Razem możemy więcej – pierwsze spotkanie grupy „Przewoźnicy bez dopłat”
W jedności siła
5 maja br. w Pruszkowie odbędzie się pierwsze spotkanie „przewoźnicy bez dopłat” z województwa mazowieckiego w sprawie dopłat do biletów ulgowych ze strony urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego. Nad spotkaniem patronat medialny objął InfoBus. To pierwsza tego typu oddolna inicjatywa mazowieckich przewoźników mająca na celu ustalenie wspólnej strategii w walce z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego o dopłaty do biletów ulgowych. Fakty są następujące: na samorząd wojewódzki nałożono obowiązek refundowania przewoźnikom drogowego transportu publicznego utraconych przychodów z tytułu honorowania ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego ze środków własnych. Podstawą do otrzymania tej refundacji jest umowa zawarta pomiędzy samorządem wojewódzkim a przewoźnikiem. W latach 2002-2004 łączna kwota wydatków na ten cel wynosiła ok. 400 mln zł rocznie. W rzeczywistości marszałkowie płacą jednak tylko tym przewoźnikom, z którymi mieli wcześniej podpisane umowy (czytaj: przedsiębiorstwa PKS) i obecnie nie zawierają żadnych nowych umów w tym zakresie – tłumacząc się brakiem wystarczających środków. Oczywiście najbardziej poszkodowani są tutaj prywatni przewoźnicy, którzy nie mają równej pozycji do konkurowania z przewoźnikami spod znaku PKS, otrzymujących dotacje z budżetu województwa. Czyli sytuacja jest paradoksalna – przez wiele lat przedsiębiorstwa PKS oskarżały prywatne firmy o stosowanie nieuczciwych metod i nierówną konkurencję. Teraz okazuje się, że same są faworyzowane przez urzędników, którzy przy rozdziale dotacji nierówno traktują firmy transportowe. W tej sytuacji prywatni przewoźnicy muszę utworzyć wspólny front i jednym głosem domagać się równego traktowania. Jeżeli będzie trzeba – zgłosić wspólny pozew do sądu. Jednak najważniejsze jest trzymać się razem – inaczej zarówno Urząd Marszałkowski jak i sąd zbagatelizują problem, a żadna izba gospodarcza nie upomni się o ich prawa.
Spotkanie dla wszystkich
Formuła spotkania jest otwarta – każdy może zostać jego uczestnikiem, wystarczy skontaktować się z Jackiem Ponichter pod numerem telefonu 0691 596 116. Obecnie swoje uczestnictwo potwierdziły następujące firmy: ITS MICHALCZEWSKI, POLSKI EXPRESS, USŁUGI TRANSPORTOWE – M. JARZĄBEK, RORBI-TOUR, P.H.U.P PRADOX, P.T. DAREX, MONTPLAST, MK-2, WARBUS, MOBILIS, MPK RADOM i DAR-BUS. Im więcej uczestników – tym większa szansa na wywarcie większego nacisku na urząd marszałkowski i skuteczne załatwienie tego problemu. Dlatego zapraszamy wszystkich do przyjazdu! Spotkanie odbędzie się 5 maja br. w nowopowstałym hotelu IDEAŁ w Pruszkowie. Wstępny scenariusz spotkania jest następujący:
10.00 – Spotkanie robocze z radcami prawnymi przedstawicieli firm wykonujących publiczny, regularny transport zbiorowy: ITS MICHALCZEWSKI, POLSKI EXPRESS, USŁUGI TRANSPORTOWE – M. JARZĄBEK, RORBI-TOUR, P.H.U.P PRADOX, P.T. DAREX, MONTPLAST, MK-2, WARBUS, MOBTLIS, MPK W RADOMIU, DAR-BUS.
11.00 Część oficjalna: Spotkanie z delegatami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Temat: Dopłaty do biletów ulgowych.
12.00 Spotkanie z posłem Januszem Piechocińskim, przewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury. Temat: Projektowane zmiany do ustawy o Transporcie Drogowym
13.00 Smaczny obiad.
13.30 Spotkanie z przedstawicielami Inspekcji Transportu Drogowego. Temat: Walka z nieuczciwymi przewoźnikami. Wolne pytania do ITD.
14.30 Zakończenie części oficjalnej. Spotkanie robocze przedstawicieli firm.
15.00 Zakończenie spotkania.
W przypadku dodatkowych pytań o warunki uczestnictwa i poodejmowaną tematykę – prosimy o kontakt z Jackiem Ponichter pod nr. telefonu + 48 691 596 116.
Do zobaczenia!