Scania zmniejsza obroty
W ostatnim czasie w lokalnej prasie pomorskiej mogliśmy przeczytać kilka artykułów dotyczących zwolnień pracowników w słupskiej fabryce Scania. Z wydania „Głosu Pomorza”z 25 kwietnia br. mogliśmy m.in. dowiedzieć się, że „załamanie portfela zamówień na produkcję autobusów miejskich w słupskiej Scanii spowodowało, że nad spółką zaczęło krążyć widmo ograniczenia zatrudnienia.(..) Zaniepokojeni pracownicy poinformowali nas, że w spółce szykują się duże zwolnienia. W jednym z listów przeczytaliśmy, że z fabryki na bezrobocie może odejść nawet 300 z przeszło 700 pracowników.”To dość przesadzone dane, natomiast rzeczywiście w tym roku liczba zamówień realizowanych przez Scania Production Słupsk spadła o połowę. Przypomnijmy, że w całym zeszłym roku firma wyprodukowała 644 autobusy, z czego 606 trafiło do zagranicznych odbiorców. O aktualnej sytuacji w zakładzie oraz o nowej rodzinie pojazdów Citywide postawiliśmy porozmawiać z Maciejem Wojteckim, dyrektorem Działu Komunikacji w Scania Production Słupsk S.A. Oto co nam powiedział:
InfoBus.pl: Z czego wynika aktualny mniejszy popyt na autobusy produkowane w Słupsku? Jakie rynki odpowiadają za ten spadek?
Maciej Wojtecki, dyrektor Działu Komunikacji w Scania Production Słupsk S.A.: Spadek jest związany z trudną sytuacją gospodarczą w Europie południowej, gdzie znajdują się nasze główne rynki. W tym rejonie Europy nie inwestuje się obecnie w nowe autobusy dla transportu publicznego. Dodatkowo, w nadchodzącym roku nie słychać o zbliżających się przetargach na autobusy komunikacji miejskiej w Szwecji, która jest kolejnym ważnym dla nas rynkiem.
InfoBus.pl: Czy w związku z mniejszym popytem na autobusy miejskie Scania spółka rzeczywiście planuje grupowe zwolnienia w fabryce w Słupsku? Czy też bardziej brane są pod uwagę inne rozwiązania –na przykład oparte na elastycznym czasie pracy?
Maciej Wojtecki: Raczej nie usłyszymy sygnałów o wzroście zapotrzebowania w krajach południowej Europy dopóki sytuacja gospodarcza się nie poprawi, co może trwać nawet kilka lat. Oznacza to, że tempo produkcji w fabryce ulegnie znacznemu zmniejszeniu już w drugim półroczu tego roku. Z tego powodu, nie wyklucza się możliwości zwolnień jako środka zaradczego.
Aktualnie rozpatrujemy różne rozwiązania mające na celu uniknięcie redukcji personelu. Na chwilę obecną, nie ma bardziej szczegółowych informacji na ten temat. Ściśle współpracujemy ze związkami zawodowymi i samorządem lokalnym, aby znaleźć rozwiązania umożliwiające zachowanie kompetencji wewnątrz firmy. Firma i pracownicy włożyli mnóstwo wysiłku w rozwój, uzyskanie wysokiej wydajności produkcji oraz jakości produktów. Nasi pracownicy stanowią rdzeń organizacji i przysparzają firmie ogromnych korzyści, które chcemy zachować na przyszłość.
InfoBus.pl: Korzystając z okazji, że rozmawiamy o produkcji w Słupsku mamy też kilka pytań o nową rodzinę Citywide. Czy te nowe autobusy są już seryjnie produkowane w Słupsku?
Maciej Wojtecki: Produkcja rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku, a dział sprzedaży zanotował już pierwsze zamówienia.
InfoBus.pl: Czy nowa rodzina będzie produkowana równolegle ze „starą”OmniCity?
Maciej Wojtecki: Nie będzie równoległej produkcji według tej samej specyfikacji dla obu generacji autobusów.
InfoBus.pl: Jakie modele OmniWide będą wdrażane najwcześniej do produkcji?
Maciej Wojtecki: Wersje dla ruchu lewostronnego zostaną wprowadzone później.
InfoBus.pl: I na koniec pytanie podsumowujące proces wdrożenia rodziny Citywide do produkcji w słupskim zakładzie: jakie są najważniejsze konstrukcyjne zmiany pomiędzy OmniCity a Citywide?
Maciej Wojtecki: Wiele nowych korzyści dla klienta, zarówno w zakresie stylistyki, jak i takie, które pomogą organizatorom ruchu w planowaniu i ograniczaniu kosztów.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.