Prezes MPK Częstochowa na emeryturze
Roman Bolczyk, jedna z barwniejszych postaci w branży komunikacji miejskiej przeszedł na emeryturę.Jak na razie nie wiadomo, kto go zastąpi w fotelu prezesa MPK Częstochowa. Aktualniespółką kierują członkowie zarządu, czyli zastępca prezesa ds. technicznychRobert Madej oraz Mariusz Marciński, zastępca ds. sprzedaży i usług.
Roman Bolczyk został emerytem w poniedziałek, 3 lipca 2017 r. Z kolei prezesem MPKCzęstochowa został w grudniu 2011 r., czyli 6 lat temu i od razu wzbudził sporekontrowersje w środowisku. Wynikało to z braku jego komunikacyjnego doświadczenia. Wcześniej Roman Bolczyk był prokuratorem oraz pracował wkoksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz w Wojewódzkim Parku Kultury iWypoczynku w Chorzowie.
Jednak dzięki umiejętności zjednywania sobie ludzi, branżaszybko go zaakceptowała, a cały bilans jego pracy w MPK Częstochowa należyocenić pozytywnie. Gdyby jeszcze spółka miała więcej szczęścia z Solbusem, czyw ogóle możliwość wyboru dostawcy 40 szt. autobusów gazowo-hybrydowych, napewno jego prezesura zakończyłaby się medalem. A tak miasto pewnie za momentzrzuci na jego barki problem unieruchomienia hybrydowej floty (wszystkie 40szt. Solbusów stoi teraz pod płotem i czeka na decyzję ws. ich naprawy), co wartopodkreślić – nie wynikało to z jego błędu. Po prostu MPK przystępując do projektuGazela – przy takim a nie innym podejściu urzędników NFOŚiGW do zakupu taboru -nie miało możliwości ruchu. Firma PKM Gdynia próbowała to zmienić i się nie udało, aCzęstochowa otrzymała niepowtarzalną szansę wymiany znacznej częściprzestarzałego taboru za symboliczną złotówkę. Kto by z niej nieskorzystał?
W czasie kadencji Romana Bolczyka, przewoźnik pozyskał teżunijne fundusze na zakup 40 autobusów Nowych Urbino 12. Aktualnie trwa przetargna zakup 10 nowych tramwajów (z opcją na pięć kolejnych) – także w ramachunijnego projektu. Do tego dochodzą planowane remonty linii tramwajowej orazinwestycje w zajezdni: powstała nowa hala do obsługi tramwajów i autobusów. Naterenie MPK działa też jedyna stacja CNG w Częstochowie, która dostępna jestrównież dla mieszkańców miasta.
Na koniec przedstawiamy listę dyrektorów i prezesów MPKCzęstochowa w latach 1991-2017
-
1991-1999 – dyrektor Krzysztof Nabrdalik
-
1999-2000 – dyrektor Roman Wydymus
-
2000-2002 – prezes zarządu Roman Wydymus
-
2002-2011 – prezes zarządu Krzysztof Nabrdalik
-
luty 2011 – wrzesień 2011 – prezes zarządu Roman Wydymus
-
wrzesień 2011- grudzień 2011 – p.o. prezesa zarządu MichałPorada
-
grudzień 2011 – czerwiec 2017 – prezes zarządu Roman Bolczyk
„