Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Przegląd europejskich elektrobusów (2) – Wiedeń

infobus
28.09.2012 11:11
W gronie miast eksploatujących elektryczne autobusy pojawił się Wiedeń. Elektrobusy są reklamowane jako pojazdy całkowicie elektryczne, pozbawione emisji hałasu i lepsze dla środowiska.

image_82072_760

Elektrobusy Rampini wprowadzono do eksploatacji 10 września 2012 r. na liniach 2A i 3A, w wiedeńskim śródmieściu.  Trasy tych linii przebiegają przez najwęższe uliczki intensywnie uczęszczanej starówki. Pierwszy z dwunastu autobusów został zaprezentowany wspólnie przez wiceprezydenta miasta Renate Brauner i dyrektora Wiener Linien, którym jest Günter Steinbauer.
Po pierwszych próbnych jazdach mini elektrobusów w 2011 roku Wiener Linien zadecydowało, że ta postępowa technika napędu zostanie wprowadzona na liniach 2A i 3A. Niecały rok później, pierwsze 12 autobusów wyjechało na wiedeńskie ulice.
Wiceprezydent miasta Renate Brauner cieszy się z nowej floty elektrobusów: „Dzięki nowym elektrobusom Wiedeń wykonuje ważny krok w przyszłość i dołącza do wąskiej grupy światowych miast, w których elektrobusy są użytkowane w normalnej eksploatacji. Nowe autobusy są dla naszych międzynarodowych gości dowodem, że nasze miasto dysponuje jedną z najnowocześniejszych na świecie i najbardziej przyjaznych środowisku sieci komunikacyjnych”.
Tak zwane ElectriCitybusy to element strategii E-Mobilności w regionie wiedeńskim. Z początkiem przyszłego roku pierwsza linia miejska będzie w całości obsługiwana elektrobusami. Dopiero w lecie 2013 roku obydwie linie będą obsługiwane w pełni elektrycznie.
Günter Steinbauer spodziewa się, że w wyniku odzysku energii hamowania w elektrobusach możliwe będzie zaoszczędzenie 20% energii.
Elektrobusy Rampini są ładowane przez odbierak na dachu pojazdu, który jest podłączany do sieci napowietrznej na przystankach końcowych (Plac Schwarzenberg oraz Schottenring). Uniesienie i obniżenie odbieraka jest realizowane po wciśnięciu przycisku. Proces uzupełnienia energii trwa maksymalnie 15 minut. W nocy elektrobusy są ładowane w trybie powolnym, poprzez ładowarkę o mocy 15 kW.
Jak twierdzi Wiener Linien, koncepcja autobusu jest wyjątkowa w skali Europy i wzbudza już teraz ogromne zainteresowanie. Przedsiębiorstwo zwraca uwagą, iż po raz pierwszy ładowarka jest zabudowana w autobusie (tutaj warto jednak zwrócić Austriakom uwagę, iż pierwszy Solaris Urbino 8,9 LE Electric posiadał wbudowaną ładowarkę). Elektrycznie zasilane w Rampini Ale są też ogrzewanie i klimatyzacja.
Autobus oferuje miejsce dla 44 podróżnych. Na krótkich śródmiejskich trasach, obsługiwanych niewielkimi pojazdami, napęd elektryczny jest już obecnie postępową alternatywa dla obecnych technologii. Wprowadzenie elektrobusów do regularnej eksploatacji jest długookresowym testem elektrycznych pojazdów. Dla wymagających i długich tras ogromnej floty autobusowej Wiener Linien, E-Mobilność wciąż nie jest jeszcze praktycznym rozwiązaniem.
Tab. 1. Parametry techniczne elektrobusu Rampini Ale.
Parametr
Wartość
Dopuszczalna masa całkowita
11,8 t
Długość
7570 mm
Szerokość
2200 mm
Wysokość
3050 mm
Rozstaw osi
3675 mm
Prędkość maksymalna
55 km/h
Pojemność pasażerska
44
Zasięg
130-150 km w ruchu miejskim
Akumulatory
Litowo-ferrytowe 180 kWh
Napęd
Silnik asynchroniczny Ansaldo
Wobec dopuszczalnej masy całkowitej 11,8 t i pojemności pasażerskiej równej 44 osoby, przy założeniu średnio 70 kg na osobę, masa własna pojazdu wynosi około 8,7 t. Interesującym rozwiązaniem estetycznym jest wyklejenie na suficie wieczornej panoramy Wiednia.
Autobus Rampini Ale bazuje na Autodromo Ale. Firma Autodromo w 2003 roku zgłosiła wniosek o upadłość, zaś Rampini w 2004 roku odkupiło prawa do modelu Ale i wraz z firmą Zev opracowała elektryczny autobus.