Priorytety polityki nowego Komisarza ds. Transportu
29 września, Jacques Barrot, który wkrótce obejmie stanowisko Komisarza ds. Transportu Unii Europejskiej, ogłosił swoje expose, w trakcie którego przedstawił priorytety swojej polityki w ciągu najbliższych 5 lat. Jacques Barrot odpowiadał także na pytania członków Parlamentu Europejskiego. Poniżej wymieniamy przedstawione przez nowego Komisarza cele w polityce dotyczącej transportu drogowego:
• Koncentracja na lepszym egzekwowaniu i wdrażaniu przyjętego ustawodawstwa, a nie na wprowadzaniu nowych przepisów;
• Stabilny rozwój: promowanie bardziej realistycznego odzwierciedlenia kosztów społecznych, forsowanie dyrektywy wprowadzającej zunifikowane „Eurowiniety”, zbalansowanie rodzajów transportu towarowego przez przesunięcie jego części z dróg na koleje i drogę morską;
• Wspieranie praw pasażerów – zwłaszcza w przewozach dalekobieżnych i turystycznych;
• Budowa paneuropejskiej sieci infrastruktury komunikacyjnej – zwłaszcza w dziedzinie alternatywnych środków komunikacji, takich jak kolej – która powinna być finansowana z trzech źródeł: budżetów państw członkowskich (główne źródło), pobierania opłat za korzystanie z infrastruktury oraz środków wspólnotowych (na ten cel Komisarz Barrot chce uzyskać 20 milionów euro).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
• Wspólna polityka transportowa (CTP) powinna stać się priorytetem budżetu Unii Europejskiej.
Ponadto, Komisarz Barrot będzie dążył do zrównoważenia stopnia użycia różnych środków transportu poprzez opłaty. Dochody z tego tytułu mają wspomóc program ograniczania ruchu na drogach i przeniesienia części transportu na trasy kolejowe i morskie oraz śródlądowe. Do jego celów należeć będzie także: ujednolicenie polityki podatkowej w sektorze transportowym na terenie Unii Europejskiej, szczególnie w dziedzinie akcyzy na paliwa, zmniejszenie o połowę liczby ofiar wypadków drogowych do 2010 roku. Mają temu służyć zaostrzone i bardziej ujednolicone procedury przeprowadzania kontroli i wymierzania kar, nowe przepisy dotyczące np. konstrukcji lusterek wstecznych czy jazdy przez cały rok na włączonych światłach mijania, a także doskonalenie zawodowe kierowców poprzez wymianę doświadczeń i szkolenia.