Przegubowa hybryda Volvo
Volvo Buses wzmacnia swój program modeli pojazdów dzięki nowemu autobusowi przegubowemu w technologii hybrydowej. Hybrydowy autobus przegubowy Volvo 7900 Articulated Hybrid pomieści 154 pasażerów i zapewni do 30% niższe zużycie paliwa w porównaniu z obecnym modelem z silnikiem diesla. –„Wiele miast Europy zgłasza zapotrzebowanie na autobusy łączące wysoką ładowność oraz niskie zużycie paliwa i niski wpływ na środowisko. Hybrydowy autobus przegubowy Volvo 7900 Articulated Hybrid umożliwi nam spełnienie wymagań klientów, oferując rozwiązanie, które zaspokoi także wysokie oczekiwania względem bezpieczeństwa eksploatacji i niezawodności”–mówi Johnny Lidman, Product Manager Europe, Volvo Buses. Nowy autobus przegubowy pomieści do 154 pasażerów, czyli o czterech więcej niż poprzedni model z silnikiem diesla i więcej niż jakikolwiek inny autobus hybrydowy na rynku. W porównaniu z 2-osiowym autobusem hybrydowym Volvo 7900 Hybrid zużycie paliwa zmniejszy się o 15% w przeliczeniu na pasażera w całkowicie zapełnionym autobusie. Autobus przegubowy Volvo 7900 Articulated Hybrid wyposażony jest w nowy pięciolitrowy silnik diesla Volvo o mocy 240 KM. Jest zatwierdzony zgodnie z normą Euro 6 i generuje niezwykle niski poziom emisji. Emisja tlenków azotu zmniejszy się o 87%, a emisja cząstek o 50% w porównaniu z Euro 5. Autobus posiada także nowoopracowany i wydajny system ogrzewania i wentylacji. Dzięki umieszczeniu pakietu akumulatorów blisko centralnej osi, waga tego 18-metrowego autobusu będzie rozłożona równomiernie, co umożliwi zwiększenie ilości pasażerów. Podobnie jak wszystkie autobusy miejskie Volvo przegubowa hybrydy będzie produkowana we wrocławskiej fabryce Volvo.
Zużycie paliwa mniejsze o 30%
Tak jak w przypadku innych autobusów hybrydowych Volvo, autobus przegubowy Volvo 7900 Articulated Hybrid jest hybrydą równoległą, w której silnik elektryczny i silnik diesla mogą być stosowane wspólnie lub osobno. Na przystankach autobus będzie pracował na zasilaniu elektrycznym, cicho i przy zerowej emisji spalin. Energia generowana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze i następnie wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej dla silnika elektrycznego. Technologia zmniejszy zużycie paliwa i emisje wpływające na klimat aż o 30% w porównaniu z obecnym modelem z silnikiem diesla. Od 2010 roku Volvo Buses sprzedało ponad 1000 autobusów hybrydowych w 21 krajach z tymi samymi hybrydowymi układami napędowymi.
Od 2014 roku wszystkie autobusy jednopokładowe z niską podłogą w programie modeli pojazdów Volvo Buses na Europę będą autobusami hybrydowymi. Program hybrydowy obejmuje zarówno autobusy niskopodłogowe Volvo 7900 Hybrid (4×2) i przegubowy Volvo 7900 Articulated Hybrid, a także autobus piętrowy Volvo B5LH Double-decker. Aktualnie Volvo Buses sprzedało ponad 1000 autobusów Volvo 7900 Hybrid do 21 krajów świata, czym zapewniło sobie w krótkim czasie pozycję światowego lidera w dostarczaniu autobusów hybrydowych i jest obecnie największą tego typu firmą w Europie. Autobusy hybrydowe Volvo używane są także w Ameryce Południowej, a niedawno pierwsza hybryda Volvo została sprzedana do Australii. Na początku wiosny Nova Bus, północnoamerykańska filia Volvo Buses, zdobyła zamówienie na 475 autobusów hybrydowych dla Quebeku w Kanadzie. Chiński partner Volvo, Sunwin Bus, jest lokalnym liderem napędzanych elektrycznie dużych autobusów z około 40% udziałem w rynku. W 2012 roku oddał do użytku ponad 400 w pełni elektrycznych autobusów. –„W ostatnich latach sprzedaż autobusów hybrydowych Volvo Buses zwiększała się co roku trzykrotnie i uważamy, że rynek pojazdów elektromobilnych będzie się intensywnie rozwijał. W związku z tym Grupa Volvo inwestuje spore sumy w ten obszar, tym samym umożliwiając miastom realizację wizji transportu atrakcyjnego i przyjaznego środowisku”–mówi Håkan Karlsson, Prezes Volvo Buses.
Plug-in
Równolegle z kontynuowanym rozwojem obecnego modelu autobusu hybrydowego, Volvo Buses opracowało hybrydę „plug-in”, którą można ładować z sieci elektroenergetycznej na końcowych stacjach autobusowych. Ułatwi to eksploatację na dłuższych trasach przy wykorzystaniu czystej i cichej energii elektrycznej, dzięki czemu zużycie energii zmniejszy się o 60%, a emisja dwutlenku węgla przynajmniej o 80%. Hybryda „plug-in”oparta jest na autobusie Volvo 7900 Hybrid, który zmodyfikowano tak, by umożliwić ładowanie z sieci energoelektrycznej przez kolektor zainstalowany na dachu. Hybryda „plug-in”posiada także większy zestaw akumulatorów, co umożliwia pokonanie aż 70% trasy, około 7 km, w ciszy i bez emisji spalin z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Akumulatory ładowane są na stacjach końcowych w czasie od sześciu do dziesięciu minut. W razie pojawienia się problemów podczas ładowania z sieci lub jeśli autobus jest eksploatowany na linii pozbawionej stacji ładowania, hybryda „plug-in”będzie działać dokładnie tak samo jak dotychczasowe autobusy hybrydowe. Innymi słowy, klient chcący zainwestować w technologię „plug-in”nie musi posiadać dostępu do w pełni rozbudowanej sieci stacji ładujących. Hybryda Volvo 7900 „plug-in”weźmie udział w 2-letnim projekcie „hybryda plug-in”w Goteborgu obok Göteborg Energi, Business Region Göteborg i Västtrafik. Projekt jest częściowo finansowany przez Life+, europejski program dofinansowania dla projektów ochrony środowiska. Rozpoczęcie produkcji seryjnej Volvo 7900 „plug-in”planowane jest na rok 2015. Oczywiście miejscem produkcji będzie Wrocław.