Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Prywatyzacja wszystkich PKS-ów do połowy 2011 r.

infobus
22.12.2010 11:56

W grudniu wiceminister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski zapowiedział w Sejmie, że do połowy 2011 r. resort chce się pozbyć udziałów we wszystkich Przedsiębiorstwach Komunikacji Samochodowej. Budzanowski uczestniczył w posiedzeniu komisji infrastruktury, poświęconym sytuacji ekonomicznej przewoźników publicznej regionalnej komunikacji autobusowej. Wiceminister przypomniał, że jeszcze dwa lata temu do Skarbu Państwa należały 73 jednoosobowe spółki SP z sektora transportu samochodowego, tzw. PKS-y. –„Pojawił się przy naszej szybkiej analizie podstawowy problem. Przede wszystkim (…) zarówno za 2008, jak i 2009 r. okazało się, że kondycja finansowa wszystkich praktycznie podmiotów jest bardzo słaba, z bardzo nielicznymi wyjątkami. Jednocześnie mieliśmy świadomość, że w tych spółkach zatrudnionych jest w sumie ponad 16 tys. osób w skali całego kraju, w większości w małych miejscowościach, poza dużymi aglomeracjami miejskimi”- powiedział Budzanowski.
Wyjaśnił, że ewentualna upadłość tych spółek byłaby dużym problemem społecznym. Powołał się na wyliczenie, że tylko jedna spółka, średniej wielkości, mogła przewozić rocznie nawet 5 mln osób. –„W związku z tym podjęliśmy decyzję, jako Skarb Państwa, o przyspieszeniu przekształceń własnościowych wszystkich 73 podmiotów”- powiedział Budzanowski. Wyjaśnił, że chodziło o przyspieszenie procesów prywatyzacyjnych w części spółek i równolegle o komunalizację, czyli przekazanie zarządu nad PKS-ami samorządom.
Budzanowski powiedział, że od 2009 r. resort zakończył proces komunalizacji 33 z 73 spółek. –„Największy taki przypadek miał miejsce w województwie lubelskim, gdzie w sumie ponad osiem PKS-ów przekazano do województwa. Dzisiaj nadzoruje je marszałek”- powiedział wiceminister. Dodał, że komunalizację przeprowadzono też w woj. kujawsko-pomorskim, a kolejna została zaakceptowana przez sejmik woj. podlaskiego. PKS-y są też przekazywane starostom powiatowym.
Zaznaczył, że resort nie zaniechał prywatyzacji, jednak doświadczenia ministerstwa po pierwszym roku prób 'były negatywne’ –MSP nie akceptowało proponowanych przez potencjalnych inwestorów warunków. Budzanowski wyjaśnił, że resort zmienił strategię prywatyzacji PKS-ów: odszedł od pomysłu sprzedawania pojedynczych spółek i przeszedł do prywatyzowania grup przedsiębiorstw działających w tym samym regionie. Jako przykład sukcesu tej strategii podał prywatyzację mazowieckich PKS-ów, dla których pozyskano inwestora branżowego –firmę Mobilis. –„Naszym ostatecznym celem jest, żeby faktycznie Skarb Państwa do połowy 2011 r. zakończył swój nadzór nad tą branżą”- zapowiedział Budzanowski. Obecnie MSP nadzoruje jeszcze ok. 30 spółek PKS.

logo PKS

A oto najnowsze prywatyzacyjne ruchy MSP w zakresie przedsiębiorstw PKS w ostatnim półroczu::
– w maju br. miała miejsce komunalizacja PKS-ów w Łukowie i Raciborzu;
– w czerwcu br. Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało nieodpłatnie PKS w Łukowie i Raciborzu na rzecz tamtejszych powiatów;
– w czerwcu br. województwo kujawsko-pomorskie przejęło spółki PKS w Brodnicy, Inowrocławiu, Lipnie i Włocławku;
– w czerwcu br. miała miejsce komunalizacja PKS w Jarosławiu;
– w czerwcu br. miała miejsce komunalizacja PKS w Siemiatyczach;
– 24 czerwca br. podpisano umowa prywatyzacyjna dla sześciu mazowieckich PKS-ów. Zgodnie z nią Mobilis stał się właścicielem (85% udziałów) PKS-ów w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Płocku, Przasnyszu i Ostrołęce;
– w sierpniu komunalizacja objęła PKS Białystok, Łomża, Suwałki oraz Zambrów;
– w sierpniu powiatu bolesławiecki przejął PKS w Bolesławcu.

PKS Łuków (foto: K.Wach)PKS Włocławek (foto: K.Wach)PKS Suwałki (foto: K.Wach)PKS Wadowice (foto: K.Wach)

Dodatkowo w tym czasie w stan likwidacji zostały postawione dwa PKS-y: w Wadowicach i Kielcach (która to spółka trzykrotnie była wystawiona przez MSP na sprzedaż).
Cały czas trwa prywatyzacja trzech PKS-ów z województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o PKS w Bartoszycach, Olsztynie i Ostródzie, które najprawdopodobniej kupi firma Mobilis, który dzięki spółce w Mrągowie i zakupionym w tym roku mazowieckim PKS-om będzie mógł stworzyć w tej części Polski szeroką sieć komunikacyjną. Co ciekawe w ostatnim czasie mocno uaktywniła się warszawska spółka Veniro, które bierze udział w negocjacjach w zakresie prywatyzacji PKS-ów w Koninie, Gnieźnie, a przede wszystkim jest blisko zakupu grupy śląskich spółek PKS w: Częstochowie, Lublińcu, Cieszynie oraz Katowicach. W tym miesiącu Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło także Veniro do dalszego etapu postępowania prywatyzacyjnego – tj. przeprowadzenia badania spółek –PKS w Dzierżoniowie S.A. i PKS w Zgorzelcu Sp. z o.o. Tutaj firma doszło już do ostatniego etapu i zapewne wkrótce złoży ostateczną ofertę zakupu. Czyżby –obok Mobilisu, Veolii, MPK Łódź i firm należących do Antoniego Śliżaka –miała się pojawić się na polskim rynku międzymiastowym kolejna transportowa grupa?