Pułtusk i pierwsze elektrobusy klasy MINI

infobus
27.07.2015 15:10

Gmina Pułtusk chce ? jako pierwsza w Polsce ? kupić elektryczne autobusy o pojemności od 13+1 miejsc pasażerskich. Zakup pojazdów sfinansowany zostanie z ?resztówek z mazowieckiego RPO 2007-2013 w ramach projektu pn. ?Transport miejski w Pułtusku? (RPMA.05.01.00-14-005/12).

Całkowita wnioskowana kwota na ten cel wynosi 2 494 563,00 zł. Zgodnie z założeniami projektu utrzymanie i zarządzanie taborem zostanie przekazane operatorowi zewnętrznemu (równolegle toczy się projekt na wybór przewoźnika, którym aktualnie jest Mobilis / PKS Ostróda z autobusami Urbino 10 i Kapena Urby). Planowo pojazdy o napędzie elektrycznym mają być użytkowane przez okres trwałości projektu, tj. 5 lat od dnia zakończenia realizacji. Jak na razie nie wiadomo, jakie linie miałyby obsługiwać elektrobusy. Prawdopodobnie chodzi o trasę związaną z kładką przez Narwią, która ma stać się nową, zieloną atrakcją Pułtuska.
Gmina chce zamówić trzy pojazdy elektryczne z liczbą miejsc minimum 13 + kierowca oczywiście o masie całkowitej wraz z pasażerami do 3500,00 kg. Baterie powinny zapewnić co najmniej 100 kilometrów jazdy bez potrzeby doładowania (czyli mniej niż kursów dziennie), ale jeśli nawet taka konieczność zajdzie, warunki przetargu dla dostawców określają, że pojazdy mają mieć „możliwość ładowania ze standardowej sieci elektrycznej a ładowarka musi być wbudowana w pojeździe z gniazdem do ładowania”.  Minimalna liczba  cykli ładowania określona została na 500 -700.

Zielone autobusy mają być klimatyzowane, ogrzewane, z kasą fiskalną i posiadać napis ?Komunikacja Miejska Pułtusk? oraz herb miasta Pułtusk. Dostawca ma objąć pojazdy przynajmniej 12 miesięczną gwarancją (napęd, perforacja). Kabina pasażerska ma być zabudowana, zapewniająca całoroczne użytkowanie. Szyba przednia pełna. Wentylacja naturalna przez uchylne lub przesuwne części okien bocznych oraz klapy dachowe lub klimatyzacja. Drzwi wejściowe do pojazdu mają być uchylne. Pojazdy mają pojawić się Pułtusku w ciągu 84 dni (!) od podpisania umowy.

Co do wymagań względem samego wykonawcy to Gmina nie wymaga żadnego wadium w  przetargu, a konieczne doświadczenie to realizacja w ciągu trzech ostatnich lat 2 dostaw o wartości co najmniej 150.000,00 zł brutto każda. Zastosowane kryteria oceny ofert to:

Biorąc pod uwagę określone ?wymogi? i parametry techniczne trudno oprzeć się wrażeniu, że Pułtusk chce po prostu kupić elektryczne pojazdy typu „melex”, jakie możemy spotkać nad morzem czy na krakowskiej starówce. Takie konstrukcje o pojemności 13+1 można bez problemu znaleźć w internecie i kupić już za kilkadziesiąt tysięcy. To jednak trochę kłoci się z powagą unijnych funduszy i faktem, że Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał temu projektowi pozytywną ocen. Jakie ostatecznie Pułtusk kupi elektrobusy dowiemy się niebawem ? 3 sierpnia przewidziano otwarcie ofert.