Rekordowa sprzedaż Solarisa
Rok 2011 był rekordowy jeśli chodzi o sprzedaż podpoznańskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej. Łącznie z fabryki autobusów i trolejbusów wyjechało do klientów łącznie 1205 pojazdów (autobusów i trolejbusów). W porównaniu z rokiem 2010 oznacza to wzrost sprzedaży o 85 pojazdów (7,5%). Wzrosły także przychody spółki. W 2011 roku wyniosły one 1.523.357.357 złotych i w porównaniu z ubiegłym rokiem były wyższe o 17,3%. Warto podkreślić, że jeszcze nigdy Solaris nie sprzedał w jednym roku w Polsce ponad pięciuset autobusów! Dokładna liczba pojazdów dostarczonych do krajowych przewoźników to 516 sztuk (w tym 25 trolejbusów). Taki wynik po raz kolejny pozwolił Solarisowi utrzymać pozycję lidera polskiego rynku autobusowego. W segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich spółka zdobyła aż 53-procentowy udział w rynku. Największymi zamówieniami zrealizowanymi w ubiegłym roku były dostawy do: Warszawy (148 sztuk), Poznania (59 sztuk), Łodzi (45 sztuk) oraz Białegostoku (35 sztuk).
Podobnie jak w latach ubiegłych, głównym rynkiem eksportowym firmy Solaris były Niemcy. Do sąsiadów zza zachodniej granicy pojechało aż 248 Solarisów. Dzięki takiemu wynikowi sprzedaży Solaris na rynku autobusów miejskich w Niemczech zdobył aż 10 procent udziałów. To najlepszy wynik spośród wszystkich nie-niemieckich producentów sprzedających swoje autobusy w tym kraju. Kolejnymi rynkami eksportowymi pod względem liczby sprzedanych pojazdów były: Francja, Szwecja, Czechy i Włochy. Na tym ostatnim z wymienionych rynków Solaris zwiększył swój udział do 12%.
Z nowości ofertowych na pewno na podkreślenie zasługuje pierwszy polski elektrobus – Solaris Urbino electric. Krajowa premiera tego autobusu podczas targów Transexpo w Kielcach, a zagraniczna – na targach Busworld w belgijskim Kortrijk. -„Kilka tygodni po premierze mieliśmy bardzo dużą liczbę zapytań od klientów o możliwości dostaw tego pojazdu. Jedno z miast Europy zachodniej myśli nawet w perspektywie kilku lat o całkowitej zamianie dotychczasowych autobusów spalinowych na autobusy elektryczne. Na razie to wstępna, ale bardzo obiecująca faza rozmów –mówi Małgorzata Olszewska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Solaris”. Jednym z pierwszych przewoźników, którzy będą testować w regularnym ruchu miejskim Solarisa Urbino electric będzie poznańskie MPK. -„Prawdopodobnie uda się zgrać kursowanie autobusu elektrycznego w Poznaniu z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Dzięki temu będziemy mogli zaprezentować nowoczesną polską technologię kibicom z całej Europy –mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris. – Uważam, że to prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej, a przynajmniej duży krok w kierunku zmiany myślenia o pojazdach elektrycznych. Jeszcze niedawno wydawały się one odległą wizją przyszłości. Jednak my już dzisiaj prezentujemy taki pojazd, który mamy nadzieję, uczyni nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, ograniczając hałas i emisję szkodliwych spalin”–dodaje Solange Olszewska.
Za swoje osiągnięcia na rynkach międzynarodowych i krajowym firma Solaris w ubiegłym roku po raz drugi zdobyła nagrodę gospodarczą Prezydenta RP. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył Solange i Krzysztofowi Olszewskim nagrodę w kategorii innowacyjność. Pierwszy raz nagrodę tę firma Solaris otrzymała w roku 2005 w kategorii eksport.
Przy okazji rocznego podsumowanie nie można zapomnieć o tramwajach: w roku 2011 firma Solaris rozpoczęła realizację kontraktu na dostawę 45 tramwajów Solaris Tramino dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Do końca minionego roku firma dostarczyła 23 tramwaje do Poznania. Dostawy wszystkich 45 pojazdów zakończą się do końca maja 2012. -„Każdy z pierwszych piętnastu sztuk tramwajów Tramino przejechał ponad 80.000 kilometrów. Ich dyspozycyjność techniczną oceniamy bardzo dobrze. Kształtuje się ona na poziomie 99% –ocenia Solarisy Tramino Jan Firlik, Dyrektor Pionu Przewozów Tramwajowych w poznańskim MPK. -„Wysoka dyspozycyjność techniczna tramwajów dla poznańskiego MPK jest potwierdzeniem naszych kompetencji nie tylko na rynku autobusowym i trolejbusowym, ale także w segmencie branży pojazdów szynowych –dodaje Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej MPK w Poznaniu”. Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku spółka podpisała bowiem umowę z przewoźnikiem tramwajowym w Jenie w Niemczech na dostawę pięciu dwukierunkowych tramwajów. Solaris jest pierwszym polskim producentem tramwajów, który podpisał kontrakt z niemieckim przewoźnikiem. Realizacja zamówienia zaplanowana jest na rok 2013.