Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rozwój Polskiegobusa i Van Hool TD927 Astromega

infobus
01.05.2012 08:56
Polskibus po pierwszym roku działalności kontynuuje intensywny rozwój. 26 kwietnia w Warszawie na Placu Defilad zorganizowano konferencję prasową, na której zaprezentowano nowozakupione, dwupokładowe autobusy Van Hool TD927 Astromega. Na konferencji pojawił się osobiście sam Sir Brian Souter –w branży autobusowej człowiek-legenda, osoba stojąca za całym przedsięwzięciem.
Piętrowe autobusy Van Hool TD927 Astromega to nowość w autobusowych przewozach międzymiastowych w Polsce. Dwupokładowe pojazdy były dotychczas rzadko spotykane. O ile sama konstrukcja piętrowego autobusu zagościła w Polsce w Warszawie już w 1920 roku, to w przeciwieństwie do Londynu lub Berlina pojazdy te nie zyskały w kraju popularności, a po wojnie występował chroniczny niedobór typowych, jednopokładowych pojazdów. Piętrowy, wysoki pojazd, stanowił jednak znaczącą atrakcję, z racji na doskonałe pole obserwacji z górnego pokładu. W latach 70. sprowadzono do Warszawy 2 używane berlińskie autobusy piętrowe, które służyły jako atrakcja turystyczna. Większa liczba piętrowych autobusów pojawiła się w Polsce jednak dopiero w latach 90., po otwarciu rynku na autobusy używane. Pojazdy były sprowadzane przez prywatnych przedsiębiorców zajmujących się organizacją przewozów turystycznych i były to głównie autobusy marki Neoplan. Podobną aktywnością trudniło się PKM Jaworzno, które sprowadzało do Polski używane berlińskie piętrusy. Autobusy te pojawiły się w kilku miastach Polski, gdzie zawsze stanowiły swoistą atrakcję, natomiast w samym Jaworznie wykorzystywano je w regularnej komunikacji miejskiej.
p109zew_760 p109plecak_760 p109pkin_760 p109przedniaklatka_760

 

p109dolnypoklad1_760 p109dolnypoklad_760 p109lampy_760
p109pulpit_760 p109siedzeniaszyny_760 p109wejscietyl_760
p109gornypoklad_760
Piętrowy autobus, poza dobrym polem obserwacji, charakteryzuje się dużą liczbą miejsc, za sprawą dwóch pokładów. Pojazd posiada maksymalną dopuszczalną przepisami wysokość, co może ograniczać jego mobilność na trasach, gdzie występują wiadukty i mosty o nienormatywnie niskim prześwicie. Wadą piętrowych autobusów jest relatywnie niewielka objętość przestrzeni bagażowej, mniejsza niż w wysokich, jednopokładowych pojazdach.
Krajowi przewoźnicy autobusowi wykorzystywali dotychczas bądź typowe autobusy 12-metrowe –ze średnim lub wysokim pokładem –bądź niewielkie mikrobusy. Większymi pojazdami operowali przewoźnicy spod znaku PKS, a pojazdy mniejsze preferowali przewoźnicy prywatni. Polskibus, po wprowadzeniu trzyosiowych, pojemnych, wysokopokładowych Van Hooli TD921, znów wyprzedził konkurencję na polskim rynku, wraz z wprowadzeniem pojazdów piętrowych, wciąż postrzeganych w Polsce jako drogie, rzadkie i luksusowe.
Van Hool TD921 Astromega jest wyposażony podobnie jak dotychczasowe autobusy TD921 Altano. W pojeździe znalazły się: skórzane fotele z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa, klimatyzacja, przyciemniane szyby, router zapewniający Internet bezprzewodowy Wi-Fi, toaleta i gniazdka 230 V do zasilania laptopów. Pojazd przy 14,1 m długości posiada 89 miejsc siedzących, a więc o 19 więcej niż jednopokładowy TD921.
Wraz z nowymi autobusami, 27 kwietnia wprowadzono również nowość w krajowych regularnych przewozach autobusowych –bezpłatny catering na najpopularniejszej linii przedsiębiorstwa – P1 Warszawa –Gdańsk. Pasażerom w cenie biletu za przejazd zaoferowano zimne napoje oraz przekąski. Nietrudno nie dostrzec nawiązania do strategii nowej linii lotniczej OLT Express, obecnej na rynku od kwietnia 2012 r., która na wszystkich lotach krajowych, trwających zaledwie ok. 30 minut, zaoferowała pasażerom poczęstunek.
Obecnie Polskibus posiada 68 autobusów. Dostarczone zostały praktycznie wszystkie z zamówionych w tym roku pojazdów. Przedsiębiorstwo od początku działalności w czerwcu 2011 r. przewiozło 700 000 pasażerów, a obecna wielkość przewozów to 100 000 pasażerów miesięcznie.
Średnie zapełnienie kursu wynosi 35 pasażerów. W okresie wakacyjnym ulegnie ono wzrostowi. Przedsiębiorstwo oczekuje, iż zapełnienie jeszcze wzrośnie. Najpopularniejsze obecnie połączenie –jak już wspomniano – to linia do Gdańska, a najmniej popularna –do Szczecina. Na najpopularniejszej trasie do Gdańska czas przejazdu wynosi 5 h 45 min, a dziennie realizowane jest 15 kursów. Autobusy od czerwca 2011 r. przejechały łącznie 5 540 000 km.
Na pytanie, na jakich liniach pojawią się piętrowe Astromegi, Sir Souter żartobliwie odpowiedział, iż nie pojadą tam, gdzie nie pozwalają na to zbyt niskie mosty. W praktyce, Astromegi z racji na dużą liczbę miejsc, skierowano na najpopularniejsze połączenia. W pierwszych dniach kursowania TD921 zadebiutowały na linii do Gdańska. Przedsiębiorstwo planuje w przyszłości zwiększyć liczbę dwupokładowych pojazdów.