Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Silniki CNG (6): Scania

infobus
19.05.2005 08:46

Autobus Scania-Vabis z 1929 r., zasilany gazem czadnicowymAutobus Scania-DAB z zasilaniem gazowymAutobus Scania CN94UA OmniCity zasilany etanolem na ulicach Sztokholmu

W porównaniu z pozostałymi dużymi europejskimi producentami ciężarówek i autobusów, Scania dość późno rozpoczęła produkcję silników zasilanych gazem ziemnym. Nie oznacza to jednak, że firma nie ma doświadczenia w ich produkcji. O powodzeniu tych jednostek świadczy m.in. podpisany w 2003 r. kontrakt na dostawę 172 autobusów zasilanych CNG z nadwoziami australijskich firm ABM i Volgren dla miast Canberra i Adelaide. Fakt późnego włączenia się Scanii do rywalizacji o rynek autobusów gazowych należy tłumaczyć zaangażowaniem firmy w prace nad innymi alternatywnymi źródłami napędu – napędem hybrydowym oraz na ogniwa paliwowe. Pojazdy tego typu powstały na bazie autobusów Scania-DAB. Ponadto Scania bardziej rozwijała produkcję autobusów napędzanych etanolem i stała się największym na świecie dostawcą autobusów z tego typu napędem. Od wprowadzenia ich do oferty w 1990 r. do zakończenia produkcji w 2003 r., Scania dostarczyła ponad 450 pojazdów zasilanych etanolem. Napęd ten zdobył jednak popularność tylko w Szwecji i w niektórych krajach Ameryki Południowej. Rosnące zapotrzebowanie na pojazdy zasilane gazem ziemnym spowodowało, że w 2001 r. Scania wprowadziła do produkcji także pojazdy zasilane tym paliwem.

Autobusy z zasilaniem gazowym na podwoziach Scania są dość popularne w AustraliiAutobus Volgren z zasilaniem CNG na podwoziu Scanii na ulicach Brisbane w Australii

Obecnie Scania oferuje tylko jeden silnik zasilany CNG. Oznaczona symbolem OSC9-G01 jednostka bazuje na sprawdzonym, 6-cylindrowym silniku Diesla typu DSC9 o pojemności 9 litrów. Oprócz dostosowania go do pracy w cyklu Otto (zapłon iskrowy), modyfikacjom poddano także głowice cylindrów, zawory oraz tłoki. Jednostka OSC9-G01 wyposażona jest w mechanicznie regulowany wtrysk gazu do układu dolotowego oraz elektryczną przepustnicę. W opcji, silnik może zostać wyposażony w katalizator w układzie wydechowym, który skutecznie ogranicza i tak już niewielką emisję szkodliwych związków w spalinach.

Schemat kompletnego układu napędowego z silnikiem gazowym Scania OSC9, wyposażonego w sondę lambda

Silnik Scania OSC9 jest przystosowany do pracy na ubogiej mieszance. Jednostkę postanowiono wyposażyć w standardzie w układ turbodoładowania, dzięki czemu osiąga ona moc zbliżoną do swojego wysokoprężnego protoplasty. W układzie zapłonowym zastosowano po jednej cewce i jednej świecy na każdy cylinder. Dodatkowo układ dolotowy posiada specjalny zawór, zabezpieczający przed nagłym wzrostem ciśnienia gazu, które może nastąpić w przypadku gwałtownego zamknięcia przepustnicy.

Tabela 1: Dane techiczne silnika gazowego Scania OSC9-G01

Typ silnika 4-suwowy o zapłonie iskrowym
Liczba i układ cylindrów rzędowy, 6-cylindrowy
Pojemność skokowa 9,0 dm3
Liczba zaworów na cylinder 2
Paliwo CNG (sprężony gaz ziemny)
Norma czystości spalin Euro 5
Moc maksymalna 191 kW (260 KM) przy 2000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 990 Nm przy 1300 obr./min.

Na instalację gazową w komorze silnika składają się: zawory odcinające, zawory elektromagnetyczne, czujnik ciśnienia, regulatory wysokiego i niskiego ciśnienia, mieszalnik gazu oraz układ monitorujący ciśnienie gazu. Gaz dostarczany ze zbiorników, w których jest magazynowany pod ciśnieniem 200 bar, zostaje najpierw skierowany do regulatora wysokiego ciśnienia, który zmniejsza jego moc do ok. 10 bar. Dalsza jego redukcja następuje w regulatorze niskiego ciśnienia, który dzięki połączeniu z kolektorem ssącym, zmniejsza je do poziomu nieznacznie przekraczającego ciśnienie powietrza pochodzącego z układu turbodoładowania. Gaz w takiej postaci jest wprowadzany do mieszalnika, gdzie łączy się z powietrzem, tworząc mieszankę paliwową. Ponieważ podczas rozprężania gazu ziemnego obniża się jego temperatura, układ zasilania musi mieć zapewnione podgrzewanie. Dlatego wszystkie regulatory ciśnienia połączone są z układem chłodzenia silnika. Podczas uruchamiania i wyłączania silnika, zawór elektromagnetyczny otwiera oraz zamyka dopływ gazu do układu dolotowego. Dopływ gazu jest zamykany także w momencie przekroczenia dopuszczalnego ciśnienia. Kiedy przekroczy ono 1,5 bara, układ monitorujący ciśnienie gazu powoduje zamknięcie zaworu elektromagnetycznego, co wstrzymuje dopływ gazu.

Ofertę Scanii w zakresie autobusów gazowych dla europejskich klientów stanowi autobus niskowejściowy Scania CL94UB OmniLink ze zbiornikami umieszczonymi na dachuScania CL94UB OmniLink CNG z silnikiem Scania OSC9-G01

Jak już wspominaliśmy, każdy cylinder posiada po jednej świecy zapłonowej, z których każda ma swoją własną cewkę. Specjalny zawór przerywa zapłon, a zawory elektromagnetyczne odcinają dopływ gazu, kiedy silnik przekracza 2400 obr./min. Dopływ paliwa i zapłon zostają przywrócone, kiedy obroty spadają poniżej poziomu 2200 obr./min. Układ sterujący silnika doprowadza do każdej z cewek zapłonowych prąd o napięciu bazowym ok. 350 V, które z kolei pozwalają świecom zapłonowym wytworzyć napięcie rzędu 4000 V.

Schemat układu napędowego i instalacji gazowej w autobusie Scania CL94UB OmniLink CNGOprócz autobusów, silniki OSC9 pracują m.in. w samochodach komunalnych, takich jak śmieciarki

Silnik OSC9-G01 jest oferowany w podwoziach Scania L94, przeznaczonych dla autobusów niskowejściowych, które są dość popularne właśnie w Australii, gdzie zabudowują je lokalne firmy nadwoziowe. Ponadto, jednostka ta jest także stosowana w bazującym na tym podwoziu, niskowejściowym autobusie Scania OmniLink. Silnik gazowy współpracuje w tych pojazdach z 4- lub 5-stopniową, automatyczną skrzynią biegów ZF lub Voith. Zbiorniki z gazem są zamontowane na dachu, nad przednią osią. W zależności od liczby zbiorników, zasięg autobusu wynosi od 300 do 450 km.