Problem z pożarami autobusów w Rzymie
W Rzymie narasta polemika na temat stanu autobusów miejskich po serii pożarów, które wybuchły podczas ich codziennej eksploatacji na ulicach wiecznego miasta. W marcu 2017 r. spłonęły już trzy pojazdy, a od początku tego roku – sześć. Organizacja obrony konsumentów chce, abyzajęła się tym prokuratura.
Jak przypomina rzymska prasa, w ciągu roku w płomieniachstanęło 18 pojazdów. Nikt nie ucierpiał, podkreśla, ale bezpieczeństwopasażerów jest zagrożone. W niektórych przypadkach straty są poważne, bo spłonęłyteż uliczne semafory oraz osmalone zostały mury budynków.
Według ustaleń przyczyną pożarów jest zły stan technicznyautobusów.
Pożary na ulicach Wiecznego Miasta budzą coraz większezaniepokojenie i protesty związków zawodowych oraz pasażerów. Słowa krytyki sąkierowane pod adresem władz Rzymu z Ruchu Pięciu Gwiazd, którym zarzuca siębrak kontroli nad stanem technicznym środków komunikacji miejskiej.
„Ten zarząd miejski jest gorszy od Nerona” – powiedziałClaudio De Francesco ze związku zawodowego pracowników transportuFaisa-Confail. – „Tak być nie może. Zarząd transportu i władze miejskie musząnatychmiast zaangażować się, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom ipracownikom” – dodał.
Natychmiastowego przeglądu wszystkich pojazdów domagają sięrzymscy radni. Polityk Partii Demokratycznej Stefano Pedica oświadczył: – „Niemożna dłużej patrzeć na to smutne widowisko”.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Na wiadomość o tym, że firma transportowa ATAC prowadziwewnętrzne postępowanie, by ustalić okoliczności pożarów, organizacja obrony prawkonsumentów Codacons stwierdziła, że to nie wystarczy. Według tegostowarzyszenia konieczne jest prokuratorskie śledztwo, które wyjaśni, czyautobusy są kontrolowane, konserwowane i naprawiane.
Na łamach prasy pojawiają się opinie, że przeglądy autobusów,którymi podróżują codziennie dziesiątki tysięcy ludzi są ważniejsze odrealizacji planów budowy kolejki napowietrznej w Rzymie, przedstawionych przezwładze miejskie. (PAP)
„