Rząd odpowiada komunikacji miejskiej. Konsultacjami

Mamy reakcję rządu na apel Polskiego Związku PracodawcówTransportu Publicznego z prośbą o wsparcie dla komunikacji publicznej w związkuz pandemią koronawirusa.
PZPTP otrzymał informację z Kancelarii Prezesa RadyMinistrów o skierowaniu wniosku o uwzględnienie sektora komunikacji miejskiej w”Tarczy Antykryzysowej”.
Wniosek zostałprzekazany do właściwego ministerstwa, czyli Ministerstwa Rozwoju iInfrastruktury.
Jednocześnie członkowie PZPTP – na prośbę MinisterstwaRozwoju – wezmą udział w konsultacjach Projektu Ustawy Antykryzysowej iprzekażą swoje uwagi i opinie w tej sprawie. Wszystkie uwagi zostaną przekazanedo najbliższej niedzieli, 22 marca. Szybkie tempo.
Aktualny stan
Przypomnijmy, pandemia koronawirusa, która spowodowaławprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, uderzyła szczególniemocno w transport publiczny i komunikację miejską, gdzie zauważamy obecniewyraźnie zmniejszony popyt na usługi. Większość miast w Polsce zmuszona zostałado okrojenia rozkładów jazdy, co z kolei przekłada się na poważny spadekprzychodów przedsiębiorstw. Nie ma też żadnych wątpliwości, że to dopieropoczątek spadków. Dlatego zdaniem Polskiego Związku Pracodawców TransportuPublicznego miejski transporty powinien być uwzględniony w rządowym pakieciepomocowym.
-„Zdecydowanie jest to czas na szczególne rozwiązania,które powinny być skierowane do wszystkich przedsiębiorców – czytamy w apeluPZPTP.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W tekście wysłanym do rządu, PZPTP apeluje o wdrożenienadzwyczajnych środków, które pozwolą branży komunikacyjnej na przetrwanie tegotrudnego czasu.
-„Zwracamy się z prośbą o uwzględnienie sektorakomunikacji miejskiej w opracowywanym przez państwo pakiecie pomocowym dlaprzedsiębiorców oraz gospodarki, w związku ze skutkami pandemii koronawirusa.Każde z naszych przedsiębiorstw, dla zapewnienia podstawowych potrzebkomunikacyjnych mieszkańców, zatrudnia wielu pracowników, przede wszystkimkierowców, którzy w obecnym czasie pracują w okrojonym składzie. Tymczasemnaszym priorytetem jest utrzymanie zespołów pracowniczych i uniknięciezwolnień. Już teraz otrzymujemy szereg zapytań ze strony pracowników, którzyboją się o swoją przyszłość. Dlatego apelujemy o wdrożenie nadzwyczajnych środków,które pozwolą branży komunikacyjnej na przetrwanie tego trudnego czasu. Ufamy,że przy pomocy państwa, nasz sektor może zminimalizować straty. Jednocześniecieszymy się, że rząd widzi potrzebę pomocy przedsiębiorcom i podejmujedziałania” – apeluje PZPTP.
„