Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Scania buduje … trolejbusy dla Sao Paulo

infobus
07.11.2012 20:37
Scania dostarczy podwozia dla floty aż 101 trolejbusów firmy Ambiental Trans, która będzie obsługiwała je w ramach wydzielonych trolleypasów w São Paulo. Co ciekawe brazylijskie pojazdy to niskowejściowe konstrukcje 3-osiowe, 15-metrowe (z hydraulicznie sterowaną tylną osią wleczoną). Nowy trolejbus po raz pierwszy został zaprezentowany na jesiennych targach transportu publicznego FetransRio w Rio De Janeiro. To propozycja branży wobec coraz bardziej rygorystycznych przepisów w zakresie zmian klimatycznych. Podobno inni operatorzy też prowadzą rozmowy ze Scania na temat zakupu podobnych trolejbusów. –„Ambiental Trans wprowadził do eksploatacji zupełnie nowy tutaj środek komunikacji miejskiej, który zarówno spełnia postulat odnowy taboru komunikacji miejskiej, jak i konkretnych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń’ –mówi Wilson Pereira, odpowiedzialny za sprzedaż autobusów Scania w Brazylii. –Prototyp tego typu trolejbusu na podwoziu Scania pomyślnie przeszedł testy w São Paulo, co pokazało, że ta koncepcja sprawdza się w praktyce. To daje nam argument przy kolejnych rozmowach na temat sprzedaży kolejnych tego typu konstrukcji.”
Trolejbus Caio na podwoziu Scania Trolejbus Caio na podwoziu Scania
Najnowsze trolejbusy dla Ambiental Trans zabudowuje brazylijska firma Caio, która stosuje tutaj osprzęt elektryczny firmy Electra. Ulokowane na dachu dodatkowe akumulatory umożliwiają przejechanie 3-5 km bez głównego zasilania –np. w przypadku awarii sieci lub zmiany planu. Pojemność pasażerska tego typu trolejbusu wynosi 96 miejsc. I warto na moment przypomnieć tutaj historię i doświadczenie Scania w zakresie produkcji trolejbusów. Od 1940 r. na terenie Sztokholmu operowała znaczna liczba trolejbusów Scania-Vabis które w 1967 roku –wraz ze zmianą kierunku ruchu – zostały zastąpione przez autobusy z silnikami Diesla. Teraz jak widać tendencja jest odwrotna. Przynajmniej w Brazylii.
Trolejbus Caio na podwoziu Scania
Transport publiczny w São Paulo jest oparty na flocie 17.000 autobusów. Co ciekawe – w mieście coraz bardziej rośnie zainteresowanie trolejbusami, których aktualnie jest ok. 400 szt. Teraz najnowsze nabytki Ambiental Trans mają po raz pierwszy skorzystać z trollejpasów, czyli wydzielonych pasów ruchu. W Brazylii tego typu rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane jako skuteczne narzędzie do osiągnięcia elastyczności transportu publicznego przy dynamicznych zmianach demograficznych. Tutaj budowa systemów kolejowych zajęłoby zbyt wiele czasu i nie zdążyłyby rozwiązać trwającego teraz impasu w ruchu miejskim. Dlatego systemy wydzielonych pasów trolejbusowych są bardziej korzystne niż kolei i to to zarówno pod kątem czasu, jak i inwestycji. Ocenia się, że są systemy szynowe są od 5-10 razy droższe niż autobusowe, natomiast trolejbusowe –o ok. 2-3 razy droższe niż autobusowe.