Sanok unieważnia przetarg na dwa elektrobusy. Ikarus i HSW bez szczęścia
17 maja Gmina Miasta Sanoka anulowała przetarg na dostawę dwóch autobusów elektrycznych o długości od 10 do 12 m wraz z dwoma ładowarkami zewnętrznymi.
O ten kontrakt starały się dwie firmy, które od jakiegoś czasu próbują bezskutecznie zdobyć autobusowy kontrakt w Polsce. W przypadku Ikarusa mówimy o debiucie, natomiast historia Huty Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan jest bardziej skomplikowana - formalnie nowa spółka nie wygrała jeszcze żadnego autobusowego zamówienia, natomiast ma za sobą doświadczenie Autosanu – m.in. z kontraktem na elektrobusy dla MPK Częstochowa.
Dwie oferty
Podkarpackie miasto w ramach swojego pierwszego zakupu elektrobusów (z dofinansowaniem w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”) otrzymało oferty od dwóch podmiotów:
- Electrobus Europe Zrt. (Ikarus) – cena 4.545.000,00 PLN netto, co daje jednostkowy koszt modelu Ikarus 120E na poziomie 2.272.500 PLN netto;
- Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku – cena 6.948.885,00 PLN brutto / 5.649.500 PLN netto; co daje jednostkowy koszt Sancity 12 LFE na poziomie 2.824.750 PLN netto.
Z kolei budżet miasta na to zadanie wynosił 6.846.180,00 PLN brutto. Zatem w przypadku HSW mieliśmy tylko niewielkie przekroczenie, natomiast skarbnik był nieubłagany i gmina anulowała całe postępowanie. Generalnie to dość dziwne podejście - szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Autosan jest jednym z największych pracodawców w regionie. Z kolei oferta Ikarusa została odrzucona z powodu ... spóźnionej wpłaty wadium. Czekamy na powtórkę.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
ZIELONE WSPARCIE
Przypomnijmy, że zakup nowych autobusów był możliwy dzięki podpisaniu umowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Gminą Sanok na dofinansowanie zakupu dwóch autobusów elektrycznych i utworzenie dwóch punktów ładowania.
Kwota dofinansowania w formie dotacji wyniosła 3.905.000 zł, a dofinansowanie w formie pożyczki 1.155.000 zł. Warto dodać, że Sanok w 37% leży na obszarze NATURA 2000, a 32% obszaru Sanoka to tereny zielone.