Rzeszów zlikwiduje pilotażowy buspas. Po ponad 10 latach
Na al. Sikorskiego w Rzeszowie zlikwidowany zostanie buspas prowadzący od skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy w kierunku Tyczyna – poinformował 3 stycznia Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.
Buspasy na al. Sikorskiego były pierwszymi w Rzeszowie, powstały wiosną 2011 r. Obowiązywały od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 17. Poruszać się po nich mogły nie tyko autobusy, ale i taksówki oraz pojazdy osobowe, na zasadzie 1 + 2, a więc przewożące przynajmniej trzy osoby.
Testowe rozwiązanie
Jak przypomniał Gernand, wprowadzone zostały testowo, by przyzwyczajać rzeszowskich kierowców do tego typu rozwiązań, które planowano wprowadzić w ciągu kolejnych lat.
-„Kolejne buspasy w stolicy Podkarpacia wprowadzono wiosną 2015 r., powstały m.in. na odcinku ul. Warszawskiej, na ul. Marszałkowskiej i wiadukcie Tarnobrzeskim, na alejach: Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli” – dodał.
Wytyczenie buspasów w Rzeszowie było ściśle związane z realizacją przez samorząd programu transportowego z wykorzystaniem pieniędzy z UE. Wówczas przebudowano kilka ulic i skrzyżowań w mieście, wymieniony został również tabor autobusowy i wprowadzono system sterowania ruchem.
Jak podkreślił Gernand, kierowcy jeżdżący al. Sikorskiego wielokrotnie zwracali uwagę, że na buspasie prowadzącym w kierunku Tyczyna dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.
-„Zwłaszcza na odcinku przed skrzyżowaniem z al. Łukasiewicza, gdzie jest zwężenie jezdni. Dlatego prezydent podjął decyzję o likwidacji buspasa na al. Sikorskiego, prowadzącego od al. Powstańców Warszawy do rejonu skrzyżowania z ulicami Robotniczą i Strażacką” – powiedział.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Buspas zostanie zlikwidowany w ciągu kilkunastu najbliższych dni.
Pozostałe buspasy w rzeszowie:
na al. Piłsudskiego na odcinku od mostu nad Wisłoku do ronda Dmowskiego oraz w kierunku przeciwnym,
na ul. Warszawskiej od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda Jana Pawła II i dalej ulicą Marszałkowską i wiadukt Tarnobrzeski do ronda Dmowskiego,
na ul. Lubelskiej od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda Jana Pawła II i dalej ulicą Marszałkowską, przez wiadukt Tarnobrzeski do ronda Dmowskiego,
na al. Cieplińskiego w kierunku ul. Dąbrowskiego buspasy obowiązują na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Pakosława (na wysokości komendy Państwowej Straży Pożarnej), następnie za placem Śreniawitów na ul. Dąbrowskiego od skrzyżowania z ul. Reformacką do skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy,
od Instytutu Muzyki na całej długości ul. Dąbrowskiego, pl. Śreniawitów, ul. Lisa Kuli, al. Cieplińskiego do ronda Dmowskiego,
w kierunku Warszawy i Lublina buspasy wyznaczone zostały od skrzyżowania z al. Piłsudskiego, na wiadukcie Tarnobrzeskim i ul. Marszałkowskiej do ronda Jana Pawła II.