PZPTP: Zwiększymy pojemność do 2 osób na metr bieżący
Po miastach metropoliach i IGKM, mamy kolejny apel w sprawiezmiany parametrów liczenia przewożonych pasażerów.
Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego proponuje zwiększenie pojemności do 2 osób na metr bieżący.
13 procent miejsc
PZPTP,zrzeszający operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej, zwrócił się zapelem do rządu o zniesienie obecnych parametrów liczenia przewożonychpasażerów.
-„Epidemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła nafunkcjonowanie transportu publicznego. Powyższe, to oczywiście bezpośredniefekt wprowadzonych obostrzeń (ograniczenia w przemieszczaniu się, pracazdalna, zamknięte szkoły i uczelnie, zalecenia do nie poruszania się środkamikomunikacji zbiorowej). Trzeba tu również wskazać na wprowadzone przezMinisterstwo Zdrowia obostrzenia w komunikacji miejskiej dotyczące limitu wejśćdo pojazdu, gdzie można wykorzystać średnio tylko 13% miejsc – to obligujeutrzymanie odpowiedniej podaży usług (ilości wozów w ruchu, kierowców)” – piszedo ministra infrastruktury Związek.
Pasażerów przybywa
Przypomnijmy – 20 kwietnia br. przestał obowiązywać zakazprzemieszczania się. Tym samym pojawia się pytanie – co z transportempublicznym? Z najnowszego rozporządzenia rządu wynika bowiem, że cały czas – doodwołania – obowiązują ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji publicznej: wautobusie, tramwaju czy metrze, gdzie może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących.I tu pojawia się problem, gdyż konstrukcja pojazdów przeznaczonych dokursowania w ramach komunikacji miejskiej, przewiduje małą liczbę miejscsiedzących, będąc jednocześnie przygotowaną na napełnienie wozów na miejscach stojących.Dla przykładu:
-
standardowy autobus regionalny o długości 12 m posiada 49miejsc siedzących i może zabrać 24 pasażerów
-
takiej samej długości autobus komunikacji miejskiej możezabrać jedynie 11-15 pasażerów
-
standardowy wagon tramwajowy o znacznej pojemności (dużomiejsca wewnątrz pojazdu pozwalającego na odseparowanie podróżnych) posiadaogółem 120 miejsc, a obecnie może zabrać 8-10 pasażerów
-
natomiast kursujący w Warszawie pociąg metra Inspiro posiada1500 miejsc ogółem (232 siedzących i 1268 miejsc stojących), a obecnie możezabrać 116 pasażerów.
Tymczasem, w związku z częściowym znoszeniem obostrzeń, wkomunikacji publicznej pojawia się coraz więcej pasażerów, którzy ze względu naograniczenia, nie zawsze mogą skorzystać z podróży. A wraz z wprowadzaniemkolejnych etapów wracania do „nowej normalności”, pasażerów z pewnością będzieprzybywać.
Co rekomenduje PZPTP?
-„Proponujemy, aby w każdym pojeździe – bez względu na model– obowiązywała zasada 2 osób na metr bieżący. W naszej opinii to rozwiązanie pozwoliłobyna zwiększenie liczby przewożonych pasażerów, przy jednoczesnym zachowaniuwszelkich wymaganych reżimów sanitarnych. Tym bardziej, że obecnie mamyobowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, co ma ograniczaćrozprzestrzenianie się koronawirusa – podsumowuje swój apel Polski Związek PracodawcówTransportu Publicznego.
„