Rzeszów odsłania swój elektryczny plan: 10 autobusów + 3 stacje
10 autobusów miejskich z napędem elektrycznym kupi samorządRzeszowa; pojazdy na ulicach stolicy Podkarpacia mają się pojawić na początkuprzyszłego roku. W ramach ogłoszonego już przetargu wybudowane będą też trzystacje do ich ładowania.
-„Nasze działania wpisują się w rządowy program rozwojuelektromobilności” – powiedział w czwartek, 23 lutego, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Nakonferencji prasowej w rzeszowskim Ratuszu Ferenc podkreślił, że w poniedziałekbył jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie rozwojuelektromobilności.
Dokument podpisali m.in. przedstawiciele samorządu 41polskich miast i gmin, a także Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego CentrumBadań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,resortu rozwoju i energii. Samorządowcy zadeklarowali chęć zakupu łącznie 780autobusów elektrycznych do 2020 roku. To 16 proc. ich łącznego taboruautobusowego, który wynosi 5 tys. sztuk. To zarazem 7 proc. w odniesieniu doliczby wszystkich autobusów miejskich w Polsce (ok. 11,5 tys. sztuk).
Prezydent Rzeszowa przyznał na konferencji, że jest”wielkim zwolennikiem” elektrycznych autobusów, mimo że – jak dodał – sąone droższe niż spalinowe. „Ich zasięg również odbiega od zwykłych autobusów,ale to się opłaca. Sądzę, że w niedalekiej przyszłości także samochody, któresą wykorzystywane przez miejskie służby, np. śmieciarki, będą miały napędelektryczny” – zaznaczył Ferenc.
W ogłoszonym już przetargu samorząd planuje kupić 10elektrycznych autobusów. Oferty można składać do 4 kwietnia. Oprócz pojazdów,zwycięzca przetargu wybuduje trzy stacje ładowania autobusów. Szacowany kosztcałego przetargu to ok. 25 mln zł.
Dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy w rzeszowskimmagistracie Paweł Potyrański powiedział, że samorząd w sumie zrealizuje trzyprojekty, które poprawią komunikację miejską.
-„Wartość tych projektów to 500 mln zł. Pieniądze na ichrealizację chcemy pozyskać z programu Polska Wschodnia. Pierwszym jest właśniezakup autobusów elektrycznych. Liczymy, że jeśli przetarg pójdzie zgodnie zplanem, pojazdy wyjadą na ulice Rzeszowa na początku 2018 r. Będziemy wówczaspierwszym miastem, które dysponuje tyloma elektrycznymi pojazdami miejskimi” -dodał.
Potyrański zaznaczył, że stacje do ładowania autobusów będąkorzystały z najnowszych rozwiązań, które będą uniwersalne, co pozwoli wprzyszłości na rozbudowę floty elektrycznych autobusów.
Pozostałe dwa projekty, które będą realizowane przezsamorząd Rzeszowa, zakładają m.in. rozwój ścieżek rowerowych i parkingów. „Planujemyrównież zakup kolejnych autobusów, w sumie wymienimy 130 pojazdów. Na pewno 10z nich będzie elektrycznych i to nie koniec zakupów tego typu autobusów” -powiedział. Dodał jednak, że jeszcze nie wiadomo jednak, ile ich będzie.
Ostatni projekt ma być zrealizowany do roku 2022.
Rozwój sektora elektromobilności jest jednym ze ważniejszychprojektów zapisanych w uchwalonej w ub. tygodniu Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona, że do 2025 r. po polskich drogach majeździć 1 mln pojazdów elektrycznych, zaś rozwój elektromobilności miałbypociągnąć za sobą rozwój innowacyjnego przemysłu; konieczny też będzie rozwójsieci elektroenergetycznych.
Program ma się składać z trzech faz. Pierwsza zakłada, że do2018 r. zostanie przyjęta ustawa o elektromobilności oraz nastąpiskoncentrowanie finansowania publicznego. Druga faza, zaplanowana na lata2019-2020, zakłada budowę odpowiedniej infrastruktury i komercjalizację badań wtym obszarze. W trzeciej zaś, w latach 2020-2025, zakłada się stopnioweosiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności, wraz ze stopniowymwycofywaniem elementów wsparcia.
„