Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ruszyła komunikacja miejska w Pruszkowie

infobus
23.01.2013 14:58
1 stycznia 2013 ruszyła komunikacja miejska w Pruszkowie. Choć inicjatywa nie jest zupełnie nowa, to w spójny sposób integruje dotychczas funkcjonujące na różnych zasadach linie autobusowe w obrębie miasta. Bodźcem skłaniającym magistrat do wdrożenia takiego rozwiązania była ogromna popularność organizowanej przez stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego linii L11, dowożącej mieszkańców największego pruszkowskiego osiedla Staszica do stacji kolejowej. Stało się jasne, że przy tak dużej ilości zainteresowanych połączeniem mieszkańców, nie sposób jest zrezygnować z niego bez względu na finansowe nieporozumienia z ZTM.
Aktualnie sieć komunikacji miejskiej w Pruszkowie bazuje na czterech liniach autobusowych, z których trzy to istniejące od dłuższego czasu, a jedna powróciła po kilkuletniej przerwie. Na wszystkich obowiązują bilety emitowane przez przewoźników o cenach, których maksymalna wartość została ustalona przez zamawiającego usługę. I tak za bilet jednorazowy pasażer musi zapłacić 3 złote, a bilet miesięczny kosztuje 90 złotych. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej honorowane są ulgi dla określonych grup w wysokości 50% (w tym najważniejsza –dla uczniów i studentów) lub 100%, czyli bezpłatne przejazdy (m. in. dla niepełnosprawnych i ich przewodników, posłów i senatorów oraz seniorów powyżej 70 roku życia). Najistotniejszą informacją jest jednak honorowanie długookresowych biletów ZTM zakodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Dzięki temu pruszkowska komunikacja miejska jest nieoficjalnie włączona w sieć komunikacji stołecznej aglomeracji. Z punktu widzenia tego kryterium od Nowego Roku nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji mieszkańców Pruszkowa –dotychczas bilet długookresowy ZTM na drugą strefę obowiązywał oprócz połączeń kolejowych z Warszawą także w nocnych autobusach linii N85 oraz w dziennych autobusach L11 i L12. Teraz do nich (o numerach zmienionych na 1 i 3) dołączyła dawna „jedynka”z Pruszkowa do Komorowa (obecnie linia numer 2) oraz nowa linia dookoła Gąsina (linia 4).
Berkhof Ambassador 200 firmy Europa Express City na linii numer 1, fot. Mateusz PierógAutosan M09LE PKS Grodzisk Mazowiecki na linii numer 2, fot. Mateusz PierógKapena Thesi City firmy Europa Express City na linii numer 3, fot. Mateusz Pieróg
Trasy pruszkowskich linii to:
1: Os. Staszica –PKP: Os. Staszica – Wojska Polskiego, Plantowa, Powstańców, Chopina, Kościuszki, Sienkiewicza – PKP – Stalowa, Plantowa, Wojska Polskiego. Jest to funkcjonująca od 1 marca 2011 linia dowozowa ZTM o symbolu L11.
2: Pruszków –Komorów:  (Pruszków) Os. Staszica – Wojska Polskiego, Plantowa, Powstańców, Staszica, Sienkiewicza (PKP), Kościuszki, B. Prusa, Armii Krajowej, Lipowa, Kraszewskiego (WKD), Ireny, Tadeusza, (Komorów) – Al. Starych Lip, SUW, Pętla przy cmentarzu. Jest to funkcjonująca od poprzedniej próby wprowadzenia miejscowej komunikacji miejskiej linia o ówczesnym numerze 1.
3: Pruszków –Piastów: (Pruszków) Inżynierska (pętla), Waryńskiego, POW, 3-go Maja, Długa, Zdziarska, Korczaka, (Piastów) M. Dąbrowskiej, Traugutta (rondo), powrót Broniewskiego, Długą, 3-go Maja, Łączniczek AK. Waryńskiego, Inżynierska. Jest to uruchomiona przez Urząd Miasta 1 marca 2012 linia L12, w której honorowano bilety ZTM na zasadach takich, jak obecnie cała sieć komunikacyjna.
4: Pruszków –Gąsin: Inżynierska (pętla) Waryńskiego, Promyka, Robotnicza, Błońska, Traktowa, Przejazdowa, Promyka, Waryńskiego, Inżynierska. Jest to nowa linia zapewniająca połączenie z dzielnicą Gąsin, ale nie jest to świeży pomysł. Równocześnie z uruchomieniem linii 1 do Komorowa kilka lat temu (aktualna linia 2) stworzono linię o numerze 2 na Gąsin. Po pewnym czasie zawieszono jej kursowanie, a okolicę obsługiwała jedynie komercyjna linia 10 prywatnego przewoźnika MK-2. Linia ta funkcjonuje do tej pory, w listopadzie ubiegłego roku została przejęta przez PKS Grodzisk Mazowiecki i uzupełnia sieć pruszkowskiej komunikacji miejskiej, podobnie jak pozostałe linie podmiejskie tego przewoźnika, w tym linie obsługiwane na zlecenie gminy Brwinów i Nadarzyn.
Mercedes 616CDI / Kusters Parade na linii numer 4, fot. Mateusz Pieróg
Niestety brak doświadczenia w organizowaniu komunikacji miejskiej przez magistrat odbił się na poziomie świadczonych usług. Tematem pierwszego tygodnia Nowego Roku w Pruszkowie był brak rozkładów jazdy na przystankach. Mieszkańcy podjęli inicjatywę samodzielnego przyklejania wydrukowanych przez siebie rozkładów, pracownicy magistratu w wypowiedziach dla lokalnej prasy zrzucali winę na przewoźników oraz wyrażali zdziwienie wobec nadgorliwości ZTM-u, który usunął utrzymywane przez siebie przystanki i rozkłady linii L11, przedstawiciele przewoźników zgłaszali zaś zarzuty wobec Urzędu Miasta w sprawie braku gablot na rozkłady na przystankach, przez co zamocowane tradycyjnymi metodami tabliczki stawały się łatwym łupem wandali. Po pewnym czasie udało się dojść do ładu i aktualnie rozkłady jazdy wiszą na każdym przystanku, chociaż nie da się ukryć, że ich czytelność i forma graficzna, tak jak estetyka przystanków, znacząco odbiega od poziomu oferowanego przez ZTM. Nie ma co już także liczyć na dostępność rozkładów jazdy w aplikacjach do telefonów komórkowych.
Polepszył się za to obsługujący Pruszków tabor. Zgodnie z wymaganiami przetargu na obsługę poszczególnych linii od 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2016, na trasy mają wyjeżdżać autobusy niestarsze niż z 2003 roku, dwudrzwiowe, niskowejściowe, oznaczone czytelnymi tablicami kierunkowymi z herbem miasta. Na linii numer 1 ma to być autobus 80-miejscowy, na pozostałych 30-miejscowe. Przetarg wygrało dwóch przewoźników –Europa Express City obsłuży linie 1 i 3 (dotychczasowe L11 i L12, do ich obsługi przeznaczono autobusy Berkhof Ambassador 200 oraz Kapena Thesi City), natomiast linie 2 i 4 przypadły w obsłudze PKS Grodzisk Mazowiecki (na 4 pojawił się autobus Kusters Parade na podwoziu Mercedesa Sprintera, na 2 –odzyskane z Ząbek, gdzie PKS przegrał przetarg na linię Ząbki-2, autobusy Autosan Solina i Autosan Sancity).