Rozwój grupy Bosch
Bosch spodziewa się w tym roku 5 proc. wzrostu obrotów. Na niezmiennie wysokim poziomie pozostaną też nakłady na działalność badawczo-rozwojową oraz inwestycje w majątek trwały. Grupa Bosch w Polsce odnotowała w minionym roku obrót na poziomie 768 milionów euro.
Grupa Bosch ponownie zwiększyła obroty w roku 2005 i dobrze rozpoczęła kolejny rok. – W bieżącym roku spodziewany wzrost obrotów wyniesie ok. 5 proc. – powiedział Franz Fehrenbach, prezes zarządu Boscha, podczas konferencji prasowej w dniu 27 kwietnia w Stuttgarcie. Światowe obroty grupy Bosch wzrosły w 2005 roku o 6,4 proc. do 41,5 mld euro. Dochód przed opodatkowaniem zwiększył się z 2,7 do 3,2 mld euro i odpowiada 7,7 proc. obrotu. Liczba zatrudnionych we wszystkich działach oraz w nowo nabytych spółkach zwiększyła się w ciągu ubiegłego roku o 13 000 do 251 000. – Pod koniec roku 2006 zatrudnienie w grupie Bosch na świecie wyniesie prawdopodobnie 260 000 pracowników – oświadczył Fehrenbach.
Największy wzrost sprzedaży w roku 2005 Bosch odnotował przede wszystkim w regionie Azji i Pacyfiku. Obroty zwiększyły się tam aż o 16 proc. W Ameryce Północnej i Południowej wzrost wyniósł 11 proc, a w Europie 3,5 proc. Udział zagranicznych spółek w obrocie wynosił w minionym roku 73 proc. Obroty w poszczególnych działach przedsiębiorstwa kształtowały się następująco: dział techniki motoryzacyjnej zwiększył obroty o 5,4 proc. do 26,3 mld euro, dział dóbr użytkowych i technicznego wyposażenia budynków (branże: elektronarzędzia, technika grzewcza, artykuły gospodarstwa domowego, systemy zabezpieczeń) – o 6,1 proc. do ok. 10 mld euro, a dział techniki przemysłowej (Bosch-Rexroth i maszyny opakowaniowe) o 12,5 proc. do 5,2 mld euro.
W 2005 roku na badania i rozwój przeznaczono 3,1 mld euro (2004: 2,7 mld euro). Jest to najwięcej w dotychczasowej historii firmy. Inwestycje w majątek trwały wyniosły 2,9 mld euro (2004: 2,4 mld euro). Na początku 2006 roku w działach badawczo-rozwojowych zatrudnionych było 23 600 osób. Innowacje są dla Boscha ważnym motorem wzrostu: przykładowo w dziale techniki motoryzacyjnej połowa obrotu jest wypracowywana dzięki produktom, które przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadziło na rynek. Natomiast 35 proc. obrotu całkowitego w branży elektronarzędzi pochodzi ze sprzedaży produktów będących na rynku najwyżej od dwóch lat.
Polskie spółki należące do grupy Bosch osiągnęły w minionym roku obrót na poziomie 768 milionów euro (2004: 725 mln euro). Na wynik ten złożyła się działalność grupy Bosch w Polsce obejmująca sprzedaż części samochodowych na rynek wtórny, sprzętu car audio Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń z zakresu techniki grzewczej oferowanych głównie pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth), a także produkcja systemów hamulcowych Boscha (w Mirkowie koło Wrocławia) oraz sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%). Bosch w Polsce zatrudnia 1638 pracowników (2004: 1410 osób).
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 251 tys. pracowników, wyniosły w 2005 roku 41,5 mld. euro. Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) 'Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki’ to dziś wielki koncern skupiający fabryki i dysponujący sprawnie funkcjonującą siecią dystrybucyjną oraz serwisową, posiadający ok. 280 spółek zależnych i 12 tys. zakładów serwisowych w ponad 140 krajach świata.
Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych na rynek wtórny i wyposażenie fabryczne, sprzętu car audio Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń z zakresu techniki grzewczej oferowanych głównie pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Boscha (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).
Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG.