Radom: MPK ma nową halę i nowe autobusy
Nowoczesne stanowiska serwisowa przeznaczoną do obsługi autobusów napędzanych gazem ziemnym uruchomiło radomskie MPK. To najnowocześniejsza tego typu hala w Polsce. Serwisowane będzie w niej między innymi dwanaście nowych autobusów, które przewoźnik zamierza kupić. Niedawno MPK zwiększyło liczbę stanowisk przeznaczonych do tankowania tego paliwa. Teraz zakończył się remont hali naprawczej. Powstały nowe stanowiska przeznaczone specjalnie do obsługi autobusów gazowych –opowiada prezes MPK. Hale serwisowe spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa i są najnowocześniejszymi tego typu w Polsce. Jak mówi Leszek Lach, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, stanowiska takie powstały, bo w autobusach gazowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Na nowych stanowiskach serwisowane będzie dwanaście nowych autobusów, które chce kupić MPK. Przewoźnik właśnie ogłosił przetarg na dostawę sześciu nowych pojazdów. Będą to standardowe, dwunastometrowe autobusy. Ale to nie koniec zakupów. –Lada dzień ogłosimy przetarg na dostawę kolejnych sześciu pojazdów, tym razem przegubowych –mówi Lach.
Cała dwunastka ma być niskopodłogowa, a wnętrze będzie monitorowane i klimatyzowane. MPK wzięło sobie także do serca ostatnie pożary autobusów w Warszawie. –Wszystkie nasze nowe pojazdy będą wyposażone w specjalny system przeciwpożarowy –tłumaczy Leszek Lach. – Jesteśmy zdeterminowani do zakupu nowych autobusów, choć to bardzo duży koszt. Wiele osób myśli, że nowy pojazd kosztuje 200-300 tysięcy złotych, a jego cena to nawet półtora miliona. Autobusy, jak wszystkie ostatnio kupowane przez miejskiego przewoźnika, będą zasilane gazem ziemnym (CNG).
– Wszelkie instalacje elektryczne zostały przeniesione na zewnątrz, aby w środku nie miało prawa nic zaiskrzyć. Jeśli w hali stężenie gazu będzie zbyt wysokie, automatycznie otworzą się okna i włączy dodatkowa wentylacja. Nawet klucze do naprawy autobusów wykonane są ze specjalnego, nieiskrzącego materiału –tłumaczy Roman Frąk, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych w MPK.
Serwis jest ogólnodostępny, mogą z niego korzystać właściciele aut z instalacją CNG. Pojazdy wyjadą na ulice Radomia na początku lutego 2010 roku. –Producent, który wygra przetarg musi mieć czas na wyprodukowanie autobusów –zastrzega prezes MPK. Wtedy pożegnamy się z ostatnim ikarusami. Już w tej chwili po Radomiu kursują tylko trzy pojazdy tej marki.