Scania zwalania tempo
Scania zapowiedziała ograniczenia produkcji z powodu spadku zamówień z rynków Europy i Bliskiego Wschodu. To oznacza zredukowanie tempa produkcji pojazdów użytkowych –w tym także słupskiej fabryki autobusów –o 10-15%. −„W pierwszych dziewięciu miesiącach 2011 r. Scania utrzymywała wysokie, stabilne tempo produkcji, ale od listopada firma będzie je obniżać z powodu spadku popytu. W porównaniu z końcem III kwartału, w skali globalnej oznacza to, że tempo produkcji pojazdów zostanie obniżone o 10-15%’ –głosi wydany komunikat firmy. Dopytaliśmy oficera prasowego Scania, Hansa-Ake Danielssona, czy te ograniczenia będą dotyczyć także polskiego zakładu koncernu –Scania Production Słupsk, który produkuje autobusy miejskie serii OmniCity i OmniLink. –„Tak, także autobusowa produkcja w Słupsku zostanie obniżona –odpowiedział Hans-Ake Danielsson. Jak informuje komunikat firmy –zmiana ta będzie jeszcze omawiana ze związkami zawodowymi w ramach istniejących umów. Generalnie wpływ na podjęcie takiej decyzji przez zarząd koncernu miał niekorzystny klimat, jaki od jakiegoś czasu opanował europejskie rynki, wieszcząc nadejście kolejnego kryzysu ekonomicznego. –„To jest kwestia spowolnienia gospodarki w Europie, ale również mniejszego portfela zamówień z Bliskiego Wschodu’ –mówi Martin Lundstedt, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu firmy Scania. –„Niższy poziom produkcji , a tym samym niższe koszty stałe osiągniemy korzystając w tym zakresie z istniejących umów, m.in. przewidujących elastyczny czas pracy. Takie regulacje przeprowadzimy pomiędzy zarządem a organizacjami związkowymi z, różnych jednostek produkcyjnych w naszym koncernie”–dodał Anders Nielsen, szef Produkcji i Logistyki Scania. Można powiedzieć, że firma już wcześniej przygotowywała się do tego kroku i np. niedawno podpisała nową umowę o elastycznym czasie pracy z organizacjami związkowymi w Szwecji. To dodatkowo zwiększy jej zdolność do reagowania na wahania popytu. Czy to ograniczenie wpływanie na czas oczekiwania klientów na nowe pojazdy? Trudno to ocenić. Koncern zakłada , że przez najbliższy rok zapewni stabilne dostawy na dotychczasowym poziomie wynoszącym ok 8 tygodni w Europie (w zakresie pojazdów ciężarowych). Firma też zapowiada ściślejszą kontrolę nad spływającymi zamówieniami, aby ograniczyć gromadzenie pojazdów na tzw. stocku i tym samym zminimalizować portfel zamówień.
Jest też dobra informacja, aczkolwiek z innego kontynentu. Brazylijskie Rio de Janeiro odebrało pierwszych 200. autobusów Scania, które zaczną działać w południowej części miasta. Autobusy będą częścią systemu szybkiego transportu publicznego (BRT), który jest obecnie wdrażany w aglomeracji. –„Te dostawy to przełom jeżeli chodzi o spełnienie wymagań miast przy opracowywaniu skutecznych i atrakcyjnych systemów transportu publicznego dla tego regionu. Widzę tutaj ogromny potencjał w przyszłości. Południowoamerykański kontynent czekają duże międzynarodowe imprezy sportowe, takie jak piłkarskie Mistrzostwa Świata 2014 czy Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku. To m.in. one będą stymulowały dalszy wzrost zapotrzebowania na niezawodne, wygodne i szybkie autobusy’ −mówi Wilson Pereira, szef działu sprzedaży autobusów Scania w Brazylii.
Autobusy Scania dla Rio de Janeiro, które będą eksploatowane przez Grupę Rio Breda, zostały specjalnie zaprojektowane w celu poprawy mobilności w mieście. To zdaniem szwedzkiego koncernu zupełnie nowa jakość. Pojazdy bazujące na podwoziach Scania K 230 4×2 o długości 12,5 m i niskim przebiegu podłogi (Low Entry) posiadają 35 miejsc siedzących oraz 47 miejsc stojących , w tym także miejsce dla wózków inwalidzkich. Będą one działać w ramach szybkich tras autobusowych. Miasto ma już trzy linie BRT na południu, co daje 40% redukcję czasu podróży. Po ich wdrożeniu, średnia prędkość podróży w regionie zwiększyła się niemal dwukrotnie: z 13 km / h do 24 km / h. Zgodnie z zapowiedziami burmistrza Rio de Janeiro, Eduardo Paesa, miasto uruchomi w nadchodzących latach aż 20 korytarzy BRT.