Ruszyło Centrum Autobusów Używanych w Sadach
16 kwietnia 2004 r. uroczyście zainaugurowano działalność Centrum Sprzedaży Autobusów Używanych grupy NEOMAN w Sadach k. Poznania. To kolejna firma w Polsce, która podjęła strategiczną decyzję o zdecydowanym wejściu w krajowy rynek autobusów używanych, który zdaniem wielu ekspertów po zjednoczeniu z Unią Europejską przeżyje intensywny rozwój. Integracja z UE i związana z tym ułatwiona procedura importu używanych pojazdów to jeden z głównych powodów rozwoju giełd autobusowych oraz powstawania kolejnych ośrodków sprzedaży autobusów używanych w Polsce. Kolejnym czynnikiem dynamizującym ten proces jest coraz częściej spotykany zakup nowego taboru powiązany z przekazaniem sprzedawcy w rozliczeniu dotychczas używanych pojazdów. Jest to znaczne ułatwienie dla przewoźnika, który dzięki temu oszczędza czas na poszukiwaniu nabywcy posiadanej floty oraz łatwiej podejmują decyzję o nabyciu nowego taboru. Należy spodziewać się, że tego typu wiązane transakcje staną się na polskim rynku coraz popularniejsze i swoim zasięgiem obejmują również inne segmenty, w tym przede wszystkim pojazdy miejskie i międzymiastowe. W tej sytuacji producenci są dodatkowo zmotywowani do tworzenia ośrodków sprzedaży używanych autobusów, gdzie równolegle prowadzona jest również działalność komisowa.
W przypadku międzynarodowych koncernów gama pojazdów w tego typu centrach najczęściej jest rozszerzona o modele pozyskane w ramach europejskiej sieci przedstawicielstw. Tutaj coraz ważniejszą rolę odgrywa Internet, który umożliwia wszystkim klientom stały, nieograniczony dostęp do szerokiej i stale aktualizowanej oferty. Powstaje zatem pytanie, czy w przyszłości przewoźnicy przestaną pojawiać się na placach z używanymi autobusami i ograniczą swoją aktywność tylko do zamieszczania bądź przeglądania wirtualnych ofert? Raczej nie. Ilość powstających giełd wskazuje na to, że kontakt osobisty pomiędzy sprzedającym a kupującym cały czas jest podstawowym warunkiem obowiązującym na wtórnym rynku i najlepiej tego typu transakcje zawiera się podczas specjalnych imprez. Takie spotkania będą również miały miejsce na terenie Centrum firmy NEOMAN. Zdaniem Zygfryda Sierona, k ierownika Centrum Sprzedaży Autobusów Używanych, takie imprezy będą odbywały się przynajmniej dwa razy w roku.
Wszechstronne centrum
Polskie Centrum Pojazdów Używanych koncernu NEOMAN jest wzorowane na podobnych obiektach działających głównie na terenie Niemiec. Liczy się tutaj przede wszystkim dobra lokalizacja i wszechstronny serwis. Centrum w Sadach spełnia oba te warunki – zostało położone tuż przy autostradzie A2 Poznań – Świecko, co gwarantuje dobry dostęp dla wszystkich klientów i zapewnia bezproblemowe sprowadzenie pojazdów z Niemiec. Natomiast znajdujący się w tym samym miejscu serwis MAN Star Trucks & Busses, umożliwia przeprowadzanie przeglądów technicznych wystawianych autobusów i dokonywanie ewentualnych napraw. Ponadto klienci będą mogli zapoznać się tutaj z ofertą fabrycznie nowych konstrukcji oferowanych przez koncern NEOMAN oraz firm finansujących zakup taboru. W opinii Zygfryda Sierona, tak szeroki wachlarz usług, dodatkowo jeszcze uzupełniony o możliwość ubezpieczenia autobusu spowoduje, że klienci będą mogli w jednym miejscu załatwić wszystkie niezbędne sprawy związane z zakupem nowej floty. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że NEOMAN planuje otwarcie kolejnych swoich ośrodków z używanymi autobusami – pod Warszawą oraz w Czeladzi.
