Promet-Plast – nowy gracz na rynku tankowania autobusów wodorem

infobus
24.08.2023 08:06

Ponad 13 mln zł przekaże NFOŚiGW na budowę stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim, która ma m.in. obsługiwać autobusy.

22 sierpnia porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz beneficjenta, spółki Promet-Plast, która obok wytwarzania produktów medycznych, zajmuje się także produkcją energii z źródeł odnawialnych.

kluczowe wyzwania

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podkreślił, że obecnie stajemy w obliczu kluczowego wyzwania, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, a równocześnie potrzeby zapewnienia powszechnego dostępu do infrastruktury tankowania paliw alternatywnych.

Dlatego też - jak wskazał - powstał program „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

-„Chcemy, aby w całej Polsce powstawały kolejne ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru. Poprzez wsparcie, określone w warunkach programu, możliwa jest budowa takich właśnie stacji wodorowych, jak ta w Gaju Oławskim. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości dla sektora transportu publicznego i indywidualnego oraz spedycji transportu ciężarowego w zakresie zachowania konkurencyjności na rynku” – powiedział wiceminister.

fot. NFOŚiGW

Gaj Oławski

W ramach projektu powstanie ogólnodostępna stacja tankowania wodoru zlokalizowana w miejscowości Gaj Oławski. Stacja wyposażona zostanie w 3 dystrybutory posiadające po 1 punkcie tankowania. Jeden o ciśnieniu 700 bar i dwa o ciśnieniu 350 bar, co pozwoli na tankowanie pojazdów różnego typu, takich jak samochody osobowe, ciężarowe, czy autobusy. Zakładana maksymalna dzienna możliwość tankowania wodoru w stacji to 1 200 kg/dzień.

„Wspierając budowę stacji tankowania wodoru tworzymy wygodną i dostępną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Stacje umożliwiają użytkownikom łatwe i wydajne tankowanie wodoru, dając impuls rozwojowi pojazdów napędzanych tą technologią. Dofinansowanie takich inicjatyw jest nie tylko inwestycją w przyszłość, ale także oznaką odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia” – podkreślił wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski. Dodał, że przedsięwzięcie przyniesie korzyści ekologiczne, ale również stworzy nowe miejsca pracy i pobudzi innowacje w sektorze energetycznym.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 31 marca 2025 r.

Promet-Plast

Firma Promet-Plast działa na rynku od 1982. Jest spółką cywilną, w której wspólnikami są małżonkowie Elżbieta i Andrzej Jeżewscy. Firma koncentruje się na dwóch profilach działalności: produkcji artykułów medycznych metodą wtryskiwania oraz produkcji energii. Obszar produkcji art. medycznych znacznie rozwinął się na przełomie ostatnich lat.

Obok branży medycznej firma Promet-Plast równie prężnie działa w sektorze energetycznym. W 2012 roku powstało Centrum Badawczo- Rozwojowe wykorzystania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych, z halą prototypowni, produkcji, logistyki i magazynowania. Dzięki temu powstał pierwszy w Polsce zakład produkcji artykułów medycznych w technologii zerowej emisji CO2.