Rzecznik MŚP pyta o pasażerskie limity w „dziewiątkach”
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do resortu rozwoju z wnioskiem o zlikwidowanie limitów pasażerskich w mikrobusach.
Jego zdaniem obowiązują w nich niezrozumiałe obostrzenia - w tych przeznaczonych do przewozu więcej niż 7 osób wprowadzono limit pasażerów, a w mniejszych pojazdach nie - wskazał Rzecznik MŚP.
7 nie - 8 tak
Jak zauważyło biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zgodnie z rozporządzeniem rządu ws. obostrzeń z dn. 21 grudnia 2020 r.(§ 25 ust. 1 pkt 3) w pojazdach przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, można przewozić w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. W przypadku tradycyjnych taksówek, pojazdów przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu do 7 osób, takiego ograniczenia nie ma.
Biuro wskazało, że ograniczenie nie dotyczy także m.in. pojazdów samochodowych: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Ochrony Kolei.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"W związku z powyższym, pismem z dnia 5 stycznia 2021 r. Rzecznik MŚP wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii dr Jarosława Gowina z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do likwidacji ograniczeń polegających na tym, że danym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą można przewozić w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących – analogicznie jak w przypadku przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu do 7 osób, gdzie ograniczeń takich brak" - podało biuro Rzecznika.
W odpowiedzi z 18 stycznia 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazało sprawę do rozpatrzenia Ministerstwu Zdrowia, a to z kolei w piśmie z 28 stycznia 2021 r. wskazało jako właściwy podmiot Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformowało biuro. (PAP)