Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rusza pilotaż prewencyjnego programu szkolenia kierowców online

infobus
10.09.2022 17:00

Płock to pierwsze polskie miasto, w którym rusza pilotaż prewencyjnego programu szkolenia kierowców online - „Autosobriety”.

Jego celem jest zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie, śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym.

Autosobriety

Jak poinformował 7 września Urząd Miasta Płocka, program szkoleniowy „Autosobriety” powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w RPA, na Dominikanie oraz w Meksyku i Ekwadorze, a do 2024 r. zostanie wdrożony w kolejnych ponad 10 krajach.

Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który realizuje ten projekt. W naszym kraju koordynacją wdrożenia projektu będzie się zajmował, działający w strukturach Urzędu Miasta Płocka ośrodek CIFAL Płock, który jest jednym z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.

„Autosobriety” to program szkolenia kierowców online, mający na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym - podkreślił płocki Urząd Miasta. Jak wyjaśniono w informacji, program kierowany jest przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców.

Jak podkreślił zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce Artur Zieliński, „nietrzeźwi kierowcy to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu”, dlatego „niezwykle istotne jest, aby przed siadaniem za kółkiem po alkoholu powstrzymywał kierujących nie tylko strach przed karą, ale zrozumienie, jak tragiczne mogą być tego skutki”.

„Celem edukacyjnego projektu, który dziś rozpoczynamy w Płocku, a który - mam nadzieję - już wkrótce obejmie cały kraj, jest wyposażenie kierowców w wiedzę. Chcemy, aby program +Autosobriety+ docelowo rozszerzył i uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców, będziemy o tym rozmawiać z właścicielami szkół nauki jazdy, aby każdy kursant mógł je odbyć” – powiedział Zieliński, cytowany w komunikacie.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że program dostępny online umożliwia samodzielne ukończenie szkolenia praktycznie każdemu chętnemu.

cztery moduły

„Szkolenie składa się z czterech modułów dostępnych bezpośrednio na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie mikrolearningowej EdApp. Kandydaci na kierowców dowiedzą się z nich jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu, a także jakie są statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu” - wyjaśnił Urząd Miasta Płocka.

W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Urząd Miasta Płocka przypomniał, iż z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku odnotowano niemal 2,5 tys. wypadków drogowych, w których uczestniczyli użytkownicy dróg - w tym kierujący, piesi i pasażerowie - będący pod wpływem alkoholu, i w których śmierć poniosło 331 osób. Tylko w woj. mazowieckim doszło do 354 wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu, z czego śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało niemal 400 osób. Bardzo dużo wypadków odnotowano w grupie osób młodych, między 18 a 24 rokiem życia.

Program „Autosobriety” ma się przyczynić się także do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju - Sustainable Development Goals, przyjętych przez państwa członkowskie ONZ, a konkretnie celu nr 9, czyli do 2030 r. zmniejszenia o połowę liczby rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i ograniczenia liczby wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem innych substancji psychoaktywnych. (PAP)