Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Scania dostarczy sto OmniLink do Kopenhagi

infobus
29.06.2011 14:12
Fabryka w Słupsku otrzymała kolejne ważne zamówienie ze skandynawskiego rynku. Konsorcjum transportowe Arriva Bus po raz kolejny wybrało autobusy Scania do obsługi systemu transportu publicznego w Kopenhadze. O wyborze szwedzkiej marki zadecydowały – zdaniem operatora – dobre wyniki eksploatacyjne, niskie zużycie paliwa, wysoka niezawodność i komfort pasażerów. Warto tutaj dodać, że szwedzkie autobusy są dominującym elementem miejskiego krajobrazu stolicy Danii. Arriva Denmark obsługuje dwie trzecie wszystkich linii na terenie kopenhaskiej aglomeracji, a zdecydowana większość jej taboru to właśnie pojazdy z logo Scania. Co dla nas najważniejsze – wszystkie pojazdy powstaną w Polsce, w fabryce Scania Production Słupsk.
Autobusy Scania OmniLink w wersji 3-osiowej z napędem hybrydowym Autobusy Scania OmniLink w wersji 3-osiowej z napędem hybrydowym Autobusy Scania OmniLink w wersji 3-osiowej z napędem hybrydowym
Sto zamówionych przez Kopenhagę autobusów to niskowejściowe modele Scania OmniLink, która trafią do Danii w trzech wersjach gabarytowych, w tym także jako pojazdy 3-osiowe, o długości 14,6 m i pojemności 107 pasażerów. Wszystkie egzemplarze wyposażone zostaną w 5-cylindrowe silniki Scania o pojemności 9 litrów, który spełniają normę Enhanced Environmentallyfriendly Vehicle (EEV). Wszystkie jednostki będą również przygotowane do zasilania biodieslem –nawet w wersji B100. Podobnie jak w przypadku innych dostaw do Arriva, wszystkie autobusy Scania wyposażone zostaną w fabrycznie montowany alkomat blokujący rozruch silnika. Dostawy nowych autobusów OmniLink rozpoczną się w drugiej połowie 2011 roku i potrwają do marca 2012 roku. To oznacza, że dla pracowników słupskiej fabryki zima upłynie pod znakiem kopenhaskiego kontraktu.
Autobusy Scania OmniLink w wersji 12-metrowej na liniach w Moskwie Scania OmniLink o długości 14,6 m i pojemności 107 pasażerówWnętrze autobusu Scania OmniLinkWnętrze autobusu Scania OmniLink
I na koniec –tytułem przypomnienia –krótka historia Arriva w Europie: siedziba główna grupy mieści się w Sunderland w Wielkiej Brytanii. W 1938 roku rodzina Cowie otworzyła sklep z używanymi motocyklami w Sunderland. Ta niewielka firma rozrosła się w międzynarodowe przedsiębiorstwo prowadzące działalność na terenie całej Europy. W 1960 roku firma, nadal pod nazwą Cowie, rozpoczęła detaliczny handel samochodami w Wielkiej Brytanii. W 1965 roku stała się spółką publiczną, notowaną na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Później, w roku 1980, zaczęła nabywać przedsiębiorstwa autobusowe, wraz z przejęciem firmy przewozowej Grey-Green Coaches z Londynu. Przez następne kilka lat dokonała kolejnych przejęć przedsiębiorstw autobusowych, w tym największego –British Bus Group plc –w 1996 roku, dzięki czemu osiągnęła pozycję jednego z największych przewoźników autobusowych w Wielkiej Brytanii.
W 1997 Cowie Group zmieniła nazwę na Arriva, łącząc doświadczenie wielu spółek w prowadzeniu działalności pod wspólną nazwą Arriva. W tym samym roku grupa Arriva nabyła również pierwszą spółkę w kontynentalnej części Europy. Poniższy wykres czasowy pozwala prześledzić rozwój grupy Arriva, wyszczególniając przejęcia i pozyskane kontrakty oraz ważniejsze wydarzenia. W sierpniu 2010 roku Arriva została nabyta przez Deutsche Bahn –jednego z czołowych na świecie przewoźników pasażerskich i operatorów usług logistycznych, zatrudniającego 220 000 osób w 130 krajach.
1980 Wejście na brytyjski rynek przewozów autobusowych wraz z przejęciem firmy Grey-Green Coaches z Londynu.
1991 Działalność rozszerza się o wynajem pojazdów w Wielkiej Brytanii. Oddział wynajmu pojazdów zostaje sprzedany 15 lat później (w 2006 roku), gdy Arriva kończy proces repozycjonowania, koncentrując się na rynkach transportu pasażerskiego w Wielkiej Brytanii i kontynentalnej części Europy.
