Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rosja – Polska: Zawieszony mały ruch graniczny

infobus
04.07.2016 15:08

Rosja zawiesiła od poniedziałku stosowanie umowy o małymruchu granicznym w obwodzie kaliningradzkim. Jest to odpowiedź na analogicznądecyzję Polski, podjętą w związku ze zbliżającym się szczytem NATO i ŚwiatowymiDniami Młodzieży.

Mały ruch graniczny między Polską i Rosją obowiązuje odlipca 2012 r. i obejmuje cały obwód kaliningradzki oraz część województwpomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Ukrainą – od lipca 2009 r.

W związku ze zbliżającym się szczytem NATO i ŚDM Polskapodjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów umów o małym ruchugranicznym, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańcówstrefy przygranicznej Ukrainy oraz mieszkańców strefy przygranicznej FederacjiRosyjskiej.

Jak poinformował PAP dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZRafał Sobczak, w sobotę Rosja przesłała do MSZ notę, informując o czasowymzawieszeniu po swojej stronie stosowania umowy o małym ruchu granicznym. Takainformacja pojawiła się także na stronie Ambasady Rosji w Polsce.

Zawieszenie nie narusza prawa wyjazdu ze strefy ObwoduKaliningradzkiego polskich obywateli, których dotyczy art. 5 ust. 2 umowy ozasadach małego ruchu granicznego (przepis ten reguluje, że mieszkańcy strefyprzygranicznej posiadający zezwolenie wydane przez Federację Rosyjską mogąwjeżdżać, przebywać i wyjeżdżać ze strefy przygranicznej Rosji pod warunkiemprzedstawienia ważnego zezwolenia i dokumentu podróży).

Jak zapowiada straż graniczna, od poniedziałkufunkcjonariusze będą informować oczekujących w kolejce na wjazd do Polski, żewstrzymany został mały ruch graniczny na polsko-rosyjskiej granicy i nie mamożliwości wjazdu na zezwoleniu MRG. Wówczas jeszcze podróżni, którzy nie mająpaszportów i stosownych wiz, będą mieli możliwość zawrócenia z granicy.Natomiast wobec tych, którzy mimo braku odpowiednich dokumentów będą chcieliprzekroczyć granicę, wydawana będzie decyzja administracyjna o odmowie wjazdu.

Mały ruch graniczny to inaczej regularne przekraczaniewspólnej granicy państw, które zawarły taką umowę w celu przebywania w strefieprzygranicznej z różnych względów – społecznych, kulturalnych lub rodzinnychoraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych.

Przykładowo Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy(zarówno spożywcze, jak i po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrująsię w Rosji w tańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy).