Prezydent: przeciwko ustawie o fotoradarach

infobus
06.05.2009 12:48

Prezydent Lech Kaczyński staje po stronie kierowców i skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o fotoradarach. „To ustawa bardzo restrykcyjna”- tłumaczy „Dziennikowi”prezydencki minister Andrzej Duda i zwraca uwagę, że niesie zagrożenie dla konstytucyjnych praw obywateli. Lech Kaczyński krytykuje m.in. możliwość zlicytowania samochodu na poczet kary. Według zaskarżonych przepisów ustawy od maja przyszłego roku ma być stworzony automatyczny system identyfikacji przekraczających prędkość, a kary ma nakładać nie policja czy straż miejska, ale główny inspektor transportu drogowego. To oznacza, że ukarany zostanie każdy. Jazda w obszarze zabudowanym z prędkością wyższą od dozwolonej o 10-20 km na godzinę ma kosztować 200 złotych, a przy wyższym przekroczeniu – już 700. Jeśli kierowca nie będzie chciał zapłacić kary, może ona być zwiększona, a nawet grozi mu licytacja samochodu na pokrycie należności. Wprowadzenie ustawy w życie ma być połączone z instalacją kilku tysięcy fotoradarów. Poniżej – dla wytrwałych – pełny tekst zarzutów prezydenta.
Uzasadnienie wniosku jest dostępne na stronie
http://www.prezydent.pl/x.node?id=17043125 :
„Na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wnoszę o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Ustawie tej zarzucam:
– niezgodność ustawy (w całości) – z art. 2 w związku z art. 7 i art. 186 ust. 1
Konstytucji przez to, że została uchwalona przez Sejm bez dochowania ustawowego trybu uchwalania ustaw, a ponadto
– niezgodność art. 1 pkt 10 w części dodawanego do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
– Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) art. 140al ust. 1 – 3 w zakresie, w jakim w związku z art. 130 wymienionej ustawy w brzmieniu nadawanym ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 r. dopuszcza stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn sankcji administracyjnej (kary pieniężnej) oraz systemu punktowego karania kierowców dopuszczających się naruszeń przepisów ruchu drogowego – z art. 2 Konstytucji (naruszenie zasady państwa prawnego poprzez brak proporcjonalności i nadmierny rygoryzm).
– niezgodność art. 1 pkt 10 w części dodawanego do ustawy, o której mowa w pkt 2, art. 140an w zakresie, w jakim nadając decyzji administracyjnej o nałożeniu kary pieniężnej rygor natychmiastowej wykonalności nie określa, czy i w jakim zakresie służy od niej odwołanie – z art. 2 Konstytucji (naruszenie zasady przyzwoitej legislacji),
– niezgodność art. 1 pkt 10 w części dodawanego do ustawy, o której mowa w pkt 2 art. 140at ust. 4 w zakresie, w jakim dopuszcza sprzedaż zatrzymanego przez organ kontroli ruchu drogowego pojazdu, którym naruszono przepisy ruchu drogowego i który nie stanowi własności kierującego pojazdem – z art. 2, art. 31 ust. 3 i art. 64 ust. 1 i 3 Konstytucji.