Scania Touring autobusem polskiej prezydencji
1 lipca br. Polska obejmie półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Ocenia się, że będzie to wydatek ponad 400 mln złotych. Dlatego rząd uznał, że warto zdjąć z barków podatnika kilkanaście milionów złotych, które „dorzucą”do kosztów partnerzy. 15 stycznia br, w priorytetowym obszarze transportu, takim partnerem została firma Scania Polska, która na czas polskiej prezydencji nieodpłatnie użyczy 6 autobusów turystycznych Scania Touring HD. Jak doskonale wiadomo tego typu pojazdy powstają w Chinach (na bazie podwozi wyprodukowanych w Szwecji), we współpracy z firmą zabudowującą Higer. Powstaje więc pytanie, czy w tej sytuacji nie należało jednak wybrać producenta produkującego luksusowe autobusy w Polsce? Może lepiej, żeby w ramach prezydencji promować autokary, które powstają w naszym kraju, a nie coraz bardziej zalewające Europę chińskie produkty? A jeżeli już nie z napisem „made in Poland”to chociaż „made in EU”…Jeżeli chodzi o nasz kraj to wybór jest w zasadzie ograniczony do jednej marki –Volvo z fabryką autobusów turystycznych 9700 i 9900 we Wrocławiu (trudno sobie wyobrazić aby w aktualnej sytuacji Solbus udostępnił kilka egzemplarzy ST11). Problem w tym, że Volvo nie zgłosiło się z taki pomysłem do MSZ, a zgłosiła się Scania, która zaproponowała bezpłatne użyczenia swoich pojazdów. Podobnie wygląda sprawa z innymi europejskimi producentami. Co więc w takiej sytuacji powinno zrobić Ministerstwo? Z jednej strony mogło odmówić podpisania takiej umowy i odpłatnie wydzierżawić autokary wyprodukowane w Europie, zaś z drugiej mogło przyjąć tą korzystną finansowo propozycję i głębiej się nad tym nie zastanawiać. I tak też się stało. I trudno w tej kwestii odmówić rządowi racji, aczkolwiek coraz częściej właśnie taka chłodna, ekonomiczna kalkulacja wypiera produkty powstające w naszym kraju czy w Europie. Mamy wielką nadzieję, że urzędnicy zdawali sobie sprawę z pewnej dwuznaczności takiego wyboru i choć próbowali zainteresować sprawą zarówno producentów w Polsce, jak i w Europie. Jeżeli tak faktycznie było –trudno mieć do nich pretensje o taki wybór.
Dodajmy jako ciekawostkę, że drugim partnerem transportowym MSZ jest Peugeot Polska, który nieodpłatnie użyczy w sumie 117 pojazdów osobowych do obsługi spotkań organizowanych w Polsce w drugiej połowie 2011 roku (w tym m.in. trzy elektryczne egzemplarze Peugeot iOn). Jak zaznacza Ministerstwo mamy tutaj polski akcent: wnętrze nowego Peugeot 508 zaprojektował Polak pracujący w Centrum Stylu Peugeot we Francji. I to już jest coś. Łączna wartość świadczeń w ramach podpisanych transportowych umów to ponad 10 milionów złotych.
O transportowym aspekcie polskiej prezydencji rozmawialiśmy z Moniką Janus-Klewiado z Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oto co nam powiedziała:
InfoBus.pl: Proszę powiedzieć jak doszło do podpisania umowy ze Scania Polska?
Monika Janus-Klewiado z Biura Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Scania została jednym z partnerów Prezydencji wybranych w ramach otwartej procedury wyboru partnerów nieodpłatnie wspierających organizacje i promocje Prezydencji (więcej o procedurze tutaj . Ważne jest to, ze Scania była jedynym podmiotem, który złożył propozycję nieodpłatnego użyczenia autobusów. Zakres umowy obejmuje użyczenie 6 autobusów do obsługi najważniejszych spotkań Prezydencji w Polsce. Po zakończeniu Prezydencji, autobusy będą zwrócone firmie Scania. Wszyscy partnerzy Prezydencji podpisują umowy jednostronnie zobowiązujące.
InfoBus.pl: Jak te autobusy będą eksploatowane –w sensie, kto będzie nimi zarządzał?
Monika Janus-Klewiado: Zapewnienie kierowców do wszystkich pojazdów floty Prezydencji leży w gestii wykonawcy, który zostanie wyłoniony w toczącym się obecnie postępowaniu przetargowym na zapewnienie kompleksowej obsługi transportowej spotkań organizowanych centralnie podczas polskiej Prezydencji (link do ogłoszenia tutaj. Celem zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa w trakcie spotkań planowanych podczas polskiego Przewodnictwa również w aspekcie transportu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod koniec ubiegłego roku przeprowadziło wstępną rekrutację na kierowców pojazdów floty Prezydencji. Ogłoszenie skierowane było do instytucji / stowarzyszeń zrzeszających byłych funkcjonariuszy służb mundurowych. Dzięki powyższemu, MSZ dysponuje w chwili obecnej listą 84 kandydatów zainteresowanych pracą w charakterze kierowcy pojazdów floty Prezydencji. Lista ta zostanie przekazana wykonawcy, który zostanie wyłoniony we wspomnianym postępowaniu przetargowym w momencie podpisania z nim umowy.
InfoBus.pl Jakiego typu przewozy będą realizowały autobusy Scania-Higer Touring HD?
Monika Janus-Klewiado: Najczęstszymi pasażerami tych autobusów będą delegacje narodowe i pracownicy instytucji narodowych. Pojazdy będą użytkowane w ramach spotkań organizowanych w Polsce.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.