Ruszył „Bezpieczny Autokar”
„Bezpieczny Autokar”ruszył w swój zimowy kurs w 2010 roku. Jest to najważniejsza akcja prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego. Na problemy przewozu pasażerów zwróciły uwagę wypadki z udziałem autobusów, które wydarzyły się w 2002 roku, tuż przed powstaniem ITD.
Akcja „Bezpieczny Autokar”polega na wzmożonych kontrolach autobusów i kierowców podczas trwania ferii zimowych i wakacji. Autobusy są kontrolowane przed wyjazdem i w trasie. Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość i czas pracy kierowców. Podczas ferii rok temu skontrolowano 1500 autokarów. 210 kierowców ukarano mandatami, co stanowiło 14 proc. wszystkich kontrolowanych (w 2008 16,4 proc.). Zimą 2009 roku zatrzymano 80 dowodów rejestracyjnych, czyli niesprawnych było 5,3 proc. Autobusów (w 2008 r. 5,7 proc.). Statystyki pokazują, że sytuacja systematycznie się poprawia. Działania Inspekcji i Policji przynoszą efekty. Naruszenia dotyczą głównie czasu pracy kierowców.
W czasie ferii do działań ITD włącza się Policja. Będzie prowadziła akcję „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”. Policjanci zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci w autokarach, ale także w samochodach osobowych. Warto więc pamiętać o fotelikach i zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
Aby podróż na ferie była bezpieczna należy pamiętać także o tym, co się dzieje w autobusie. Warto porozmawiać z dzieckiem przed wyjazdem i powiedzieć mu jak powinno się zachować podczas jazdy. Jeżeli mały pasażer cierpi na chorobę lokomocyjną –wcześniej przygotować go do podróży i poinformować o tym opiekunów. Dzieci nie powinny bez uzasadnienia chodzić po autobusie. Wykluczone jest stanie na fotelach. Bagaże trafiają do bagażników lub na półki. Większość autobusów wyposażona jest już w pasy bezpieczeństwa. Rolą opiekunów jest sprawdzenie, czy pasy są zapięte. Ich zadaniem jest także dbanie, by zachowanie dzieci nie rozpraszało kierowcy.
Kierowca zatrzymując autokar musi kierować się wyłącznie względami bezpieczeństwa i zasadami prawa o ruchu drogowym. To on, a nie opiekun grupy, decyduje o miejscu, gdzie pojazd stanie. Organizator powinien wskazywać parkingi, w których skorzystanie z toalety, czy posiłku nie wymaga przechodzenia przez jezdnię często ruchliwej drogi. Kierujący innymi pojazdami, omijając stojący w obrębie drogi, na poboczu, czy w zatoce autobus przewożący dzieci muszą zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i uważnie obserwować otoczenie autokaru. Dziecko może nagle wybiec na jezdnię. Dla doświadczonych kierowców to banalne prawdy, warto je jednak przypomnieć.
Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą zgłosić konieczność sprawdzenia autokaru przed wyjazdem. Najlepiej jest to zrobić wcześniej, na kilka dni przed wyjazdem. Adresy Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego znajdują się tutaj: http://www.gitd.gov.pl/index.php/pol/WITD Adresy Wojewódzkich Komend Policji znajdują się tutaj: http://www.info.policja.pl/portal/inf/824/47301/Jednostki_Policji.html Inspektorzy i Policjanci proszą o rozsądne zgłoszenia. Zdarza się, że zaniepokojeni rodzice informują o wyjeździe i w inspektoracie i na komendzie. Tymczasem jedna kontrola wystarczy. Ważne jest, aby takie działania koordynował organizator wyjazdu. Funkcjonariusze nie dojadą do każdej grupy. Dlatego w większych miastach są lub będą zorganizowane miejsca kontroli, na które można podjechać autokarem. Jednocześnie jeśli podstawiony przez przewoźnika pojazd ma braki w oświetleniu, zużyty bieżnik albo kierowca zachowuje się jakby był pod wpływem alkoholu –wtedy bezwzględnie należy o tym informować Policję.
Tegoroczna akcja rozpoczęła się 15 stycznia. W Warszawie na parkingu na Podzamczu zainaugurował ją rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego dr inż. Alvin Gajadhur oraz reprezentujący Policję młodszy inspektor dr Mariusz Sokołowski –rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji i podinspektor Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego KG Policji. Po przedstawieniu działań Inspekcji i Policji w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów skontrolowano autobus turystyczny Volvo litewskiego biura podróży z Kowna. Zimowy Bezpieczny Autokar będzie w trasie do końca ferii, czyli do 1 marca.
Terminy ferii w roku szkolnym 2009 / 2010:
Województwo
|
Termin
|
Kujawsko –pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
|
18 stycznia –31 stycznia
|
Podlaskie, warmińsko –mazurskie
|
25 stycznia –7 luty
|
Dolnoślądskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
|
1 luty –14 luty
|
Lubelskie, pomorskie, śląskie, łódzkie, podkarpackie
|
15 luty –28 luty
|