Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rok z życia Ministerstwa Transportu

infobus
28.11.2006 16:35
Konferencja prasowa w Ministerstwie Transportu
„Nasza roczna praca w dziedzinie transportu przynosi efekty. Poprzez oddziaływanie na gospodarkę i tworzenie nowych miejsc pracy, tworzy szanse rozwoju kraju”–powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek podsumowując rok pracy resortu. Tylko od listopada 2005 r. w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego –Transport (SPO-T) udało nam się wydać 104 mln euro, podczas gdy w okresie od maja 2004 do października 2005 wydatkowano zaledwie 174 tys. euro”–dodał Polaczek. Minister poinformował także, że w okresie ostatniego roku z zakresu działania resortu Sejm uchwalił 10 ustaw oraz wydanych zostało 87 rozporządzeń. Ponadto 4 projekty ustaw są przedmiotem prac Sejmu, natomiast 11 projektów ustaw i 44 projekty rozporządzeń znajdują się w toku procesu legislacyjnego. Do najważniejszych zadań zrealizowanych w ciągu tych 12 miesięcy zaliczono:
1. Przeprowadzenie modernizacji ok. 2000 km polskich dróg,
2. Zintensyfikowanie prac przygotowawczych projektów drogowych,
3. Znaczne zwiększenie absorpcji środków unijnych, pozwalające na uniknięcie ich zwrotu do UE,
4. Wzrost inwestycji kolejowych,
5. Radykalną poprawę warunków finansowych w ramach grupy PKP,
6. Przygotowanie programu rzeczowo –finansowego budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2007 –2013 z uwzględnieniem środków europejskich,
7. Uruchomienie zmian legislacyjnych, mających na celu skrócenie czasu przygotowania inwestycji,
8. Obniżenie kosztów usług telekomunikacyjnych dla klientów,
9. Urealnienie procesu realizacji inwestycji Terminal II na Okęciu.
Transport kolejowy
Pod obrady Rady Ministrów skierowana została Strategia dla Transportu Kolejowego do roku 2009. Ponadto podjęte zostały prace nad dokumentami planistycznymi, takimi jak chociażby Master Plan Transportu Kolejowego. Podjęte zostały także działania proefektywnościowe w Spółkach Grupy PKP S.A. , wygospodarowano pieniądze na zakup i modernizację taboru PKP PR, doprowadzono do zmniejszenia strat w kolejowych Spółkach, przede wszystkim w PR. Jak już informowaliśmy na łamach InfoBusa większość Spółek Grupy PKP S.A. poprawiła także wyniki przewozowe. Po raz pierwszy od kilkunastu lat nastąpił wzrost ilości pasażerów, w samych spółkach PKP, uwagę zwraca zwłaszcza dobry wynik PKP SKM w Trójmieście i PKP Intercity – powiedział minister Polaczek. Od dłuższego czasu PKP Cargo nie zakupiły natomiast żadnej lokomotywy. Nie obyło się także bez likwidacji kolejnych połączeń regionalnych. W martwym punkcie utknęły prace nad Ustawą o transporcie publicznym.
Transport drogowy
Mówiąc o tym segmencie transportu pracownicy Ministerstwa skoncentrowali się przede wszystkim na inwestycjach drogowych. W ciągu roku oddano do użytku dwa odcinki autostrady –A2 Konin –Stryków o długości 103 km i A4 Wrocław –Krzywa –92 km. Ponadto kierowcy otrzymali do dyspozycji 14 obwodnic miast. Dużo czy mało –ocenę pozostawiamy Czytelnikom…     
„Działania w zakresie infrastruktury są jak ciężki pojazd, który się wolno rozkręca, ale jak już ruszy to pędzi”–zobrazował prace resortu transportu Sekretarz Stanu Bogusław Kowalski. Miejmy nadzieję, że ten ciężki pojazd rozkręci się jeszcze bardziej. Doskonale bowiem wiadomo, iż transport pasażerski, zarówno kolejowy, jak i drogowy, wymaga poprawy. Rzeczą oczywistą jest, iż można zauważyć zmiany na lepsze –pojawiły się nowe pojazdy (szynobusy, autobusy), poprawił się komfort podróżowania. Z drugiej jednak strony likwidowane są kolejne kolejowe połączenia regionalne. Przewozy na tych trasach przejmowane są przez przewoźników autobusowych, którzy nie zawsze są gwarantem komfortu i bezpieczeństwa. Kondycja państwowych przedsiębiorstw przewozowych także pozostawia wiele do życzenia. Nie do końca jasna jest strategia ich przekształceń własnościowych. Uwagę tę można odnieść również do Spółek kolejowych –żadna z nich nie została jeszcze sprywatyzowana. Na dzień dzisiejszy nie wiemy czy proces ten nastąpi w najbliższym czasie. Tylko tych kilka uwag obrazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia w sferze transportu publicznego w Polsce. A zmiany te muszą dokonywać się przy współdziałaniu Ministerstwa Transportu.