1996 Dalsze przejęcia firm autobusowych, w tym firmy British Bus Group w Wielkiej Brytanii.
1997 Arriva wchodzi na rynek transportowy w kontynentalnej części Europy wraz z przejęciem firmy Unibus Holdings w Danii, która posiada jednostki przewozu autobusowego również w Szwecji. Wprowadzona zostaje nazwa Arriva, jednocząc pod wspólną marką ponad 140 nazw firm transportowych.
1998 Arriva wykupuje firmy Vancom Nederland i Veonn &Hanze w Holandii, stając się głównym przewoźnikiem w zakresie podmiejskich przewozów autokarowych.
1999 Arriva rozszerza działalność o kolejny kraj, Danię, wraz z przejęciem Bus Danmark oraz wykupuje dwie firmy autobusowe w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii: Mercancias Ideal Gallego i Transportes Finisterre. Przedsiębiorstwo rozpoczyna przewozy autobusowe i kolejowe w Friesland w ramach przedsięwzięcia joint-venture i prowadzi przewozy kolejowe w Groningen (przejmując nad nim pełną kontrolę w 2003 roku). Arriva ogłasza zmianę docelowego obszaru działalności, koncentrując się na transporcie pasażerskim w Wielkiej Brytanii i kontynentalnej części Europy. Kolejno sprzedawane są przez grupę firmy zajmujące się wypożyczaniem na umowę, sprzedażą detaliczną samochodów i wynajmem pojazdów.
2000 Arriva wchodzi na brytyjski rynek kolejowy i nabywa firmę autobusową MLT w Merseyside (Wielka Brytania). Firma wkracza na portugalski rynek przewozów autobusowych wraz z przejęciem przedsiębiorstw autobusowych Ami-Transportes i Abilio da Costa Moreira w północno-zachodniej Portugalii.
2001 Arriva wykupuje Combus, największego przewoźnika autobusowego w Danii.
2002 Arriva kupuje Autocares Mallorca SL i Donate Amenguel Ramis SL działające na Majorce. Grupa wykupuje 51% udziałów przedsiębiorstwa Transportes Sul do Tejo, głównego przewoźnika autobusami i autokarami jeżdżącymi według rozkładu na południe od Lizbony w Portugalii (zwiększony do 100% w 2003 roku). Arriva staje się największym przewoźnikiem autobusowym w sektorze prywatnym we Włoszech wraz z przejęciem firmy SAB Autoservizi świadczącej przewozy na wschód od Mediolanu, głównie w regionie Lombardii w północnych Włoszech.
2003 Arriva finalizuje zakup Transportes Sul do Tejo poprzez przejęcie pozostałych 49% udziałów należących do Barraqueiro Group (51% udziałów zostało nabyte w 2002 roku). Arriva zdobywa 100-procentową kontrolę nad autobusowym/kolejowym przedsięwzięciem joint-venture w Holandii, zmieniając jego nazwę na Arriva Openbaar Vervoer NL. W Holandii Arriva wygrywa kontrakt na świadczenie usług transportu publicznego w mieście i prowincji Groningen oraz prowincji Drenthe (do grudnia 2009 roku). Jako pierwsza firma prywatna, która uzyskała koncesje na prowadzenie kolejowych przewozów pasażerskich w Danii, Arriva rozpoczyna realizację 8-letniej koncesji w środkowej i północnej Jutlandii. Arriva rozpoczyna działalność w ramach 15-letniej łączonej koncesji na przewozy kolejowe prowadzone w Walii i obszarach przygranicznych, Arriva Trains Wales/Trenau Arriva Cymru. Oddział sprzedaży detalicznej samochodów zostaje sprzedany w ramach strategii Grupy Arriva koncentrującej się na rynkach przewozów pasażerskich w Wielkiej Brytanii i kontynentalnej części Europy.
2004 Arriva wchodzi na niemiecki rynek transportu publicznego wraz z przejęciem Prignitzer Eisenbahn Gruppe. Dokonuje zakupu od landu Bawarii 76,9% udziałów (zwiększając je do 100% w roku 2006) w firmie Regentalbahn AG, prowadzącej przewozy koleją w Bawarii, Turyngii i Saksonii. Arriva wzmacnia swoją pozycję na włoskim rynku transportu publicznego wraz z przejęciem 49% udziałów w SocietàAutoservizi, F.V.G S.p.a (zwiększając je później do 60%). Arriva wykupuje Wulff Bus A/S, duńskiego przewoźnika autobusowego, który posiada silne geograficzne dopasowanie do istniejącej działalności Arriva w Jutlandii i Kopenhadze. Staje się największym przewoźnikiem autobusowym w Kopenhadze z 40-procentowym udziałem w rynku.