Autobusy czekają na chętnych
Na specjalnie przygotowanym placu na terenie Centrum Sprzedaży Autobusów Używanych w Sadach przewidziano czterdzieści stanowisk ekspozycyjnych, które podczas uroczystego otwarcia zostały zajęte przez około 30 autobusów. Przedstawiona oferta obejmowała głównie pojazdy sprawdzone z niemieckiej sieci sprzedaży autobusów używanych NEOMAN`a, ale nie zabrakło również konstrukcji pochodzących z krajowego rynku – firma Nord Gdynia oferowała pięcioletni autokar Scania-Irizar Century o przebiegu 1200 tys. km za 99 tys. euro, któremu wirtualnie towarzyszył trzyosiowy, czteroletni Ayats Atlas o przebiegu 677 500 km za 125 tys. euro. Oprócz Setry S315HD z 1999 r. (z przebiegiem 428 810 km za 155 tys. euro) były to jedyne wystawione na placu autobusy innych producentów niż MAN i Neoplan, co jest zgodne z przyjętą strategią o preferencji obu macierzystych marek.
Pozostałe eksponowane autobusy należały przede wszystkim do kategorii pojazdów turystycznych – mogliśmy tutaj oglądać dwa egzemplarze Neoplana z utytułowanej serii Starliner (w równie prestiżowych cenach – 150 tys. euro za model 6-letni z przebiegiem 599 040 km i 160 tys. euro netto za pięciolatka z przebiegiem 361 050 km). W podobnej cenie można było zakupić czteroletniego Neoplana N116, a najdroższym eksponowanym autokarem okazał się dwupiętrowy Neoplan N122L z 1997 r., za którego trzeba było zapłacić 182 tys. euro. Z marki MAN dominowały modele z rodziny Lion`s Star, których cena oscylowała w granicach od 93 tys. euro za pojazd 7-letni do 112 tys. euro za pojazd 5-letni.
Pełna charakterystyka oferowanych przez Centrum Autobusów Używanych w Sadach jest zamieszczona na stronie http://www.neoplan.com.pl/uzywane/index.php
Wśród pojazdów międzymiastowych sporym zainteresowaniem cieszył się prawdziwy „autobusowy czołg” w postaci trzyosiowego Neoplana Transliner`a N318U (z 1997 r. za 75 tys. euro), natomiast wśród wersji miejskich prym wiodły midibusy typu N4011 (z 1998 r. z przebiegiem około 33 tys. km dostępne za około 75 tys. euro) i doskonale znany w Polsce model N4016, którego wyceniono na 49 tys. euro (z 1996 r. z przebiegiem 469 090 km).
Oprócz oferty dostępnej w Centrum w Sadach polscy przewoźnicy mogą skorzystać również z elektronicznej bazy pojazdów używanych NEOMANA , która jak na razie obejmuje tylko pojazdy zgłoszone w niemieckich Centrach Używanych Autobusów – w Berlinie, Oberhausen, Pilsting, Hamburgu i Stuttgarcie. Przewiduje się, że ta wirtualna oferta będzie stale poszerzana, w tym również o inne kraje Unii Europejskiej. Obecnie na stronie http://www.neoplan.com.pl/ dostępnych jest około 120 ofert z polskiego i niemieckiego rynku (stan na 19 kwietnia br.). Warto tutaj dodać, że wszystkie wystawiane autobusy spełniają normę emisji spalin minimum Euro 2 i nie mają więcej niż osiem lat. Według Zygfryda Sierona, nowe przepisy legalizujące sprowadzanie autobusów używanych z Unii Europejskiej poniżej normy Euro 2 spowodują, że po 1 maja import tego typu pojazdów do Polski znacznie wzrośnie i będą one również dostępne w ofercie Centrum w Sadach.
Autobusowe spotkanie
Dwudniowy program otwarcia Centrum łączył w sobie elementy pikniku (czyli obowiązkowo kiełbaski z grila plus występy artystyczne) oraz autobusowego forum, na którym można było spotkać dość licznie zgromadzonych przedstawicieli branży. W dość bogatym programie imprez towarzyszących przewidziano m.in.: konkurs sprawności w manewrowaniu autobusami (z racji ograniczonego terenu nie do końca udało się tutaj zrealizować zamierzenia organizatorów) oraz spotkania z zaproszonymi przedstawicielami Policji Drogowej i Inspekcji Transportu Drogowego. Zarówno policjanci, jak i inspektorzy zgodnie przyznali, że poziom techniczny kontrolowanych autobusów jest coraz lepszy i obecnie rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy podczas rutynowej kontroli np. przed wyjazdem dzieci na szkolną wycieczkę zmuszeni są wycofać dany pojazd z ruchu. Oby ten stan rzeczy utrzymał się również po zniesieniu z dniem 1 maja zakazu importu używanych autobusów niespełniających normy emisji spalin Euro 2 (czyli de facto starszych niż 8 lat)…