (Solaris)
  • Działoszyce (Solaris)
  • Śniadowo (Busnex-Yutong),
  • Ojrzeń (Busnex-Yutong)
  • Platerów (ARP)
  • Troszyn (Solaris)
  • Rusinów (Solaris)
  • Rzeczyca (Solaris)
  • Zduny (ARP)
  • Skalbmierz (Solaris)

Niebawem swoje postępowania ogłoszą:

  • Daszyna,
  • Wieniawa,
  • Ożarów Mazowiecki,
  • Jawornik Polski.