2005 Arriva rozpoczyna na niemieckim rynku autobusowym przejęcie Sippel Group, jednego z największych w kraju przewoźników autobusowych należącego do sektora prywatnego. Arriva wykupuje firmy Blue Bus i Coaches z Bolton w Wielkiej Brytanii, działające w Bolton i na obszarze Manchesteru. Arriva wykupuje 80% udziałów włoskiego przewoźnika autobusowego SADEM, który prowadzi działalność w Piemoncie i Dolinie Aosty z opcją kupna pozostałych 20% w 2008 roku (proces zakończony w 2008 roku). Arriva ogłasza pozyskanie kontraktu na prowadzenie przewozów kolejowych w Bawarii, w południowych Niemczech, pomiędzy Monachium, Hof i Furth im Wald przez 10 lat, począwszy od grudnia 2007 roku. Uzyskuje 15-letni kontrakt kolejowy jako wyłączny regionalny przewoźnik kolejowy dla przewozów w Friesland i Groningen w Holandii i wygrywa 6-letni kontrakt na prowadzenie przewozów autobusowych w Waterland na północ od Amsterdamu. Arriva zwiększa swoje udziały w spółce SocietàAutoservizi F.V.G S.p.a. z 49% (nabyte w 2004 roku) do 60%.
2006 Arriva wykupuje przedsiębiorstwo Premier Buses, prowadzące działalność handlową jako MK Metro Ltd z Milton Keynes w Wielkiej Brytanii. Grupa wykupuje niemieckiego przewoźnika autobusowego Verkehrsbetriebe Bils KG działającego w Münsterland. Arriva dokonuje wykupu 21,5% udziałów Barraqueiro Group SGPS SA w Portugalii, wiodącego portugalskiego przewoźnika transportu pasażerskiego (wzost posiadanych udziałów w spółce do 31,5% w 2008 roku). Arriva wkracza na czeski rynek autobusowy wraz z przejęciem firmy Transcentrum Bus s.r.o., prowadzącej działalność na północ od Pragi. Arriva uzyskuje wstęp na szwedzki rynek kolejowy dzięki 9-letniemu kontraktowi na prowadzenie regionalnych przewozów kolejowych Pågatåg w regionie Skania w południowej Szwecji (rok 2007). Uzyskuje 12-letni kontrakt na prowadzenie autobusów i pociągów w Holandii na trasie Dordrecht-Geldermalsen. Uzyskuje 10-letni kontrakt niemieckich linii kolejowych na przewozy pomiędzy Monachium, Oberstdorf i Lindau (2007) i 12-letni kontrakt na przewozy kolejowe na trasie Freilassing-Berchtesgaden w Bawarii (2009). Arriva uzyskuje kontrakt na wykup 80% udziałów przewoźnika autobusowego Neiβeverkehr GmbH na północnym zachodzie Niemiec (rok 2007). Arriva finalizuje fundamentalną zmianę docelowego obszaru działalności wraz ze sprzedażą brytyjskiej spółki wynajmu pojazdów. Arriva nabywa 35% udziałów w spółce Trieste Trasporti we Włoszech;następnie zwiększa swoje udziały do 40% w 2007 roku. Arriva zwiększa swoje udziały w spółce Regentalbahn AG w Niemczech z 76,9% (nabyte w 2004 roku) do 100%.
2007 Arriva przejmuje działające w Madrycie firmy Esfera i Autocares Fray Escoba, świadczące usługi transportu autobusowego. Arriva wzmacnia swoją pozycję w Czechach, przejmując Bosak Bus s.r.o. i Osnado Spol s.r.o. Arriva zdobywa większościowy udział w przedsiębiorstwie przewozów autobusowych i kolejowych Osthannoversche Eisenbahnen, które świadczy usługi w Dolnej Saksonii. Arriva uzyskuje koncesję kolejową CrossCountry w Wielkiej Brytanii. Arriva wchodzi na szwedzki rynek kolejowy. Arriva oraz partnerzy spółki joint-venture PCC Rail uzyskują 3-letni kontrakt na prowadzenie przewozów kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim w północno-zachodniej Polsce. W 2010 roku Arriva nabywa udziały swojego partnera w spółce Arriva PCC i spółka staje się w całości własnością Grupy Arriva. Arriva przystępuje do spółki joint-venture z grupą Ferrovie Nord Milano i finalizuje przejęcie 49% udziałów włoskiego przewoźnika autobusowego SPT Linea. Arriva wykupuje firmę Veolia Scandinavia, drugiego co do wielkości przewoźnika autobusowego w Danii. Arriva wygrywa kontrakt na przewozy autobusowe w Sztokholmie, którego realizacja rozpoczyna się w 2009 roku. Arriva rozpoczyna realizację dwóch nowych 10-letnich kontraktów na przewozy kolejowe w Bawarii (Niemcy) za pośrednictwem spółki Regentalbahn. Arriva pozyskuje kontrakt na 80% usług przewoźnika autobusowego Neisseverkehr GmbH w północno-wschodnich Niemczech (pozyskany w 2006 roku).
2008 Arriva rozpoczyna realizację kontraktu na przewozy autobusowe na wyspach Hoeksche Waard i Goeree Overflakkee na południe od Rotterdamu. Arriva zwiększa swój udział w portugalskiej grupie Barraqueiro do 31,5% (21,5% udziałów zostało nabytych w 2006 roku). Arriva zwiększa swój udział we włoskiej spółce SAIA Trasporti działającej w Brescii do 100%. Arriva przejmuje Tellings Golden Miller, brytyjską firmę świadczącą usługi w zakresie przewozów autokarowych i transportu wewnętrznego na lotniskach. Arriva przejmuje spółkę Empresa de Blas y Cia S.L. i jej spółki zależne, działające w Madrycie i jego okolicach. Firma Arriva nabyła 80 procent firmy Interbus Invest, spółki holdingowej Eurobus Invest, największego prywatnego operatora prowadzącego usługi transportu autobusowego na Węgrzech i Słowacji. Pozostałe 20% udziałów Arriva nabywa w 2009 roku. Arriva rozszerza swoją obecność w Brandenburgii poprzez nabycie udziałów spółki Sudbrandeburger Nahverkehrs (SBN). SBN świadczy usługi przewozów autobusowych w regionie Oberspreewald-Lausitz. W październiku 2008 roku Arriva nabywa pozostałe 20% udziałów w SADEM S.p.A i spółce zależnej Sapav S.p.A –firmach autobusowych w rejonie Piemonte we Włoszech, obejmując w ten sposób 100% w strukturze własności. Arriva pozyskuje kontrakt na przewozy kolejowe na trasie Göteborg-Örebo (Szwecja), którego realizacja rozpoczyna się w 2009 roku.
2009 Arriva wygrywa przetarg Achterhoek Rivierenland na przewozy autobusowe i kolejowe w Gelderland (Holandia). Obsługa połączeń autobusowych rozpoczyna się w 2010 roku, a przewozów kolejowych w roku 2012. Arriva nabywa pozostałe 20% udziałów Interbus Invest –spółki holdingowej Eurobus Invest na Węgrzech, która świadczy usługi transportu autobusowego na Węgrzech i Słowacji. Arriva ponownie wygrywa kontrakt na przewozy kolejowe w Jutlandii na kolejne osiem lat poczynając od 2010 roku. Arriva pozyskuje 8-letni kontrakt na obsługę 65 autobusów w regionie Halland w południowej Szwecji od czerwca 2010 roku. Arriva staje się pierwszym prywatnym graczem od 10 lat w Sztokholmie, rozpoczynając obsługę 164 autobusów w stolicy Szwecji. Arriva rozszerza swoją działalność w ramach przewozów kolejowych o nowy kontrakt na przewozy między Göteborgiem i Örebo. Arriva rozpoczyna realizację 12-letniego kontraktu na świadczenie usług przewozów kolejowych między Frielassing i Berchtesgaden w Bawarii (Niemcy).
2010 Arriva nabywa 50% udziałów swojego partnera joint-venture w spółce Arriva PCC. Polski przewoźnik kolejowy, którego nazwa zostaje zmieniona na Arriva RP, jest teraz w pełni własnością Grupy Arriva. W ramach konsorcjum obejmującego Grupę Barraqueiro firma Arriva pozyskuje pięcioletni kontrakt na obsługę i utrzymanie Metro do Porto –sieci tramwajowej miasta Porto,poczynając od kwietnia 2010 roku (Portugalia). W sierpniu Arriva zostaje nabyta przez Deutsche Bahn –jednego z czołowych na świecie przewoźników pasażerskich i operatorów usług logistycznych, zatrudniającego 220 000 osób w 130 krajach. Arriva jako część konsorcjum uzyskała 10-letnią umowę na usługi autobusowe na Malcie i Gozo od lipca 2011 roku. Arriva podpisuje 10-letnią umowę regionalnego transportu kolejowego w województwie kujawsko-pomorskim w Polsce. Umowa oznacza rozszerzenie działalności Arriva w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat i zwiększa do 15 procent obsługiwaną liczbę kilometrów.